Hurma Yoğurt Diyeti İle Zayıflamak Mümkün

hurma yoğurt diyeti ile zayıflamak mümkün
hurma yoğurt diyeti ile zayıflamak mümkün

Hurma Yoğurt Diyeti

hurma yoğurt diyeti
hurma yoğurt diyeti

Ramazan ayında sofralarımızın vazgeçilmezi olan hurmanın, sağlığımıza da birçok faydası vardır. Ancak son yıllarda hurma özellikle diyet yapanların da menülerinde yer almaya başlamıştır. Peki nedir hurma diyeti ve hurma diyeti nasıl zayıflatır?

Bu sorunun cevabına geçmeden önce çok kısa hurmanın insan sağlığına faydalarına değinmeden geçmeyelim. Hurma palmiyegiller ailesinden gelen, yapraklı bir palmiye çeşididir. Hurma tropikal ve çöl iklimlerinde yetişir ve ülkemizde daha çok Ramazan aylarında tüketimi artan bir meyvedir. Hurma ağacında yetişen hurma meyvesi Türkiye’de çok sıcak iklime sahip ve az yağış alan bölgelerimizde yetişmektedir.

Hurma, içerdiği besin değeri ve vitaminlerle de tam bir sağlık dostudur. Hurmanın içinde bol miktarda lif bulunur. Ayrıca A ve K vitaminleri içerir. Kalp hastalıklarına karşı koruyucudur ve ishal gibi sorunlara iyi gelir. Hurmanın içinde bulunan kalsiyum ve fosfat insan vücudunda iskelet sisteminin oluşumu ve kemik yapısı için çok yararlıdır.

Yapılan son araştırmalara göre hurmanın stres ve gerginlik giderici etkisi olduğu da ortaya çıkmıştır. Bunun yanında hurmada bulunan magnezyum böbrekler için çok faydalıdır.

Sıkılaşmayı Sağlayan 10 Mucize Besin

Hurma Yoğurt Diyeti Nasıl Yapılır

hurma yoğurt diyeti nasıl yapılır
hurma yoğurt diyeti nasıl yapılır

Ender Saraç’ın en çok tercih edilen diyetlerinden biri olan hurma yoğurt diyeti, hem kilo vermek isteyenlerin hem de hazımsızlık ve kabızlık gibi sorunları olanların tercih ettiği bir diyet.

Hurma diyeti yaparken öncelikle süresine dikkat edilmelidir. Hurma diyetinde süre 7 gün olarak belirlenmiştir.Bir günde tüketilmesi gereken maksimum hurma sayısı 21’dir. 1 adet hurma yaklaşık olarak 30 kaloridir. Hurma vücutta bulunan karbonhidratların enerjiye dönüşmesine yardımcı olur. B2 vitamini sayesinde vücudun ihtiyacı olduğu enerjiyi sağlaması için karbonhidratların ve yağların yakılmasını sağlar. Hurmanın tüm bu olumlu özellikleri kilo vermeyi kolaylaştırır ve tokluk süresini uzatır. Hurma diyeti ile 1 hafta içinde ortalama 1 ile 4 kilo arasında zayıflamak mümkün. Hurma diyetinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; diyeti uygularken hurmaya eşlik edecek tek gıdanın yoğurt olması gerekmektedir. Sıvı olarak da bol su ile birlikte yeşil çay da tüketilebilir. Diyetin etkisini artırmak için de gün içinde yürüyüşler yapılırsa kilo verme süreci hızlanabilir.

Hurma diyetini uygularken 1 hafta boyunca ana öğünlerde yukarıda verilen yoğurt ve hurma tüketilmelidir. Ara öğünlerde ise  şekersiz yeşil çay, bitki çayı ve kahve tüketilebilir. Ayrıca günde 2 litre su içmek ihmal edilmemelidir.

Hurma Yoğurt Diyeti Menü

Sabah: Sabah uyandığımızda 1 bardak ılık su içtikten sonra 7 hurma ve 1 kase yoğurt tüketilir.

Öğle:  Öğle yemeğindeki menü de aynı şekilde 7 adet hurma ve 1 kase yoğurt tüketilir.

Akşam: Akşam yemeğinde de yine 7 adet hurma ve 1 kase yoğurt ile  gün tamamlanır.

Hurma Diyeti Zayıflatır Mı

Hurmanın içinde bulunan şeker ile günlük enerji ihtiyacı karşılanacağı için vücuttaki kan şekerini dengelemektedir. Metabolizmanın hızlanmasını sağlayan hurma, bağırsaklarında düzenli çalışmasını sağlayarak zayıflamayı hızlandırır.

Hurma Yoğurt Diyeti Yapanlar

Hurma diyetini yapanlar diyetin etkisini gözle görülür şeklinde hissettiklerini belirtmektedir. Genel olarak diyetlerde yaşanan açlık krizleri ve halsizlikler hurma diyetinde yaşanmamaktadır. Bu durum hurmanın tokluk verme özelliğinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca hurma diyetini yapanlar hazımsızlık ve şişkinlik sorunlarının azaldığını bağırsaklarının daha düzenli çalıştığını belirtmişlerdir.

Hurma Yoğurt Diyetinin Faydaları

Kısa sürede kilo vermek isteyen ya da vücutlarında detoks etkisi yaratmak isteyenlerin uygulayacağı hurma diyeti ile inatçı kiloları da vermek mümkün. Deneyen kişilerin birçoğunda etki gösteren hurma diyeti inatçı kilolarını vermek isteyenler için rahatlıkla uygulanabilecek bir diyet.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA