Isırgan Otu Faydaları Nelerdir Isırgan Otu Çayı

ısırgan otu faydaları nelerdir, ısırgan otu çayı
ısırgan otu faydaları nelerdir, ısırgan otu çayı

Isırgangiller ailesinden gelen ısırgan otu faydaları arasında cilt, saç sağlığı, idrar söktürücü ve iltihap giderme, sindirim düzenleme vardır. Taze ısırgan otu çıplak el ile dokunulduğu zaman ciltte tahrişe ya da kızarıklığa neden olabilir. Bu durum ısırgan otunun yapısından kaynaklanmaktadır.

“Urtica Dioca” ismiyle bilinen ısırgan otu ülkemizde de rahatlıkla yetişme imkanı bulur. Alternatif tıp ve dermo kozmetik ürünlerin içeriğinde de kullanılan ısırgan otu yıl boyunca yetişebilir yaz aylarında da çiçeklerini açar.

Bu Yazının Konu Başlıkları

Isırgan Otu Besin Değeri

Isırgan otunun faydası içerdiği vitamin ve minerallerden gelir. Formik asit, potasyum, A,C ve D vitaminleri içeren ısırgan otu yeşil yapraklarından dolayı da iyi bir antioksidandır. Isırgan otunun içeriğinde bağırsak, pankreas ve karaciğer salgılarını uyaran sekretin isimli madde vardır. Bütün bitkilerde olduğu gibi ısırgan otu da ilaç olarak tavsiye edilmiyor ancak bazı hastalıkların tedavisinde ısırgan otunun etkili olduğu biliniyor.

Vitamin Eksikliği Nedir 

Isırgan Otu Faydaları Nelerdir

ısırgan otu faydaları nelerdir
ısırgan otu faydaları nelerdir

Isırgan otu içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde böbrek ve idrar yollarında iltihap atılmasına yardımcı olur. Kan dolaşımını rahatlatır ve toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Isırgan otunun faydaları sadece bunlarla sınırlı değildir. Antioksidan içeriği ile bağışıklık sistemini güçlendiren ısırgan otu cilt hücrelerini de korur. Gelin şimdi hep birlikte bu ısırgan otu faydalarını tek tek görelim:

Böbrek Taşı; Toksinleri vücuttan atarak detoks etkisi yaratan ısırgan otu; böbreklerin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Böbrek ya da mesanede taş bulunması halinde bu taşların düşürülmesine yardımcı olur.

Cilt Sağlığı; Çıplak elle dokunulduğunda el üzerinde kaşıntıya neden olan ısırgan, kurutulduktan sonra akne ve sivilce tedavisi için etkilidir. Isırgan otu içinde bulunan yağ özleri cildin neminin dengelenmesine yardımcı olur ve akne oluşumunu azaltır. Böcek ısırmaları ve egzama gibi cilt sorunlarının etkilerinin azalmasına yardımcı olan ısırgan zeytinyağı ya da badem yağı ile karıştırılarak uygulanabilir. Isırgan yaprakları harici olarak kullanılırken dermo kozmetik sektöründe cilt toniği ya da kremlerin içinde kullanılmaktadır.

Sivilce Tedavisi İçin Doğal Çözüm

Saç Sağlığı; Isırgan otunun en çok bilinen faydalarından birisi saçlar içindir. Isırgan otu saçların dökülmesini azaltır ve saç köklerini besler. Saç dökülmelerinin çok büyük bir kısmı saç derisinde oluşan problemlerden kaynaklanır. Isırgan otunun saç için kullanımı ise; Isırgan otu yaprakları demlenir ve saç köklerini pamuk yardımı ile sürülür, 20 dakika bekledikten sonra saçlar yıkanır. Isırgan otu çayı hem saç köklerinin canlanmasını sağlar hem de içerdiği antibakteriyel özler sayesinde saç köklerinin zararlı maddelerden temizlenmesine yardımcı olur. Isırgan otu yapraklarında bulunan kükürt ve silis gibi maddeler saç köklerini beslerken dökülen saçların yerine yeni saçların çıkmasını sağlar.

Romatizma Ağrıları Azaltır; Romatizma nedeniyle oluşan eklem ağrılarının azalmasına ısırgan otu oldukça etkilidir. Isırgan otları yarım litre sıcak suyun içinde demlenir ve ılıdıktan sonra eklem ağrılarını olduğu bölgeye uygulanır.

Prostat; Erkeklerde 50 yaş ve üzeride görülme riski olan prostata iyi gelen yiyeceklerin arasında ısırgan bulunur. Isırgan ot çayı prostat rahatsızlığına yakalanma riskini azaltır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu; Isırgan otunun idrar söktürücü özelliği vardır. İdrar yolu enfeksiyonunun geçmesi için beslenme de önem teşkil etmektedir. Isırgan otu çayı idrar yolu enfeksiyonunun azalmasına yardımcı olur ve enfeksiyonun vücuttan atılmasını sağlar.

Kan Dolaşımı; Isırgan otu kan dolaşımını düzenler. Bir diğer faydası ise ısırgan otu demir içerir ve demir kan hücrelerinin artmasını sağlar. Kansızlık sorunu yaşayan kişiler ısırgan otu tüketerek demir değerlerinin artmasına yardımcı olur.

Bağışıklık Sistemi; Yeşil yapraklı besinler antioksidan kaynaklarından birisidir. Antioksidan bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücudu korur ve vücudun daha dirençli olmasını sağlar. Isırgan otu da iyi bir antioksidan kaynağıdır. Bağışıklık sistemini güçlendiren ısırgan otu toksinlerin de vücuttan atılmasını sağlar.

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir

Isırgan Otunun Diğer Faydaları

 • Öksürük söktürücüdür.
 • Böbrekleri ve karaciğeri temizler.
 • Soğuk algınlığına iyi gelir.
 • Demir içerir ve kansızlığa iyi gelir.
 • Sinir sistemini sakinleştirir.
 • Gaz sıkışmasına iyi gelir.
 • Adet sancılarını azaltır.
 • Kolesterol ve tansiyonu dengeler

Isırgan Otu Çayı

Isırgan otunun birçok farklı kullanım şekli vardır. Isırgan otunun yaprakları,kökü,tohumu farklı şekillerde tüketilebilir. Halk arasında en fazla ısırgan otu kaynatılarak çay olarak tüketilir. Ayrıca ısırgan otu haşlanarak banyo esnasında vücut yıkanabilir. Bunun yanında ısırgan otu ısırgan otu gargara yapılarak ağız kokularından kurtulunabilir. Bu arada ısırgan otunun yapraklarından çay demlenirken bazı yörelerde kavurması ya da yemeği de yapılmaktadır.

Isırgan Otu Çayı Nasıl Hazırlanır

ısırgan otu çayı nasıl hazırlanır
ısırgan otu çayı nasıl hazırlanır

Isırgan otu çayı kurutulmuş ya da taze ısırgan otu yapraklarıyla yapılmaktadır. Isırgan otu en çok çay şeklinde tüketilir. Bunu da en kolay bir kaşık kurutulmuş ısırgan otunu ılık suyun içine atarak en az 10 dakika bekleterek yapabilirsiniz. Yapımı pratik ve kolaydır.10 dakika beklememizin sebebi öncelikle demlenmesini sağlamak ardından da cildi tahriş eden kimyasalların etkisinin azalmasını beklemek. En sonunda hazırladığınız karışımı süzgeçten geçirebilir ,dilerseniz tatlandırmak için de bal katarak tüketebilirsiniz..

Isırgan Otunu Nasıl Kurutabiliriz

ısırgan otu nasıl kurutulur

Her yerde kolayca bulabileceğimiz ısırgan otunu nasıl kurutabiliriz? Taze topladığınız ısırgan otlarını öncelikle güzelce temizleyin, temizlerken de cildinizi tahriş etmemesine dikkat edin. Ardından bir demet yapıp ip yardımıyla bağlayın. Demetlerin 5-6 yı geçmemesine ve çok sıkı olmamasına dikkat edin. Kışın karanlık ve nemli olmayan bir ortamda kurutabilirsiniz. Yazın ise güneşin durumuna göre dışarda kurutabilirsiniz.

ısırgan otu nasıl kurutulur

Isırgan otunu bir başka şekilde de kurutabilirsiniz. Yine taze topladığınız ısırgan güzelce temizleyin. Ardından bir makas yardımıyla ya da ellerinize geçirdiğiniz eldiven yardımıyla yapraklarını saplarından ayırın. Ellerinizin tahriş olmamasına dikkat edin. Saplarından ayırdığınız yaprakları bir tavaya serin. Sıcak havalarda güneşin durumuna göre 3-4 günde kuruyacaktır. Kuruttuğunuz ısırgan otu yapraklarını kavanozlarda muhafaza edebilirsiniz.

Isırgan Tohumu Yağı

ısırgan tohumu yağı
ısırgan tohumu yağı

Isırgan tohumu yağı, taze ısırgan tohumlarından elde edilir. Isırgan tohumu yağı, üretimi çok zor olmakla birlikte çok değerli bir yağdır. Pek çok sağlık sorununa ve rahatsızlığa iyi geldiği bilinmektedir. Isırgan otu yağı Avrupa’da çok yaygın olarak kullanılmaktadır Bu yağ sadece yaz mevsiminde üretilebilir. Isırgan otu yağı bağışıklık sistemine ve cildin yağ dokusuna iyi gelmektedir. İçinde ısırgan yağı bulunan kremleri tüketirseniz cildinizdeki farkı da göreceksiniz.

Isırgan Otunun Zararları

Isırgan otu faydalı bir bitki olmakla birlikte bazı durumlarda ve hastalıklarda kullanılmamalıdır:

 • Isırgan otu kan şekerini etkilediğinden diyabet hastası olanların ısırgan otunu kullanması tavsiye edilmemektedir.
 • Tansiyon hastalarının ısırgan otunu kullanmamaları gerekmektedir. Çünkü ısırgan otunun tansiyonu düşürme gibi bir etkisi de bulunmaktadır.
 • Isırgan otu bazı kişilerde mide ağrısına, mide bulantısına, kusmaya neden olabilmektedir. Mide hassasiyeti olanların doktoruna danışmadan kullanmaması gerekmektedir.
 • Isırgan otu kanı sulandırıcı ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır, kanın pıhtılaşmasını etkileyebilir. Örneğin aspirin ile birlikte kullanılmamalıdır.
 • Isırgan otu çayı miktarı doktorunuzun ya da diyetisyeninizin tavsiyeleri dışında kullanılırsa deri döküntülerine, cilt tahrişine, terlemeye neden olabilmektedir.
 • Isırgan otu rahimde kasılmaya neden olduğu için hamilelik döneminde kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir.

*Isırgan otu çok faydalı bir bitki olmakla birlikte olumsuz bir durumla karşılaşmamak ve bilinçli bir şekilde tüketebilmek için doktorunuza ya da uzman bir diyetisyene danışmadan kullanmayınız.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA