İshal Nasıl Geçer İshale İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir

ishal nasıl geçer, ishale iyi gelen yiyecekler nelerdir
ishal nasıl geçer, ishale iyi gelen yiyecekler nelerdir

İshal Nasıl Geçer 

İshal sorunu zaman zaman herkesin yaşadığı bir sorundur. Kimi zaman yediklerimizden kimi zaman başka hastalıklardan (mide üşütmesi, ateş vb) dolayı ishal sorunu ile karşılaşırız. Ancak her ne kadar basit bir rahatsızlık gibi görünse de ishal kişiyi halsiz bırakan, günlük işlerini yapamaz hale getiren ve tedavi edilmediğinde ciddi sorunlara yol açan bir rahatsızlıktır. Bu yazımızda ishalin nedenlerini, ishale iyi gelen yiyeceklerin neler olduğunu ve ishal nasıl geçer konuları hakkında tüm yararlı ve pratik bilgileri bulabileceksiniz.

İshal Neden Olur

ishal neden olur
ishal neden olur

İshalin çeşitli nedenleri olabilir, bazen yediğiniz bir yemek, içtiğiniz temiz olmayan su ya da bir içecek mideyi rahatsız ederek ishale neden olabilir. Bunların dışında başka bir hastalık için içtiğiniz ilacın yan etkisi de ishale neden olabilir. İshal; günde 3 kereden fazla sulu ve gevşek dışkı yapılmasıdır. Sulu ve gevşek dışkı genellikle kişiyi rahatsız eder ve gün içinde sık sık tuvalete çıkma ihtiyacı hissedilir. Hijyen olmayan koşullarda hazırlanan gıdaların tüketilmesi vücudun kötü bakteri almasına neden olur. Kötü bakteriler vücudun bağışıklık sistemini bozar ve ishale neden olur.

İshale neden olan durumlar;

Bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlar; Yediğimiz bozuk bir yiyecek ya da içtiğimiz temiz olmayan bir su nedeniyle vücudumuza bakteri ve virüs alabiliriz. Bu bakteriler de ishalin en sık görülen nedenleri arasındadır. Bu sebepten dolayı özellikle dışarıda yemek yerken çok dikkatli olmalı, hijyen koşullarına dikkat eden yerleri tercih etmeliyiz.

İlaçlar; Özellikle antibiyotik gibi ilaçlar yan etki olarak ishale neden olabilir. Antibiyotikler bağırsak üzerinde bulunan doğal bakterilere zarar veren etkiye sahiptir. Bu sebepten dolayı kullanılan antibiyotikler nedeniyle ishal görülebilir.

Laktozu Sindirememek; Sütte ve ayranda bulunan laktozu bazı mideler sindiremez. Bu da gaz, şişkinlik ve ishale neden olur. Laktoz süt şekeridir ve iyi sindirilemediği zaman bağırsaklarda sıvı depolanmasına neden olur ve başta şişkinlik olmak üzere ishale de neden olur.

Aşırı Stres; Stresin günlük hayatımıza zararları oldukça fazladır. Bu olumsuz etkilerden birisi de kaygının ishale neden olması. Özellikle beklenmedik olumsuz bir haber aldığında bazı kişilerin bağırsakları panik atağın da etkisiyle bozulur ve hızlı çalışır. Bu durum da ishale neden olur. Endişe ve stres bağışıklık sistemine de etki ederek ishal gibi rahatsızlıklara da neden olabilir.

İshale İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir

ishale iyi gelen yiyecekler
ishale iyi gelen yiyecekler

Günlük hayatımızda ishal gibi sorunlar yaşadığımızda, ishalin durması için bir hekim kontrolüne başvurmak gerekir. Çünkü ishal; vücutta su kaybına neden olur. Vücut direnci düşer, vücut direncinin düşmesiyle ateş sorunun baş göstermesi de olası durumlar arasındadır. Doktor muayene esnasında sorduğu sorularla ve karın bölgesini kontrol ederek ishalin neden kaynaklandığını anlamaya çalışır ve ishale neden olan bakterileri yok eden ilaçlar verir.

İshal için bu tedaviler önemliyken; evde ya da ofis ortamında yediklerimize ve içtiklerimize dikkat ederek ishalin daha kısa sürede geçmesine yardımcı olabiliriz. Hatta kimi zaman doktora gitmeye gerek kalmadan evde alınan önlemlerle de ishal kesilebilir.

İshalliyken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

İshal olduğumuz zaman vücut sıvı kaybeder, sıvı kaybı da halsizliğe neden olur. Bu yüzden ishalliyken sıvı alımı çok önemlidir. Bol bol su içilmelidir. Ayrıca sindirimi zor olmayan hafif gıdalar tüketilmelidir. Yağlı, kızartma gibi ağır yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Ayrıca çok baharatlı yiyecekler, alkol de tüketilmemelidir. Süt içindeki laktoz nedeniyle bağırsaklar üzerinde olumsuz etki yapacağından ishal sürecinde içilmemelidir.

İshale İyi Gelen Yiyecekler

ishale iyi gelen yiyecekler nelerdir
ishale iyi gelen yiyecekler nelerdir

Muz; Sindirimi kolay bir gıda olan muz ishale iyi gelen bir yiyecektir. İshal sürecinde potasyum kaybeden vücut muz tüketilirken potasyumu da almış olur.

Pirinç; İshal sürecinde dışkının katılaşması için lif oranı düşük gıdalar tüketilmelidir. Pirinç düşük lifli olduğu için ishali bastırır. Ayrıca ishali geçirmek için yarım su bardağı beyaz pirinci 2 bardak su içinde 45 dakika bekletip pirincin suyu içilebilir. Pirinç suyunun içerdiği nişasta mideyi rahatlatır ve ishal nedeniyle kaybedilen su kaybını azaltır.

Elma Püresi; Elma püresi hem besleyicidir  hem de bağırsaklara rahatlatıcı etkisi vardır. İshal sürecinde 1 adet elmanın kabuklarını soyup elmayı püre haline getirip tüketebilirsiniz.

Limon Suyu; Bağırsakları rahatlatıcı etkisi olan limon ishal sürecinde gün içinde 2-3 adet sıkılarak limon suyu şeklinde içilebilir.

Elma Sirkesi; Elma sirkesi de bağırsak ve sindirim sitemi için doğal temizleyicidir. Elma sirkesi içinde bulunan petkin dışkının sertleşmesini sağlar. İshal sürecinde  yemek yedikten sonra 1 su bardağı suyun içine 1 tatlı kaşığı elma sirkesi eklenerek içilebilir.

Bebeklerde İshal Nasıl Geçer

bebeklerde ishal nasıl geçer
bebeklerde ishal nasıl geçer

Bebeklerde ishal çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Ateşle birlikte oluşması durumunda mutlaka hekim kontrolüne alınması gerekir. Bebeklerin ishal tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler;

  • Bebeklerde ishal nedeniyle sıvı kaybedeceğinden dolayı su ve sıvı gıdalarla beslenmelidir.
  • Anne sütü veriliyorsa süt kesilmemelidir.
  • Eczanelerde biberon ile beslenen bebekler için ishal kesen mamalar vardır. Bunlardan verilebilir. Ancak bu mamalar da doktora danışılmadan verilmemelidir.
  • Bebeklerde temizliğe dikkat edilmelidir. Mama hazırlamadan önce eller bol su ile yıkanmalıdır. Aynı şekilde bebeğin altı değiştirilmeden önce ve sonra ellerinizi yıkamanız önemlidir.
  • Bebeğiniz ek gıda alabilecek yaştaysa şeftali,muz ve elma gibi bağırsakları rahatlatan meyvelerden yedirilebilir.
  • Bebeklerde ishalin 6 saatten fazla sürmesi, dışkısında kan görülmesi ve sıvı kaybının artması durumunda doktora başvurulmalıdır. İshal bebeklerde ihmal edilemeyecek rahatsızlıklardan biridir.

ÖNEMLİ!!! Faydaloji.com sitemizde yayınlanan tüm video, makale, yazı ve tüm yorumlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sözü edilen besinlerin faydaları ya da tavsiye edilen bitkisel tedavi yöntemleri genel varsayımlardan oluşmaktadır ve zamanla güncelliğini yitirebilir. Tavsiye niteliğinde olan tüm öneriler tıbbi teşhis ve tedavini yerine geçemez. Kişiye özel tedavi yöntemleri için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Sitemizde tavsiye edilen her bitkisel uygulama öncesinde uzman doktora danışılmalıdır. Uzman doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan dolayı ortaya çıkabilecek sağlık sorunları ve yan etkilerden sitemiz sorumlu değildir. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan tüm kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA