Ispanak Faydaları Nelerdir

ıspanak faydaları nelerdir
ıspanak faydaları nelerdir

Kış mevsiminin en faydalı yiyeceklerinden olan ıspanak mineral ve vitamin deposudur. Ispanak faydaları arasında demir zengini olması, bol lif içermesi ve folik asit ve potasyum gibi mineralleri içermesi ıspanağı sağlık için en faydalı besinler arasında olmasını sağlamıştır.

Asya kökenli bir besin olan ıspanak ülkemizde de rahatlıkla yetiştirilir. Serin ve nemli yerlerde yetişme imkanı bulan ıspanak A, B, C, E  vitaminlerini içerir. Yüksek oranda lif içeren bir besin olan ıspanak beta karoten açısından da oldukça zengindir.Kış sezonunda taze ıspanaklar pazar tezgahlarında yerini alır ve mutfaklarda yemeği, kavurması, böreği hatta keki bile yapılır. Bu kadar çok faydası olan ve herkes tarafından çok sevilen ıspanağı dilerseniz gelin daha yakından tanıyalım…

Semizotunun Faydaları

Ispanak Besin Değerleri

Kalorisi düşük olmasına rağmen besin değerleri bakımından yüksek olan ıspanak İyot, magnezyum ve fosfor mineralleri içerir. Ispanak kalori olarak hesaplandığında 100 gramının yaklaşık olarak 17 kalori olduğu bilinmektedir.

Ayrıca 1 porsiyon ıspanakta yaklaşık 175 mg kalsiyum bulunur. Ispanak demir zengini olarak bilinmesine rağmen kalsiyum zengini yeşil yapraklı besinler arasında yer alır. Çocuklar için en iyi demir kaynaklarından biri ıspanak demir depolarının beslenmesini sağlar.

Enginarın Faydaları 

100 gr ıspanağın besin değerleri aşağıdaki gibidir;

 • Kalori: 17 kcal
 • Karbonhidrat: 0. 6 gr
 • Protein: 2. 5 gr
 • Lif: 2. 6 gr
 • Yağ: 0. 3 gr
 • Kolesterol: 0. 0 mg
 • A Vitamini: 780 UI
 • Kalsiyum: 125 mg
 • Potasyum: 633 mg
 • Demir: 4 mg

 Ispanak Faydaları

ıspanak faydaları
ıspanak faydaları

Ispanak tam bir vitamin ve mineral deposu. Sağlığımız için birçok faydası bulunan ıspanak bağırsak sağlığından, hücre yapımına, demir sağlamasından, bağışıklık sistemini güçlendirmeye kadar pek çok fayda içerir.

Ispanağın bir diğer faydası da zayıflamaya yardımcı olmasıdır. Düşük kalorili olması ve lif içermesi diyet yapanlar ve kilo vermek isteyenler için en iyi seçeneklerden birisidir.

Ispanağın faydalarını detaylı olarak inceleyim;

Kanserden Korur; Kanserden korunmak için sağlıklı beslenmek çok önemlidir. Ispanak kanserden koruyan flavonoidler içerir ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Ispanak ile ilgili yapılan araştırmalarda; mide ve cilt kanserine karşı koruyuculuk sağladığı saptanmıştır. Kanserli hücrelerin riskini azaltan ıspanak, prostat kanserine karşı da etkilidir.

Göz Sağlığı; Göz sağlığını koruyan vitaminlerden birisi A vitaminidir. Ispanak göz sağlığını koruyan A vitamini ve zeaksantin içerir. Yaşlanmaya bağlı ortaya çıkan katarakt ve görme bozuklukları riskini azaltır. Mukus zarını korur ve göz sağlığını korur.

Kemikleri Güçlendirir; K vitamini zengini ıspanak ayrıca kalsiyum içerir . Ispanak içerdiği bu vitamin ve mineral sayesinde kemik sağlığını korur ve kemiklerin güçlenmesini sağlar. Kemiklerde kolajen yapılarını koruyan ıspanak iyi bir bitkisel proteindir ve hem kasları hem de kemikleri güçlendirir.

Tansiyonu Dengeler; Yüksek tansiyon başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere pek çok hastalık üzerinde olumsuz etki yaratır. Ispanak kan basıncını yükseltmez ve bu sayede tansiyonun en ideal seviyede dengelenmesini sağlar.

Sindirim Sistemi; Mide ve sindirim sağlığı için en faydalı besinlerden birisi ıspanaktır. Ispanak bol miktarda besin lifi içerir. Besin lifleri sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar ve bağırsak faaliyetlerini düzenler. Ispanakta bulunan folat mide ve DNA hücrelerini korur. Kolon hücrelerinde zararlı mutasyonların da oluşumunu engeller.

Beyin; Beyin sağlığını korumaya yardımcı besinler vardır. Bu besinlerden birisi ıspanaktır. Ispanak beyin ve zihin sağlığının korunmasını ve dinç kalmasını sağlar. Sinir sistemi hormonlarını dengeleyen C ve K vitamini içeren ıspanak sfingolipidler bileşenini aktif hale getirerek beyin fonksiyonlarını ve sinir sistemini güçlendirir.

Kalp Sağlığı; Bol lif içeren ıspanak bir düşük yağ oranı ile dikkat çeker. Yağ içermemesi kalp sağlığını korumasını sağlar. Damar tıkanıklığını engelleyen lutein içeren ıspanak kalp krizi riskini de azaltır. Nitrit maddesi içeren ıspanak kalp krizi riskini azaltarak yağ birikimine de engel olur.

Kan Basıncını Dengeler; Petit maddesi zengini ıspanak kan basıncını yükseltmez kan basıncını dengeler. Tansiyon yükseltmez ve kalp sağlığını korur.

Kansızlık; Türk kadınlarında en sık görülen vitamin eksikliğinde biri demir eksikliğidir. Demir depoları kan yapımı için çok önemlidir. Demir depolarının yüksek olması kansızlık sorununun da önüne geçer. Demir eksikliğini gidermek için vitamin takviyesi yanında sağlıklı beslenmek çok önemlidir. Demir zengini besinlerin tüketilmesi demir değerlerinin artmasını sağlar. Ispanak bol miktarda demir içerir. Ispanak demir değerlerinin artmasını sağlar hemoglobin seviyesini yükseltir.

Cilt Sağlığı; Cilt sağlığını korumak için günlük bakım kadar yediklerimiz ve içtiklerimiz de önem taşır. Cildimiz yediğimiz besinlerden etkilenir. Dolayısıyla cilt sağlığını koruyan ve nem sağlayan besinlerin tüketilmesi cildimiz için oldukça faydalıdır. Cilt sağlığını koruyan ve cildin nemlendirilmesini sağlayan besinlerden birisi ıspanaktır. Ispanakta bulunan A, C, E ve K vitaminleri cilt hücrelerini besler ve cildin daha sağlıklı olmasına etki eder.

Ispanak Suyu Faydaları

Ispanağın Diğer Faydaları; 

 • Saç sağlığını korur.
 • Akne ve sivilcilerin geçmesini kolaylaştırır.
 • Zayıflamaya yardımcı olur.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklardan korur.
 • Cildin ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri sağlar.
 • Bağırsak hareketlerini olumlu yönde etkiler.
 • Göz sağlığı için önemli katkılar sağlar.
 • Vücudun ihtiyacı olan enerjiyi sağlar.
 • Kemik ve kas gelişimine yardımcı olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA