Hipertansiyon Tedavisinde Bitkisel Çözüm

hipertansiyon nedir, hipertansiyon tedavi edilebilir mi,hipertansiyon tedavisinde bitkisel tarifler
hipertansiyon nedir, hipertansiyon tedavi edilebilir mi,hipertansiyon tedavisinde bitkisel tarifler

Genellikle kış aylarında artan soğukla birlikte daralan kan damarlarından, kan daha yavaş aktığı için kan damarlarındaki basınç da buna paralel olarak artış gösterir. İşte damar içindeki kanın, damar çeperine yaptığı bu baskıya hipertansiyon(yüksek tansiyon) denir. Özellikle kadınlarda, menopoz sonrası hormonsal değişiklikler nedeniyle bu durum daha da yaygın olarak görülmektedir. Erkeklerde ise hipertansiyon 40 yaş öncesinde daha yaygın olarak görülmektedir. Hipertansiyon bazen hafif düzeyde başlayarak seyir gösterir. Bu aşamadaki hipertansiyon tedavi edilmelidir. Aksi halde önlem alınmazsa hafif düzeyde olan hipertansiyon ciddi düzeylere ulaşır.

Hipertansiyon Düzeyleri Nelerdir?

 • Hafif düzey: Diastolik kan basıncı 90mmHg, sistolik basıncı 135 mmHg
 • Orta Düzey: Diastolik kan basıncı 95 mmHg, sistolik basıncı 160 mmHg
 • Şiddetli Düzey: Diastolik kan basıncı 110, sistolik basıncı 200 mmHg

Bu Yazının Konu Başlıkları

Hipertansiyon Tedavi Edilebilir Mi?

hipertansiyon tedavi edilebilir mi
hipertansiyon tedavi edilebilir mi

Düşük düzeydeki hipertansiyon önlemlerle ve düzenli kontrollerle tedavi edilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken yüksek tansiyonun erken fark edilmesidir. Bu nedenle erken ve sık yaptırılan tetkikler çok önemlidir. Bu sebeple doktorunuza iki ya da üç ayda bir giderek rutin kontrollerinizi yaptırmayı ihmal etmeyin. Unutmayın ideal kan basıncı 120/80mmHg’dir.

Hipertansiyon Hastasının Dikkat Etmesi Gerekenler

 • Düzenli egzersiz ve besleyici diyet programı ile gün içinde alınan enerji azaltılmalı ve kan basıncı düşürülmelidir.
 • Hayvansal proteinlerden mümkün olduğunca kaçınılmalı. Bunu yerine sebze ve baklagillerden alınan protein daha sık tercih edilmelidir.
 • Öğünlerde kan basıncını düşürdüğü için lifli besinler tüketmeye özen gösterilmelidir.
 • Yeterli potasyum ve kalsiyum alımına dikkat edilmelidir. Süt ve meyve diyette bulunmalıdır.
 • Uzun süre hareketsiz kalmayın, ideal tempoda aktivite yapın.
 • Alkol, sigara, kahve, çay tüketimi sınırlandırılmalı.
 • Mutlu olun, korku, stres ve gerginlikten uzak durun

Hipertansiyon Tedavisi İçin Bitkisel Öneriler

 • Eşit miktarlardaki kavun çekirdeği ve haşhaşı, öğütüp karıştırın. Hazırladığını bu toz karışımından sabah ve akşam aç karnına 1 çay kaşığı alın, yanında su ile tüketebilirsiniz. 3 hafta boyunca devam edin. Kolesterolü ve kan basıncını düşürür.
 • 4-5 yaprak fesleğen, 3 yaprak yalancı tespih ağacı, 2-3 çay kaşığı dolusu suyu karıştırın. Bir hafta boyunca sabahları aç karnına tüketin. Yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olacaktır.
 • Yüksek kan basıncını ideal seviyelere getirmek için yarım limon sıkılmış su içmektir.
 • 1 çay kaşığı kırmızıbiberi, 1 bardak sıcak suya koyduktan sonra karıştırıp için.
 • Her gün yatmadan önce 1 diş sarımsak hap gibi su yardımıyla yutulabilir. Sarımsak hipertansiyon ve kolesterol hastaları için çok faydalıdır. Kan dolaşımını engelleyen pıhtıyı oluşmasını önler.
 • İçtiğiniz süte frenk üzümü katıp her gün içerseniz kan basıncını düşürdüğünü fark edeceksiniz.
 • Özellikle yüksek tansiyonu olanlar, yarım kilo alıç bitkisini ayıklayıp yaklaşık 3 su bardağı su içinde 1 gece bekletin. Sonra 10 dakika boyunca kaynatın. Soğuduktan sonra süzün. Her gün 2 fincan olacak şekilde tüketin. Bu tarif özellikle yüksek tansiyon hastaları için önerilmektedir.

Kan Basıncını Dengelemek İçin Gevşeme Önerisi

Sırt üstü yere uzanın.(imkanınız varsa açık havada çimlerin üzerinde olsun) Avuçlarınız açık ve kalça hizanızda olsun. Dizleriniz birbirine bitişik olsun. Tüm vücudunuzu rahat bırakın. Sırasıyla ayak parmaklarınızı, sonra ellerinizi, dizlerinizi, sırtınızı, bacaklarınızı, göğsünüzü, omuzlarınızı, boynunuzu rahat bırakın ve tüm vücudunuzu dinlendirin. Gözlerini kapatın ve kötü düşüncelerden, stres yaratan duyguları unutup rahatlamaya çalışın. Ayrıca sağ burun deliğini parmağınızla kapatıp sol burun deliğinizden 5-10 dakika boyunca nefes alın. Bu hareketler akıl ve beden sağlığı açısından rahatlamanızı sağlayacaktır.

Hipertansiyonunuz varsa kontrol altında tutmanız çok önemlidir. Doktorunuzun verdiği ilaç tedavisini aksatmadan kan basıncını normal seviyede tutabilir ayrıca doktorunuza danışarak bu tarifleri uygulayabilirsiniz. Böylece olası kalp krizi, böbrek yetmezliği gibi hastalıkları büyük oranda engellemiş olursunuz.

ÖNEMLİ!!! Faydaloji.com sitemizde yayınlanan tüm video, makale, yazı ve tüm yorumlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sözü edilen besinlerin faydaları ya da tavsiye edilen bitkisel tedavi yöntemleri genel varsayımlardan oluşmaktadır ve zamanla güncelliğini yitirebilir. Tavsiye niteliğinde olan tüm öneriler tıbbi teşhis ve tedavini yerine geçemez. Kişiye özel tedavi yöntemleri için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Sitemizde tavsiye edilen her bitkisel uygulama öncesinde uzman doktora danışılmalıdır. Uzman doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan dolayı ortaya çıkabilecek sağlık sorunları ve yan etkilerden sitemiz sorumlu değildir. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan tüm kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA