İp Atlamak Kaç Kalori Yakar?

115
ip atlamak kaç kalori yakar
ip atlamak kaç kalori yakar

Kalori harcayarak kilo vermek isteyenlerin gün içinde yedikleri içtikleri besinlerin kalori hesabına dikkat ederek beslenmeleri ve de egzersizi hayatlarından eksik etmemeleri gerekir. Buna göre yapılacak pek çok egzersiz planı vardır. Evde, parkta, spor salonunda kısacası her yerde rahatlıkla yapılabilen, en kolay ve en hızlı kalori yaktıran egzersiz nedir diye sorsanız hiç şüphesiz ip atlamak deriz… Çünkü ip atlarken kişinin pek çok uzuv ve kasları aynı anda eş güdümlü bir şekilde çalışır ve adeta koşma egzersizi gibi eş değerde kalori yakımını sağlar… Hal böyle olunca hem kalori yakmak hem de sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyen herkes için günde kaç kez ip atlamak gerekir sorusu da oldukça merak edilen bir konu haline gelmiştir.

Peki, ama günde ne kadar ip atlamak gerekir, ip atlamak kaç kalori yakar, süre ve ip atlama sayısına göre ip atlarken kaç kalori yakarız gibi merak edilen tüm sorularınızın cevaplarını bugün sizler için araştırdık…

Hazırsanız başlıyoruz…

İp Atlama Kalori

ip atlamak kaç kalori
ip atlamak kaç kalori

İp atlama kalorisi hesaplama yapılırken tempo önemli bir kriterdir. Yani hızlı bir tempo ile mi ya da yavaş bir tempo ile mi ip atladığınız aslında yakılan kalori miktarını direkt olarak etkileyecektir. İşte ip atlama temponuza göre ip atlama kalorisine dair merak edilen ve en sık sorular ile cevapları şu şekildedir;

50 kere ip atlamak kaç kalori yakar?

50 kere ip atlamak ip atlama hızınıza göre değişkenlik gösterecektir. Buna göre yavaş tempoda 50 kere ip atlama yaklaşık olarak 5 – 10 kcal miktarı kadar kalori harcamanıza yardımcı olurken hızlı tempoda 50 kere ip atlamak ortalama olarak 10 – 13 kcal değeri kadar kalori yaktıracaktır.

100 kere ip atlamak kaç kalori yakar?

İp atlama kalori hesaplamasına dair merak edilen bir diğer soru da 100 kere ip atlamak kaç kalori yakar? Buna göre yavaş tempoda 100 kere ip atlamak ortalama olarak 10 – 15 kcal arasında bir değerde kalori yakmanıza destek olur… Hızlı tempoda 100 kere ip atlamak ise yaklaşık olarak 20 – 25 kcal miktarı kadar kalori yakmanıza yardımcı olacaktır.

500 kere ip atlamak kaç kalori yakar?

500 kere ip atlamak kaç kalori yakar
500 kere ip atlamak kaç kalori yakar

İp atlama kalorisinde sayı olarak ip atlama değerinin kaç kalori yaktığını merak ediyorsanız hemen açıklayalım… Yavaş tempoda ip atlıyorsanız 500 kere ip atlamak ortalama olarak 60 – 70 kcal arasında bir değerde kalori yakmanıza yardımcı olur. Hızlı tempoda 500 kere ip atlamak ise yaklaşık olarak 100 – 110 kcal miktarı kadar kalori yaktırır.

1000 kere pi atlamak kaç kalori yakar?

Yavaş tempoda 1000 kere ip atlıyorsanız ortalama olarak 120 – 140 kcal arasında bir değerde kalori yakabilirsiniz… Hızlı tempoda 1000 kere ip atlamak ise yaklaşık olarak 200 – 220 kcal miktarı kadar kalori yakmanıza yardımcı olacaktır.

1 dakika ip atlama kaç kalori yakar?

1 dakikada ip atlama kalorisi hesaplanırken dakikada kaç tane ip atladığınızı ortalama olarak bilmelisiniz… Buna göre dakikada en az 60 – 70 arası ip atlama hızına sahipseniz 1 dakika ip atlayarak ortalama olarak 13 – 15 kcal miktarı kadar kalori yakarsınız.

Bu hesaplamalara 1 dakikada ip atlama sayınız ortalama olarak 120 – 140 arasında yüksek tempoda ise 1 dakika boyunca ip atlayarak yaklaşık 17 – 18 kcal arasında bir değerde kalori harcarsınız.

10 dakika ip atlamak kaç kalori yakar?

İp atlama kalorisi hesaplanırken ip atlama hızı önemli bir kriterdir demiştik. Dakikada en az 60 – 70 arası ip atlama hızınız var ise 10 dakika ip atlayarak yaklaşık olarak 130 – 150 kcal arası bir değerde kalori yakarsınız.

Ancak dakikada ip atlama hızınız ortalama olarak 120 – 140 arasında ise 10 dakika boyunca ip atlayarak yaklaşık 170 – 180 kcal arasında bir değerde kalori yakarsınız.

Yarım saat ip atlama kaç kalori yakar?

Yarım saat boyunca ip atlama kaç kalori yakar sorusunun cevabında da yine dakikada atladığınız ip sayısı önemlidir. Buna göre dakikada ip atlama sayınız 60 – 70 arasında yavaş tempo ise 30 dakika ip atlayarak yaklaşık olarak 330 – 350 kcal arası bir değerde kalori harcarsınız.

1 dakikadaki ip atlama sayınız ortalama olarak 120 – 140 arasında yani yüksek tempo ise yarım saat boyunca ip atlayarak ortalama olarak 450 – 470 kcal arasında bir değerde kalori yakarsınız.

1 saat ip atlamak kaç kalori yakar?

1 saat ip atlayarak kaç kalori yakacağınız öğrenmek için hangi tempoda ip atladığınızı bulmanız önemlidir. Buna göre ip atlama hızınız dakikada en az 60 – 70 arasında yani yavaş tempo ise 1 saat ip atlayarak yaklaşık olarak 450 – 470 kcal arası bir değerde kalori yakarsınız.

Öte yandan dakikada ip atlama hızınız ortalama olarak 120 – 140 arasında ise yani yüksek tempo ile 1 saat boyunca ip atlayarak yaklaşık 800 – 850 kcal arasında bir değerde kalori harcayabilirsiniz.

Not: Tüm bu hesaplamalar sizleri bilgilendirmek amacıyla verilmiş ortalama bir değerlerdir. İp atlama temposunun hızlı ya da yavaş olmasının yanı sıra kişinin cinsiyeti, var olan kilosu, yaşı, hormonal bir hastalığının olup olmaması durumu gibi pek çok faktörlerin kalori yakma miktarını etkileyebileceğini unutmamak gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA