İdrar Yolu Enfeksiyonu Doğal Tedavi

idrar yolu enfeksiyonu doğal tedavi
idrar yolu enfeksiyonu doğal tedavi

İdrar Yolu Enfeksiyonu Doğal Tedavi

İdrar yolu enfeksiyonu özellikle çocuklar başta olmak üzere yetişkin kadınlarda da yaygın olarak görülen bir rahatsızlıktır. Dış etkiler sonucunda görülen bu enfeksiyon tedavi edilmediğinde ilerleyerek mesane ve böbreklere kadar da yayılma riski taşır. Sık idrara çıkma isteği, renkli akıntı, idrar yaparken yanma, idrar renginde bulanıklık, idrarda oluşan ağır koku, sırt ağrısı gibi belirtileri ile ortaya çıkan bu enfeksiyon kaynaklı rahatsızlık için evde kolayca hazırlayabileceğiniz doğal yöntemler de mevcuttur.

Bu gün sizler için hazırlamış olduğumuz idrar yolu enfeksiyonu doğal tedavi konu başlıklı yazımızın yanı sıra ayrıca, özellikle çocuklarda bu kadar yaygın görülen bir rahatsızlık olan idrar yolu enfeksiyonu nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında en detaylı bilgilere çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu linkini tıklayarak da ulaşabilirsiniz.

Hazırsanız başlıyoruz… İşte karşınızda idrar yolu enfeksiyonu doğal tedavi yöntemleri;

 • İdrar yolu enfeksiyonu doğal tedavisi için limon suyu: idrar yolu enfeksiyonunda görülen idrar yolu üzerindeki hücrelerdeki iltihaplanmayı yok etmek için idrar arttırıcı besinler tüketilmesi gerekmektedir. İdrar miktarını artıran besinlerin en başında da limon suyu gelmektedir. Günlük düzenli olarak içilen limon suyu idrar yolu enfeksiyonu rahatsızlığını önemli oranda tedavi etmektedir.
 • İdrar yolu enfeksiyonu doğal tedavisi için böğürtlen: Taze böğürtlen tüketilmesi ya da kurutulmuş böğürtlenlerden elde edilen bitki çayının düzenli olarak tüketilmesi idrar yolu enfeksiyonu doğal tedavisinde çok önemli etkilere sahiptir.
 • İdrar yolu enfeksiyonu doğal tedavisi için kişniş: Bir çok sağlık sorununa iyi gelen kişnişin faydalarından biri de idrar yolu enfeksiyonuna karşı göstermiş olduğu etkilerdir. Kişniş tohumlarının 1 gece suda bekletilmesi ile elde edilen karışımın sabah iyice ezilip karıştırıldıktan sonra tüketilmesi halinde enfeksiyonun azaldığı uzmanlar tarafından da dile getirilmektedir.
 • İdrar yolu enfeksiyonu doğal tedavisi için altın mühür: Altın mühür bitkisi özellikle bel soğukluğu ile birlikte idrar yolu enfeksiyonu yaşayan erkekler için çok etkili bir seçenektir. Altın mühür bitkisi demleme yöntemi ile çay şeklinde hazırlanır ve düzenli olarak tüketilmesi sağlanır.
 • İdrar yolu enfeksiyonu doğal tedavisi için kızılcık suyu: Kızılcığın faydalarından biri de enfeksiyonu azaltmasıdır. İdrar yolu enfeksiyonu mesane bölgesinde iltihaplanmaya yol açtıysa en etkili doğal tedavi yöntemi kızılcık suyu ile yapılandır. Bunun için anti bakteriyel özellikteki kızılcığın düzenli olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Bunun yanı sıra tıpkı meyvenin kendisi gibi kızılcık suyunun da iltihabı azaltıcı etkiler gösterdiği bilinmektedir.
 • İdrar yolu enfeksiyonu doğal tedavisi için maydanoz: Ödem attırıcı ve idrar söktürücü özelliği ile bilinen maydanoz idrar yolu enfeksiyonu için faydaları saymakla bitmeyen bir bitkidir. Bu nedenle (tercihen çiğ halde) gün içerisinde düzenli olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
 • İdrar yolu enfeksiyonu doğal tedavisi için sarımsak: Anti bakteriyel ve antibiyotik etkisi oldukça yüksek bir besin olan sarımsak her türlü enfeksiyon tedavisinde olduğu gibi idrar yolu enfeksiyonu doğal tedavisinde de çok önemli rol almaktadır. Günde düzenli olarak 1 diş sarımsak yutmak, yemeklerde kullanmak ya da zeytinyağı ile yumuşatarak tüketmek enfeksiyonun azalmasını sağlayacaktır.
 • İdrar yolu enfeksiyonu doğal tedavisi için ananas: Ananasın faydaları denilince akla ilk gelen şey; anti enflamatuvar etkilere sahip olmasından dolayı enfeksiyon hastalıklarına direnç sağlamasıdır. İdrar yolu enfeksiyonu doğal tedavisinde ananasın faydalarını en etkili şekilde ortaya çıkarmak için ananas çayı yapılması tavsiye edilmektedir. Bunun için 2 dilim ananası minik parçalara bölün ve uygun bir pişirme kabına alın. Üzerine 2 bardak içme suyu ilave edin ve 10 dakika orta ateşte pişirin. Ilık hale gelen karışımı süzün ve günde iki bardak olacak şekilde tüketmeye özen gösterin.
 • İdrar yolu enfeksiyonu doğal tedavisi için kereviz sapı: Kereviz sapı; içeriğindeki etken maddeler sayesinde enfeksiyon rahatsızlıklarını önler ve mesaneyi temizler. İdrar yolu enfeksiyonunda kereviz sapını kullanmak için 1 bardak kaynar su içine iyice yıkanmış ve minik parçalar halinde doğranmış kereviz sapını ilave edin. 15 dakika demlenmesi için bekledikten sonra karışımı süzün ve için. Kereviz sapı çayının günde 2 fincandan fazla tüketmeyin.
 • İdrar yolu enfeksiyonu doğal tedavisi için zerdeçal: İdrar yolu enfeksiyonun da önemli bir diğer doğal besin takviyesi ise zerdeçal baharatıdır. İdrar yolu enfeksiyonu doğal tedavisinde zerdeçalı kullanmak için 1 su bardağı kaynar su içine 1 çay kaşığı toz zerdeçalı atın. 10 dakika demlenmesi için bekleyin. Dilerseniz içim kolaylığı olması açısından 1 çay kaşığı bal ilave edebilirsiniz. Günde 2 bardak zerdeçal çayı tüketerek idrar yolu enfeksiyon şikayetlerinizi en aza indirebilirsiniz.
 • İdrar yolu enfeksiyonu doğal tedavisi için soğan suyu: Soğan suyu idrar sökücü ve ödem attırıcı özelliği ile bilinmektedir. Toksin ve iltihapların vücuttan atılmasında çok önemli bir destektir. Enfeksiyon oluşmasını da engelleyen soğan suyunu idrar yolu iltihaplanmasında kullanmak için 1 adet orta boy kuru soğanı, çeyrek su bardağı içme suyunu ve 1 yemek kaşığı balı rondodan geçirin. Bu karışımı 3 gün boyunca günde 3 kere eşit miktarlarda alacak şekilde tüketin.

ÖNEMLİ!!! Faydaloji.com sitemizde yayınlanan tüm video, makale, yazı ve tüm yorumlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sözü edilen besinlerin faydaları ya da tavsiye edilen bitkisel tedavi yöntemleri genel varsayımlardan oluşmaktadır ve zamanla güncelliğini yitirebilir. Tavsiye niteliğinde olan tüm öneriler tıbbi teşhis ve tedavini yerine geçemez. Kişiye özel tedavi yöntemleri için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Sitemizde tavsiye edilen her bitkisel uygulama öncesinde uzman doktora danışılmalıdır. Uzman doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan dolayı ortaya çıkabilecek sağlık sorunları ve yan etkilerden sitemiz sorumlu değildir. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan tüm kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA