İdrar Yaparken Yanma Neden Olur,İdrar Yolu Enfeksiyonu İçin Tavsiyeler

idrar yaparken yanma neden olur, idrar yolu enfeksiyonu için tavsiyeler
idrar yaparken yanma neden olur, idrar yolu enfeksiyonu için tavsiyeler

İdrar Yaparken Yanma Hissi

Çoğu kadının hayatının bir döneminde yaşadığı idrarını yaparken yanma hissi idrar yollarında iltihap ya da başka sorunların habercisi olabilir. Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonları erkeklere oranlara daha sık görülmektedir. Kadınlarda idrar yaparken yanma hissi hafif şekilde olabileceği gibi ağrılı ve sancılı şekilde de olabilmektedir.  İdrar yaparken yanma, kanama, ağrı sancı gibi sorunlar İdrar yolu enfeksiyonları olarak ifade edilmektedir.

Sık sık ve az miktarda idrara çıkma ve idrar yaparken yanma hissinin oluşmasının bir diğer adı da sistittir. Sistit tedavi edilmediği zaman böbrek rahatsızlıklarına yol açabilmektedir.  Kadınların %40’ının yaşamlarının bir döneminde en az bir kez de olsa yakalanabileceği bir rahatsızlık olan sistit halk arasında mesane iltihabı olarak bilinmektedir. Sistit; kısa üretraya sahip olmak yani; (mesane ve idrar deliği arasındaki tüpün kısa olması), menopoza girmek, normalin dışında mesane kontrolü olunması, gebelikte kabızlık yaşayan kadınlarda daha yüksek oranda görülmektedir.

Sistit neden kadınlarda daha sık görülmektedir ?

Sistit kadınlarda daha sık görülmektedir. Çünkü kadınlarda üretra kanalı erkeklere kıyasla daha kısadır. Bundan dolayı dıştan gelen mikroplar mesaneye daha kolay taşınmaktadır ve daha kolay mikrop kapabilmektedir. Bunun bir sonucu olarak da sistitin kadınlarda görülmesi erkeklere oranla 10 kat daha fazladır.

İdrar Yaparken Yanma Neden Olur

idrar yaparken yanma neden olur
idrar yaparken yanma neden olur

Sistitin kendini en çok gösterdiği belirti idrar yaparken oluşan yanmadır. Bu yanma idrar yaparken kadına acı verir ve idrarı yaptıktan sonra da yanma hissi kısa ya da uzun süre devam edebilir.Bunun nedeni  kadınların anatomik yapısından kaynaklı olarak bakterilere karşı daha açık olmasıdır. Kadınların idrar yolları giriş bölümüne daha kolay ulaşan bakteriler idrar kesesini de etkileyerek sistit oluşmasına neden olur. Yani sistitin en önemli nedeninin bakteriyel enfeksiyonlar olduğunu belirtebiliriz.

Sistitin bir diğer nedeni ise; arkadan öne doğru tuvalet temizliği yapmaktır. Bu şekilde temizlenmek anüsteki bakterilerin üretraya bulaşmasına neden olabilir.

Genital bölgelerinde kronik sorunlar yaşanması sistitin bir başka nedeni olabilir.

Gebelik ve menopoz dönemleri. Bu dönemlerde hormonal değişimler yaşanacağı için idrar yollarını da etkileyebilir.

İdrar kesesi sarkması ve şeker hastalığı sistiti tetikleyebilir.

Aktif seks yaşamı; Sistitin nedenlerinden birisi de cinsel ilişki esnasında meydana gelen travmalardır. Bu daha çok ilk kez cinsel ilişkiye giren kadınlarda daha sık görülür. İlk cinsel ilişkiden sonra ya da daha sık cinsellik yaşayan kadınlarda ilişki sonrası 12-24 içinde yanma olur.  Daha çok balayı dönemlerinde ve yeni evli kadınlarda görülmesinden dolayı buna “balayı sistiti” denir.

Deodorantlı, kokulu ve deterjanlı küvette uzun süre köpük banyosu yapmak idrar yollarında kimyasal tahriş ve mikrobik olmayan sistitin meydana gelmesine neden olur.

İyi temizlenmemiş havuzlarda uzun süre kalmak idrar yollarının mikrop kapmasına neden olabilir. Ancak bazı kadınlarda klor da alerjik etki gösterebilmektedir. Klorlu havuzlar idrar yollarını tahriş edip ödem tutmasına yol açarak sistit oluşmasına neden olabilir. Ülkemizde havuzların temizlenmesi genellikle klor ile yapılmaktadır.Klor idrar yollarında tahrişe neden olan bir maddedir, bu nedenle havuzların temizliği için klorlama yerine ozonlama tekniği tercih edilmelidir.

Baharatlı yiyeceklerde idrar kesesini tahriş edebilir ve mikrobik olmayan sistite yol açabilmektedir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu (Sistit) Belirtileri

En sık görülen belirti idrar yaparken  yanma, sık sık idrara çıkma isteği ve çok az idrar yapılmasıdır.

 • Acil idrara çıkma isteği
 • Kasık ve karında ağrı olması
 • Bulanık ve kokulu idrar
 • Cinsel ilişki esnasında ağrı ya da acı
 • İdrarın kanlı olması

İdrar Yolu Enfeksiyonu İçin Tavsiyeler

idrar yolu enfeksiyonu için tavsiyeler
idrar yolu enfeksiyonu için tavsiyeler
 • Sistit kadınlarda görülebileceği gibi, genç kızlarda ve bakirelerde de görülebilmektedir Ancak sistite yakalanmamak için dikkat etmeniz gereken önlemler de vardır. Öncelikle günde en az 2 litre su içmeye özen gösterin.
 • İdrarınız geldiğinde idrarınızı tutmayın ve tuvalete çıkın.
 • Alkol, baharatlı yiyecekler ve koyu çay tüketimini en aza indirin. Bu yiyecekler mesane üzerinde uyarıcı etki yapar.
 • Tuvaletten sonra temizliği yaparken önden arkaya doğru yapmaya özen gösterilmelidir. Böylece anüste bulunan bakteriler üretraya taşınmaz. Anal bölgenin su ile temizlenmesi bakteri oluşumunu engeller.
 • Vajina bölgesine parfüm, sabun, pudra gibi uygulamalar idrar kanalını tahriş edebilir bu ürünler kullanılmamalıdır.
 • Pamuklu iç çamaşırları tercih edilmelidir.
 • Cinsel ilişkiden sonrası idrara çıkılmalıdır. İdrara çıkmak bakterilerin yayılmasını önler.
 • Yaz aylarında kalabalık ve kirli havuzlara girmekten kaçınılmalıdır.

İdrar Yaparken Yanma Tedavisi

Sistit tedavisi kısa süreli antibiyotik ilaçlar ile yapılmaktadır. İdrar yaparken yanma tedavisi için ayrıca idrar temizleyici ilaç tedavisi de yapılmaktadır. Sistit belirtileri yaşadığınızı düşünüyorsanız ve bu belirtiler birkaç saatten fazla devam ediyorsa bir üroloji uzmanına görünmeniz gerekmektedir.  Üroloji uzmanı sistitin bakteriyel olması durumunda antibiyotik tedavi uygulayabilir. Sistit tedavisi antibiyotik tedavisi ile kısa sürede yapılabilecekken tedaviyi ertelemek ya da ihmal etmek böbrek iltihaplanmalarına neden olabilir.

İdrar Yaparken Yanma Nasıl Geçer

Sistit tedavisinde dikkat edilmesi gereken en önemli şey yeterli miktarda su içmektir. Su içmek bakterilerin mesaneye ulaşmasını engeller.

İdrar yaparken yanma yaşıyorsanız; yarım su bardağı su içine 1 çay kaşığı soda ekleyerek karışımı için. Sodalı su idrar asitlerini azaltır.

Kasık bölgelerine sıcak su torbası tatbik edilmesi ağrıyı hafifletir. Ancak şikayetler ilerleyen günlerde de devam ediyorsa mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir.

ÖNEMLİ!!! Faydaloji.com sitemizde yayınlanan tüm video, makale, yazı ve tüm yorumlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sözü edilen besinlerin faydaları ya da tavsiye edilen bitkisel tedavi yöntemleri genel varsayımlardan oluşmaktadır ve zamanla güncelliğini yitirebilir. Tavsiye niteliğinde olan tüm öneriler tıbbi teşhis ve tedavini yerine geçemez. Kişiye özel tedavi yöntemleri için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Sitemizde tavsiye edilen her bitkisel uygulama öncesinde uzman doktora danışılmalıdır. Uzman doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan dolayı ortaya çıkabilecek sağlık sorunları ve yan etkilerden sitemiz sorumlu değildir. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan tüm kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA