Huzursuz Bacak Sendromu Nedir Belirtileri Tedavisi

huzursuz bacak sendromu nedir belirtileri tedavisi
huzursuz bacak sendromu nedir belirtileri tedavisi

Huzursuz bacak sendromu günümüzde aslında sık karşılaşılan fakat belirtileri varis ya da romatizma gibi sağlık sorunları ile karıştırılarak zor ya da oldukça geç tespit edilebilen bir rahatsızlıktır.

Çoğu kişinin hakkında oldukça az bilgiye sahip olduğu huzursuz bacak sendromu; enterasan bir şekilde dinlenme halindeyken bacaklarda görülen ağrı, karıncalanma ve uyuşukluk hissi olarak özetlenmekte ve  kişide bacaklarını sürekli hareket ettirme isteği uyandırmaktadır.

Huzursuz bacak sendromu erken tanısı konulup tedavi edildiğinde başarılı sonuçlara ulaşılırken tanı ve tedavisi için geç kalındığında ise rahatsızlık günlük rutinleri etkileyecek derecede ağırlaşabiliyor. Bu nedenle uzman görüşlerine göre huzursuz bacak sendromu nedir, huzursuz bacak sendromu belirtileri nelerdir, huzursuz bacak sendromu neden olur ve huzursuz bacak sendromu tedavisi nasıl yapılır gibi soruların cevapları hakkında bilgi sahibi olmak çok önemli bir hale geliyor.

Huzursuz Bacak Sendromu

huzursuz bacak sendromu
huzursuz bacak sendromu

Günümüz insanın son yıllarda en sık şikayet ettiği sağlık sorularının başında gelen huzursuz bacak sendromu genelde tarifi ve bulguları zor anlaşılabilen bir rahatsızlıktır.  Ülkemizdeki her 100 genç ve orta yaştaki kişiden 5’inde yaşı ilerlemiş olanların ise 20’sinde huzursuz bacak sendromu rahatsızlığı görülmektedir.

Günümüzde kişilerde sık sık karşılaşılan bir rahatsızlık olan huzursuz bacak sendromu orta ve ileri yaşlarda ortaya çıkan bir hastalıktır. Toplumumuzda yaklaşık %3 ile %10 arasında görülen huzursuz bacak sendromu az da olsa çocuklarda da ortaya çıkabilmektedir.

Tanısı oldukça zor ya da yanlış yapılabilen huzursuz bacak sendromu için gereken bilgilerin edinilmesi hastalığın seyri ile ilgili önemli bir farkındalık yaratır. Tedavisi geciktiğinde kişinin en başta uyku düzenini ve yaşam kalitesini aşağı çeken huzursuz bacak sendromu nedir gelin hep birlikte bakalım…

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir

huzursuz bacak sendromu nedir
huzursuz bacak sendromu nedir

Uluslararası tıp literatüründe Willis-Ekbom adı ile bilinen huzursuz bacak sendromu ilk olarak 1685 yılında tarif edilmiştir. Görüldüğü gibi aslında tarihi çok eski zamanlara dayanan bu rahatsızlık ile ilgili tanı ve tedavisi için yapılan çalışmalar sürmektedir.

Huzursuz bacak sendromu bacaklarda meydana gelen karıncalanma, uyuşma, gerginlik ya da iğne batması gibi hisler veren bir rahatsızlıktır. Tek bacakta görülebileceği gibi bazen iki bacakta birden de görülebilir. Huzursuz bacak sendromu genellikle akşam saatlerinde kendini belli etmeye başlar ve gece boyu da devam ederek kişiye uyku uyutmadığı için yaşam kalitesini etkiler. Yaygın bilinenin aksine huzursuz bacak sendromu ortopedik değil nörolojik bir hastalıktır yani beyinden gelen bir rahatsızlıktır.

Kısaca; huzursuz bacak sendromu nedir diye baktığımızda ilk olarak söylenen şeyin bacaklarda istirahat halinde ortaya çıkan yanma, uyuşma, karıncalanma gibi ağrıların yol açtığı bir rahatsızlık olduğudur. Huzursuz bacak sendromu bacaklarda kontrol dışı bir hareket ettirme güdüsü ile ortaya çıkmakta ve kalıcı etkiler bırakabilmektedir.

Huzursuz Bacak Sendromu Belirtileri

huzursuz bacak sendromu belirtileri
huzursuz bacak sendromu belirtileri

Huzursuz bacak sendromu kadınlarda daha sık görülen bir rahatsızlıktır. Daha çok istirahat halindeyken meydana gelir ve kişiler bacaklarında meydana gelen bu rahatsızlık hissini kimi zaman tam tarif edemeyebilir. Özellikle gece başlayan bacaklardaki karıncalanma, bacak atması gibi rahatsız edici etmenler kişilerin uyku düzenlerini bozar ve uykusuzluk sorunu da beraberinde gelir.

Gece uykuya dalma sorunları ve kaliteli uyku uyuma konusunda zorluk yaşanması gibi durumlar huzursuz bacak sendromu yaşayanların öncelikli olarak dile getirdikleri şikayetlerdir. Belirtileri genelde romatizma ya da varis gibi durumların belirtileri karıştırılan bu rahatsızlığı iyi tanımakta ve belirtilerindeki karakteristik farkları iyi anlamakta fayda vardır.

Bacaklarda olağan dışı uyuşma, karıncalanma, zonklama, yanma, gıdık hissi oluşması huzursuz bacak sendromu olanların en sık yaşadığı belirtilerdir. Çoğu zaman kişiler “bacaklarımda karıncalar geziyor” şeklinde tarif ederler. Kişiler çoğu zaman bu rahatsız verici histen kurulmak için fakında olmadan bacaklarını hareket ettirirler.

Yukarıda bahsettiğimiz bacaklardaki rahatsız edici hissin özellikle gece ortaya çıkması huzursuz bacak sendromunun en önemli belirtisidir. Bu belirtiler gündüz de görülebilir ama geceleri çok daha şiddetli olmaktadır.

Sadece gece yatarken değil, dinlenmek için uzandığınızda da bacaklarda rahatsız edici hisler oluşmaya başlayabilir. Bacaklardaki bu rahatsız edici histen kurtulmak için ayağa kalkıp yürümek, dolaşmak bu rahatsız edici hisleri geçirebilir. Ancak kişi tekrar yatağa uzandığında belirtiler yeniden oluşacaktır. Yani bacağı hareket ettirmek kişide bir rahatlama oluşturur. Ancak bu rahatlama geçici bir rahatlamadır. Huzursuz bacak sendromu olan kişiler yattıkları yerden farkında olmadan sürekli bacaklarını oynatırlar.

Çoğu zaman huzursuz bacak sendromu belirtileri başka bir hastalık ile karıştırılabilen ya da yanlış teşhis yapılabilen bu rahatsızlığın kısaca 4 tane belirtisi vardır. Bu belirtilerin bir kaçının eş zamanlı olarak uzun süreli ve düzenli bir şekilde kişide görülüyorsa mutlaka bir hekime başvurulmalıdır. Huzursuz bacak sendromu belirtileri özetle şu şekildedir;

 • Huzursuz bacak sendromu ilk ve belki de en fark edilir belirtisi bacaklarda görülen ağrılardır. Bacakta karıncalanma, uyuşma, iğneleme gibi ağrıların görülmesi huzursuz bacak sendromu belirtileri
 • Huzursuz bacak sendromu belirtilerinden bir diğeri ise bacaklardaki ağrıların özellikle akşam dinlenme saatlerinde ortaya çıkmasıdır. Yapılan araştırmalara göre huzursuz bacak sendromu bacak ağrılarının akşam 22:00 saatleri ile sabah 05:00 arasında en yoğun olarak görüldüğü tespit edilmiştir.
 • Huzursuz bacak sendromu belirtileri arasında yer alan bir diğer bulgu ise bacak ağrılarının dinlenme yani oturma ve yatma gibi durumlarda daha da artış göstermesidir.
 • Huzursuz bacak sendromu belirtilerinin sonuncusu ise bacak ağrılarının hareket halindeyken hissedilmemesidir. Huzursuz bacak sendromu yaşayanlar ile yapılan muayene sonuçlarına göre dinlenme halinde artan bacak ağrılarının yürüme ya da hareket halinde iken hiçbir şekilde hissedilmediği yönündedir.

Huzursuz Bacak Sendromu Neden Olur

Huzursuz bacak sendromu nedenlerinin tam olarak bilinmese de bazı durumların rahatsızlık üzerinde etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Dopamin adlı maddenin beyindeki eksikliğinden kaynaklandığı düşünülen huzursuz bacak sendromu nedenleri şu şekildedir;

Uzun yıllar süren araştırmalara rağmen huzursuz bacak sendromunun neden ortaya çıktığına dair tam bir neden belirtilmemiştir. Ancak rahatsızlığı tetikleyen bazı risk faktörleri vardır. Bunlar;

Hamilelik; bu dönemde yaşanan hormonal değişimlerle huzursuz bacak sendromu arasında bir bağ olabileceği düşünülür. Hamileliğin özellikle son 3 ayında kadınların bir kısmı huzursuz bacak sendromu yaşayabilmektedir. Ancak doğumdan sonra bu rahatsızlıklar kaybolur.

Demir Eksikliği; Huzursuz bacak sendromu rahatsızlığının en önemli risk faktörü demir eksikliğidir.

Kalıtım; Kişinin ailesinde daha önce huzursuz bacak sendromu yaşanmışsa kalıtım faktörüyle kişide görülme olasılığı vardır. Huzursuz bacak sendromu yaşayan kişilerin çoğunda ailelerinde bu rahatsızlık görülmektedir.

Kronik Hastalık; Diyabet, Parkinson, böbrek yetmezliği, tiroid gibi hastalıklar huzursuz bacak sendromunun ortaya çıkmasına neden olabilir.

Huzursuz bacak sendromu nedenleri özetle şu şekilde sıralanabilir;

 • Bacaklardaki kan dolaşım sorunları
 • Sinir enfeksiyonları
 • Fazla kafein tüketimi
 • Ağır metal kimyasal toksinlere maruz kalmak
 • Tiroit bezi ile ilgili sağlık soruları
 • Gebelik
 • Kansızlık
 • Son dönem böbrek yetmezliği
 • Aşırı alkol tüketimi
 • Vitamin ve mineral eksikliği
 • Demir metabolizmasının bozukluğu
 • Anti depresan tipi ilaçların uzun süreli kullanımı 

Hamilelikte Huzursuz Bacak Sendromu

hamilelikte huzursuz bacak sendromu
hamilelikte huzursuz bacak sendromu

Huzursuz bacak sendromu gebelikte karşılaşılan en sıkıntılı hareket bozukluğu sorunudur. Genellikle gebeliğin son trimester döneminde belirtileri ortaya çıkan rahatsızlık 100 gebe kadından ortalama olarak 25’inde görülmektedir. Doğumdan sonra belirtilerde gerileme olduğu ve 1 ay içinde ise şikayetlerin önemli derecede azaldığı bilinmektedir. Gebelik döneminde huzursuz bacak sendromu görülmesinin temel sebebinin hormonal düzensizlikler olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca folat ve demir eksikliği sebebiyle de hamilelikte huzursuz bacak sendromu ortaya çıkabilmektedir.

Huzursuz Bacak Sendromu Tanısı Nasıl Konur 

Kişilerde uyumadan önce ya da uzun süren hareketsizlik sonucunda bacaklarda yukarıdaki belirtilerle birlikte rahatsız edici hisler oluşuyorsa, uyku kalitesi düşmüşse ve uykusuzluk sorunu baş gösteriyorsa ve bunun sonucunda gün içinde uyku hali ve baş ağrısı gibi durumlar görülüyorsa doktora başvurulması gereklidir.

Hekim hastanın yaşadığı bu etkenleri araştırarak ve gerekli nörolojik muayeneyi yaparak ve son olarak uyku bozukluğu testini de uygulayarak huzursuz bacak sendromu tanısını koyar.

Huzursuz Bacak Sendromu Tedavisi

huzursuz bacak sendromu tedavisi
huzursuz bacak sendromu tedavisi

Öncelikle huzursuz bacak sendromu tedavisi için nöroloji uzmanına gidilmelidir.  Huzursuz bacak sendromu yaşayan kişilerde öncelikle bu rahatsızlığın oluşmasının nedenleri araştırılır ve bu yönde bir tedavi oluşturulur. Uzman nörolog tarafından fiziki muayene yapılır. Hastanın sağlık öyküsü dinlenir ve doktor tercihine göre kan tahlili ve elektrofizyolojik bazı testler yapılır. Huzursuz bacak sendromu tedavisinde kişi ayrıca nörolojik olarak incelenir ve kişiye nöral terapiler uygulanır. Tüm bulguların sonucunda huzursuz bacak sendromu tanısı konulur. Doktorun uygun gördüğü ilaç tedavisi de huzursuz bacak sendromu tedavisinde uygulanır.

Hastalığın tedavisi için öncelikle sebep olan anemi, demir eksikliği, metabolizma bozukluğu gibi durumların ortadan kaldırılması amaçlanıyor. Ağrıların şiddetini azaltmak adına egzersizler, sıcak ve soğuk uygulamalar, çeşitli masaj yöntemleri, kafein azaltılması gibi tedbirler alınıyor. Huzursuz bacak sendromu ilerleyen dönemlerindeki tedavisinde ise dopaminerjik ilaçlar doktorlar tarafından reçete edilmektedir. İlaç tedavisi ile hastaların normal hayatlarına kaldığı yerden devam ettikleri biliniyor. Tedavinin hızlı ve başarılı bir şekilde olması için erken tanı çok önem arz ediyor.

Huzursuz Bacak Sendromu Bitkisel Tedavi 

Huzursun bacak sendromunun tedavisinde dikkat edilmesi bazı noktalar  tetikleyicilerden uzak durmaktır. Sigara ve alkol tüketiminden kaçınılmalıdır.

Uyku düzenine dikkat edilmeli aynı saatlerde uyumaya özen gösterilmelidir.

Kafein tüketimini azaltmak yararlı olacaktır.

Magnezyum ve B12 takviyeleri belirtilerin azalmasına yardımcı olur.

Bütün bunların yanında huzursuz bacak sendromu için bitkisel tedavi yöntemlerinde destek alınabilir. Papatya çayı rezene gibi rahatlatıcı çaylar tüketilebilir. Huzursuz bacak sendromunun bitkisel tedavisinde önerilen bitki  hardalın tohumudur. Belirtileri hafifletmek için günde 1 çay kaşığı yutulabilir.

Huzursuz bacak sendromundaki uyuşma, gerilme, gıdıklanma belirtileri kimi zaman ağrı şeklini de alabilir. Ağrıları azaltmak için bir bardak suyun içine 1 çay kaşığı çiçek balı eklenerek içilebilir. Ancak çiçek balı bazı bünyelerde alerjiye neden olabilir. Bunun için çiçek balına alerjinizin olup olmadığınızı bilmeniz önemlidir. Çiçek balına alerjiniz yoksa kullanabilirsiniz.

Bu yazılarımız da dikkatinizi çekebilir;

Varis Neden Olur,Belirtileri ve Tedavisi 
Raşitizm Nedir, Neden Olur, Tedavisi Ne Kadar Sürer
Ödem Nedir Neden Olur Nasıl Atılır

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA