Horlama Neden Olur Horlamanın Bitkisel Tedavisi

horlama neden olur, horlamanın bitkisel tedavisi
horlama neden olur, horlamanın bitkisel tedavisi

Horlama Neden Olur

Horlama pek çok insanda görülen bir durumdur. Bazen üst solunum yolu hastalıklarından dolayı burun tıkanıklığı ya da aşırı yorgunluktan dolayı insanlar uyurken horlayabilir. Ancak bazı horlamalar çok gürültülüdür ve horlayan kişi aynı odada bulunan kişiyi rahatsız edebilir. Uykuda nefes alıp verirken çıkan gürültü olan horlama; havanın burun ve boğaz kısmından rahatça geçemediğinden dolayı gerçekleşir. Bazen kişiler kendi horlama seslerine de uyanabilir. Ancak çoğu kişi uykuda horladığının farkında değildir. Günümüzde horlama şikayeti olan kişiler horlama kliniklerinde kolayca tedavi edilmektedir. Kilo vermek, aşırı yağlı yiyeceklerle beslenmemek ya da sigara tüketmeyi bırakmak gibi yaşam tarzında yapılacak değişiklikler de horlamanın önüne geçilebilir.

Uykusuzluk Nedenleri ve Tedavisi 

Horlama Nedenleri

Horlamanın çeşitli nedenleri olabilir. Burunda et olması ya da nefes borusunda oluşan bir rahatsızlık horlamaya neden olabilir.

Fazla Kilo; Aşırı kilo gece horlamalarının nedenleri arasındadır. Obezite ya da olağanın üzerinde yüksek kilo boyun bölgesinde fazla yağ birikimine neden olur ve solunum yolunda sıkışmaya neden olarak nefes alıp vermeyi zorlaştırır. Boyun bölgesinde aşır yağ birikmesinden dolayı bu kısımda yumuşak yağ dokusu artacağı için horlama çok daha gürültülü olabilir.

Uyku Pozisyonu; Kişilerin uyku pozisyonu horlama durumlarını etkiler. Sırt üstü yatarken boğaz ve boyun kasları daraldığı için horlama meydana gelebilir. Yastık seçimi horlamaya neden olan bir diğer faktördür. Olağandan yüksek bir yastık boyun ve boğaz bölgesinde daralma yaratacağı için horlamayı tetikler.

Alkol Kullanımı; Alkol kullanımı boğaz ve ses tellerini olumsuz etkiler. Alkolün içindeki zararlı maddeler nefes borusunda zorlanmaya neden olur ve uykuda horlamaya neden olur.

Uyku Apnesi; Büyük dil ya da küçük dil bozuklukları, çene yapısında bozukluk olması ve solunum yolu kaslarında oluşan hasarlar uyku apnesine neden olur. Uyku apnesi rahatsızlığı uyku esnasında solunumun aniden kısmen durmasıdır. Uyku apnesinde kişi uykusundan soluksuz şekilde uyanabilir. Bazen bunun farkına da varmayabilir ve soluk almaya çalışır. Uyku apnesi kişinin rahat bir uyku çekmesine engel olur ve sonucunda da horlamalara neden olur. Uyku apnesi olan kişilerin en çok şikayet ettikleri durumlardan birisi de gürültülü şekilde horlamalarıdır.

Horlamanın Diğer Nedenleri; 

Sigara kullanımı

Sinüzit

Anatomi

Şekil Bozuklukları

Nefes borusu rahatsızlıkları

Horlamanın Bitkisel Tedavisi

horlamanın bitkisel tedavisi
horlamanın bitkisel tedavisi

Uyku sırasında horlama kişinin uyku esnasında rahat nefes almasına engel olduğu için rahatsız eder. Ayrıca yanında yatan kişi için de horlama gürültüsü oldukça rahatsız edicidir. Evde yapılacak doğal ve kolay uygulamalarla horlamanın önüne geçilebilir. Horlama için bitkisel tedavi;

Tuzlu Burun Spreyi; Bahar aylarında polen alerjisi ya da soğuk algınlığından dolayı burun tıkanıklığı yaşanabilir. Burun tıkanıklığı olan kişi uykusunda rahat nefes alamadığı için horlar. Burun tıkanıklığını geçirmek ve önlemek için tuzlu burun spreyi kullanmak oldukça faydalıdır. Evde tuzlu burun spreyi yapmak hem maliyetsiz hem de oldukça kolaydır. 1 bardak suyun içine 1 çay kaşığı tuz eklenir ve iyice karıştırılır. Elde edilen karışım küçük bir sprey şişesinin içine eklenir ve gün içinde ihtiyaç halinde burun deliklerine sıkılır.

Nane Yağı; Ferahlatıcı kokusu ve rahatlatıcı etkisi ile rahat nefes almaya yardımcı bir yağdır. Nane yağı içinde bulunan enflamatuar maddesi burun iltihabının azalmasına yardımcı olur. Burun tıkanıklığı nedeni ile oluşan horlamalarda nane yağını oldukça işe yarayan bir uygulamadır. Uyumadan önce birkaç damla nane yağının burun deliklerinin üzerine sürülmesi gece boyu burundan rahat nefes alınmasını sağlayacaktır.

Zeytinyağı; Nefes borusunu rahatlatmak için zeytinyağı en büyük yardımcılardan birisidir. Uyumadan önce 1 çorba kaşığı zeytinyağı içilmesi hem nefes borusunu rahatlatır hem de midenin korunmasını sağlar.

Adaçayı; Kış aylarında soğuk algınlığında boğazın yumuşaması için içilen adaçayı horlama için de kullanılan bir bitkisel tedavidir. Ferahlatıcı keskin kokusu içinde buluna antibakteriyel özler sayesinde mukus tıkanıklığını gidererek rahat nefes alınmasını sağlar.

Horlamayı gidermek için bitkisel tedavi yöntemlerinden olan adaçayı buharını yapmak oldukça kolaydır. 1 tencerenin içine sıcak su eklenir ve birkaç damla adaçayı yaprağının demlenmesi için beklenir. Ancak su çok sıcak olmalıdır. Adaçayı buharını solumak için tencereye eğilip çıkan buhar solunur, çadır etkisi olması ve buharın kaçmaması için başa havlu serilir. Uyumadan önce yapılacak adaçayı buharı nefes yolunu açarak rahat nefes alınmasına katkı sağlar.

ÖNEMLİ!!! Faydaloji.com sitemizde yayınlanan tüm video, makale, yazı ve tüm yorumlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sözü edilen besinlerin faydaları ya da tavsiye edilen bitkisel tedavi yöntemleri genel varsayımlardan oluşmaktadır ve zamanla güncelliğini yitirebilir. Tavsiye niteliğinde olan tüm öneriler tıbbi teşhis ve tedavini yerine geçemez. Kişiye özel tedavi yöntemleri için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Sitemizde tavsiye edilen her bitkisel uygulama öncesinde uzman doktora danışılmalıdır. Uzman doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan dolayı ortaya çıkabilecek sağlık sorunları ve yan etkilerden sitemiz sorumlu değildir. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan tüm kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA