Hünnap Meyvesi Nedir Faydaları Nelerdir

hünnap meyvesi nedir faydaları nelerdir
hünnap meyvesi nedir faydaları nelerdir

Hünnap Meyvesi Nedir

hünnap meyvesi nedir
hünnap meyvesi nedir

Faydalı besinlerden biri olan hünnap düşük kalorili ve besleyici özelliği sayesinde özellikle diyet yapanların da günlük beslenmelerinde yer verdikleri meyveler arasındadır. Eski çağlardan bu yana tüketilen bir meyve olan hünnap aynı zamanda tam bir şifa deposudur. Çehrigiller ailesinden gelen hünnap Nisan ve Mayıs aylarında güzel kokulu sarı çiçekler açan dikenli bir ağaç türünün meyvesidir.

Pepino Nedir, Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir

Hünnabın ana vatanı ve en çok yetiştirildiği bölge Güneydoğu Asya’dır. Hünnap bol miktarda C vitamini içerir. Aynı zamanda pektin, şeker, nitrat, tartrat içeren hünnap balgam söktürmekten tutun da soğuk algınlığına, bağırsakların daha iyi çalışmasına kadar birçok faydalı etkiler içermektedir. Hünnap, kalsiyum ve magnezyum mineralli açısından da oldukça zengin bir meyvedir. Potasyum ve fosfor mineralli bakımından da zengin olan hünnap meyvesi ayrıca oldukça düşük kalorilidir ve tok tutma özelliği de vardır.

Hünnap Meyvesi Nerede Yetişir

hünnap meyvesi nerede yetişir
hünnap meyvesi nerede yetişir

Hünnap ana vatan olarak Güneydoğu Asya’da yetişir. Ülkemizde Batı Anadolu, Marmara ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde üretimi yapılmaktadır. Güneydoğu Asya ülkeleri olan; Çin, Kore, Lübnan, Pakistan, Suriye ve İran gibi ülkelerde oldukça popüler bir meyve olan hünnap, ülkemizde de son yıllarda tüketimi artan meyveler arasındadır.

Yaban Mersini Faydaları, Nasıl Kullanılır, Yaban Mersini Kalorisi

Bahar aylarında yetişen bir meyve olan hünnap taze meyve olarak tüketildiği gibi, sıcak suda demlenerek hünnap çayı olarak da tüketilmektedir.. Güzel bir aromaya ve lezzete sahip olan hünnap sevilen bir meyvedir. Güneydoğu Asya ülkelerinde en şifalı meyvelerden biri olarak tüketilen hünnap stres azaltıcı etkisi ile de sıklıkla tüketilmektedir.

C Vitamini Deposu Hünnap

c vitamin deposu hünnap
c vitamin deposu hünnap

Ülkemizde en fazla C vitamini içeren meyveler olarak portakal, mandalina ve greyfurt olarak bilinir. Hünnap ise bu meyvelerden 20 kat daha fazla C vitamini içermektedir. C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirerek nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı koruyucu etki yaratır.

Kilo Kontrolü İçin Hünnap 

kilo kontrolü için hünnap
kilo kontrolü için hünnap

Kilo vermek ve sağlıklı beslenmek isteyenler için en iyi enerji kaynaklarından biri olan hünnap günlük meyve porsiyonu olarak ara öğünlerde tüketilebilir. Düşük kalori içermesi, besleyici değerinin yüksek olması ve lezzetli aroması ile hünnap kilo vermek isteyenler için alternatif ara öğün olarak gönül rahatlığı ile tüketilebilir.

Hünnap Nerede Satılır

Günümüzde hünnap satın almak oldukça kolaydır. Nisan-Temmuz aylarında marketlerde manav reyonlarında ya da pazarlarda rahatlıkla hünnap meyvesine ulaşabilirsiniz.

Hünnap Meyvesi Faydaları Nelerdir

hünnap meyvesi faydaları nelerdir
hünnap meyvesi faydaları nelerdir

Sağlık açısından oldukça faydalı olan hünnap bağışıklık sisteminden, soğuk algınlığına, bağırsaklardan, kansere karşı birçok yararı bulunur. Henüz ülkemizde tüketimi çok yaygın olmasa da hünnap tüketenlerin sayısı oldukça fazladır.

Kansere Karşı Koruyucudur

kansere karşı koruyucudur
kansere karşı koruyucudur

Hünnap iyi bir antioksidan kaynağıdır. Herkesin bildiği üzere antioksidanlar kanserli hücrelerin oluşumunu engeller ve koruyucu görev görür. Güçlü bir antioksidan kaynağı olan hünnap tüketilmesi kanserli hücrelerin oluşumunu engellemeye yardımcı olur.

Kilo Vermeye Yardımcıdır

kilo vermeye yardımcıdır
kilo vermeye yardımcıdır

Besleyici özellikleri olması ve düşük kalorili olması hünnap meyvesini kilo vermede etkili meyvelerden biri haline getirmektedir. 1 adet orta boy hünnap yaklaşık 12 kaloridir ve iyi bir enerji kaynağıdır.

Bağışıklık Güçlendirir

bağışıklık güçlendirir
bağışıklık güçlendirir

Bol miktarda C vitamini içermesi özellikle kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendirici etki yaratır. A vitamini ve potasyum da içeren hünnap bağışıklık sistemi için de oldukça faydalı etkiler gösterir. özellikle kış aylarında soğuk algınlığı ve nezlenin kısa sürede iyileşmesi için hünnap çok iyi bir vitamin deposudur.

Sinir Sistemini İyileştirir

sinir sistemini iyileştirir
sinir sistemini iyileştirir

Hünnap meyvesi sinir sistemini direkt olarak etkileyen meyvelerden bir tanesidir. Sinirler üzerinde yatıştırıcı etkisi vardır. Sinirleri yatıştırıcı etkisi sayesinde sinir sistemini korur.

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir

Antioksidan açısından bol bir meyve olan hünnap özellikle karaciğer hastalıklarına karşı da koruyucu pek çok etki yaratır. Vücudumuzda zamanla oluşan serbest radikallerle savaşan antioksidan deposu hünnap metabolizmayı ve hücreleri adeta bir kalkan gibi korur.

İyi Bir Enerji Kaynağıdır

iyi bir enerji kaynağıdır
iyi bir enerji kaynağıdır

Hünnap düşük kalorili olmasına rağmen vücudumuz için iyi bir enerji kaynağıdır. Özellikle egzersiz ya da spor öncesi birkaç tane hünnap tüketilmesi kişiye enerji verir enerji depolarını arttırır.

Cilt Sağlığını Korur

cilt sağlığını korur
cilt sağlığını korur

A vitamini içeren ve antioksidan kaynağı olan hünnap cildin ihtiyacı olan nemi kazandırır ve cildi besler. Hünnap ana vatanı olan Güneydoğu Asya’da cildi kızarıklıklardan ve güneş yanıklarından korumak için kullanıldığı bilinmektedir. Hünnap özellikle kuru ciltler için iyi bir nem kaynağıdır.

Kemikleri ve Kas Sistemini Güçlendirir

kemikleri ve kas sistemini güçlendirir
kemikleri ve kas sistemini güçlendirir

Vitamin ve mineral bakımından zengin bir meyve olan hünnap kemik sağlığı için en faydalı vitaminler olan kalsiyum ve fosfor içerir. Kalsiyum ve fosfor kemik sağlığını güçlendirir kas sağlığını korur. Hünnap meyvesinde bulunan magnezyum ise kas sağlığının güçlenmesinde en büyük yardımcıdır.

Kan Dolaşımını Hızlandırır

kan dolaşımını hızlandırır
kan dolaşımını hızlandırır

İçerdiği niasin sayesinde hünnap kan dolaşımının daha iyi çalışmasını sağlar. Kan dolaşımının iyi çalışması başta kalp ve tansiyon olmak üzere birçok hastalıktan koruma sağlar.

Kalp Dostudur

kalp dostudur
kalp dostudur

Hünnap meyvesinde bulunan potasyum özellikle kalp sağlığı için oldukça faydalıdır. Düzenli olarak hünnap tüketmek kalbi korur ve kalp krizi, felç gibi hastalıkların oluşma riskini düşürür.

Bağırsakların Daha İyi Çalışmasını Sağlar

bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlar
bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlar

Hünnap meyvesi özellikle en etkili faydalarından biri de bağırsak sağlığına olumlu katkılar sunmasıdır. Hünnap meyvesi kanı temizleyerek bağırsakların daha iyi çalışmasına yardımcı etki yaratır.

Hünnap Meyvesi Zararlı Mıdır

Besin değerleri yüksek olan ve sağlık için birçok fayda içeren hünnap için akıllara gelen bazı sorulardan birisi de hünnap zararlı mıdır sorusudur. Yeterli miktarda tüketildiğinde sağlık için bir zararı olmayan hünnap çok fazla tüketildiği takdirde mide için rahatsızlık oluşturabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA