Hindistan Cevizi Yağı Nedir, Faydaları Nelerdir

hindistan cevizi yağı nedir,faydaları nelerdir
hindistan cevizi yağı nedir,faydaları nelerdir

Hindistan Cevizi Yağı Nedir?

Hindistan cevizi yağının son dönemlerde hem cilt sağlığına hem de saç bakımına olan faydaları oldukça popülerlik kazanmıştır. Birçok faydası ile bilinen şifalı yağlardan biri olan Hindistan cevizi yağının güzellik & bakım ve sağlık açısından birçok yararı olduğu görülmektedir. Hindistan cevizi yağı faydalarını detaylı bir şekilde açıklamadan önce Hindistan cevizi yağı nedir hep birlikte görelim. Hindistan cevizi tropik bölgelerde yetişen yenilebilen kalın kabuklu meyveleri olan bir palmiye ağacının türüdür. Kalın kabuklu bu meyvenin iç kısmında yer alan beyaz bölümün soğuk sıkım yöntemi yapılarak elde edilen yağa Hindistan cevizi yağı denir. Koyu renk cam şişede ve katı formda olan Hindistan cevizi yağını satın alınırken soğuk sıkım ve organik sertifikalı olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Kalorisi oldukça düşük olan Hindistan cevizi yağı potasyum açısından zengin içeriğe sahiptir. Hindistan cevizi yağı yüksek oranda vitamin K ve E içerir. Doğal anti bakteriyel maddelere sahip olan Hindistan cevizi yağı demir yönünden de oldukça zengindir.

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları

Yemeklerde ve tatlılarda kullanılan Hindistan cevizi yağının ayrıca saç, cilt, tırnak için besleyici bakım ürünü olarak da kullanılabilir. Hindistan cevizi yağının sağlık açısından da faydaları olduğu bilinmektedir.

Hindistan Cevizi Yağı İle Cilt ve Saç Maskesi

Doğal yollardan metabolizmayı hızlandırma,  kolesterol dengeleme, diyabetin etkilerini azaltmaya yardımcı olan Hindistan cevizi yağı faydaları nelerdir, Hindistan cevizi yağını kullanırken nelere dikkat etmek gerekir gelin hep birlikte görelim.

 • Hindistan cevizi yağının cilde faydaları: Kimyasal içerikli ve pahalı kozmetik ürünleri kullanarak cilt bakımı yapmak istemeyenler için bu şifalı yağın cilde faydalarını da düşünürsek Hindistan cevizi yağını cilt bakımında kullanmak çok cazip hale gelmektedir. Kuru ve yağlı tüm cilt tiplerinin rahatlıkla kullanabileceği Hindistan cevizi yağının cilt kırışıklığını azaltmaya olumlu etkisi vardır. Katı halde bulunan Hindistan cevizi yağı elinize aldığınızda eriyecek ve böylece dilediğiniz gibi kullanabileceksiniz. Yenilebilir olması sebebiyle çatlamış dudakların bakımı için Hindistan cevizi yağını sürerek güvenle kullanabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı cilt yumuşatmak için çok ideal bir krem görevi görmektedir. Ciltteki kuruluğu yok etmek için Hindistan cevizi yağını kuruyan bölgeye sürebilirsiniz. Özellikle ayak çatlakları için Hindistan cevizi yağını sürüp bekletmeniz çok faydalı sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. Egzama, akne, sedef gibi rahatsızlıkların tedavisinde olumlu sonuçlar verdiği, cilt rengini eşitlediği söylenmekte ancak tıbbi anlamda kullanılabilmesi için Hindistan cevizi yağı ile ilgili araştırmalar devam etmektedir. Ayrıca pamuğun üzerine bir miktar Hindistan cevizi yağı sürerek makyajınızı doğal yollarla çıkarabilirsiniz. Ayrıca ayak bakımı için Hindistan cevizi yağı kullanılmaktadır. Hindistan cevizi yağının içine tuz ekleyerek hazırladığınız karışım ile ayaklarınızı ovarak masaj yapabilirsiniz. Cildin farklı bölgelerine toz şekeri ve Hindistan cevizi yağını karıştırarak peeling yaparak cildinizi ölü derilerden arındırabilirsiniz.

 

 • Hindistan cevizi yağının zayıflamaya faydaları: Kilo vermek isteyen kişilerin metabolizmayı hızlandırmaları gerektiği herkes tarafından bilinen ve önemsenen bir gerçektir. Hindistan cevizi yağının zayıflamaya faydaları elbette vardır ancak doğrudan kullanımı tek başına zayıflatmayı gerçekleştirmez. Hindistan cevizi yağı zayıflamak isteyenlere diyet sürecinde yardımcı olacak bir besindir. Hindistan cevizi yağı metabolizmayı hızlandırdığı, hazmı kolaylaştırdığı, bağırsak hareketlerini hızlandırarak kabızlığı önlediği ve düşük kalorili olduğu için zayıflamaya yardımcı şifalı bir yağ olduğu bilinmektedir.

 

 • Hindistan cevizi yağının saça faydaları: Saç bakımında hem maske hem de saç kremi olarak kullanılabilen Hindistan cevizi yağı saça ihtiyacı olan nemi sağlarken yağlı bir görünüm vermez. Ayrıca Hindistan cevizi yağının saça faydalarından bir diğeri de hoş bir koku vererek saçı beslemesidir. Saçlarınızı yıkadıktan sonra birkaç damla avuç içinize aldığınız Hindistan cevizi yağını saç uçlarına uygulayın. 10 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Saçlarınızı besleyen bu bakım sayesinde saç telleriniz yumuşacık olacak ve mis gibi kokacaktır. Ayrıca hazırladığınız her türlü saç maskesine Hindistan cevizi yağı katmanız tavsiye edilir.

 

 • Hindistan cevizi yağının bitleri yok etmede etkisi: Hindistan cevizi yağı ile bitlerden kurtulmak için kuru saçı öncelikle elma sirkesi ile ıslatın. Kurumasını bekleyin. Daha sonra bolca Hindistan cevizi yağını masaj yaparak tüm saça uygulayın. Uzun bir süre bekledikten sonra sık tarak ile saçı tarayın. Saçların iyice arınması için 2 ya da 3 kez şampuanlamak gerekebilir.

 

 • Hindistan cevizi yağının burun tıkanıklığına faydaları: Birçok faydası olan Hindistan cevizi yağına biraz okaliptüs ekleyerek hazırladığınız karışımı sırtınıza masaj yaparak sürün.

Hindistan cevizi yağının diğer faydaları:

 • Hindistan cevizi yağı tırnak kırılmalarını önleyerek tırnakların güçlenmesini sağlar.
 • Hindistan cevizi yağı akne, sivilce, egzama, siğil gibi sorunlara iyi gelir.
 • Hindistan cevizi yağı vücut çatlaklarını önleyerek var olan çatlakların görünümünü azaltır, cildi pürüzsüzleştirir.
 • Dişleri beyazlatmak için Hindistan cevizi yağını ve sodayı karıştırın. Diş fırçanıza sürdüğünüz bu karışımla dişlerinizi düzenli olarak fırçaladığınızda ağız içi bakteriler yok olacak ve dişleriniz bembeyaz olacaktır.
 • Hindistan cevizi yağı güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma sağlar. Güneşlendikten sonra uygulanarak güneşten yıpranmış olan cildin beslenmesi sağlanmış olur ve cildin kuruması önlenir.
 • Göz çevresindeki morluklar için Hindistan cevizi yağını parmak uçlarıyla masaj yaparak uygulayabilirsiniz.
 • Hindistan cevizi yağından gelen ketonlar beyin fonksiyonları için iyileştirici etkiler yapmaktadır.
 • Hindistan cevizi yağının içeriğindeki yüksek oranda bulunan doymuş yağ asitleri ile kalp rahatsızlıkları ve kolesterol problemleri önemli oranda azalmaktadır.
 • Hindistan cevizi yağı böbrek enfeksiyonunu ve idrar yolu iltihabını iyileştirdiği yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır.
 • Hindistan cevizi yağı gastrit, ülser gibi hastalıklara olumlu katkılar sağlamaktadır.
 • Böcek ısırıklarında, şişliklerde, yara ve kesiklerde Hindistan cevizi yağı sürüldüğünde hızla iyileşme sağlanmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA