İzmir İstanbul Uçak Bileti Fırsatları

izmir istanbul uçak bileti fırsatları
izmir istanbul uçak bileti fırsatları

İstanbul, görenleri kendisine hayran bırakan metropol bir şehirdir. Dünyanın pek çok yerinden ziyaretçi akınına uğrayan bu rüya şehir, şarkılara ve şiirlere de konu olmayı başarmıştır. İzmir’de yaşayıp da İstanbul’u görmek isteyenlerin merak ettiği belli detaylar bulunur. İzmir İstanbul uçak bileti fiyatları ne kadar? İstanbul’a nasıl gidilir? İstanbul’da ulaşım nasıldır? İstanbul’da ne yenir? İstanbul’da nereden alışveriş yapılır? İşte, İzmir’den İstanbul’a seyahat edecek olan kişilerin bilmesi gerekenler…

İzmir’den İstanbul’a Nasıl Gidilir?

İzmir’den İstanbul’a uçuş yapabilmek için öncelikle kalkış havalimanına ve ardından da varış havalimanından şehir merkezine nasıl gidileceğinin bilinmesi gerekir. İzmir Adnan Menderes Havalimanı, şehir merkezinden yaklaşık olarak 16 km uzaklıktadır. İzmir’in tek havalimanı olması yönüyle, İzmir’den İstanbul’a gidecek olan misafirlerin tek seçeneği Adnan Menderes Havalimanı’dır.  Bu havalimanına ulaşabilmek için İzmir şehir merkezinden belediye otobüsleri, metro, taksi, Havaş Shuttle Otobüsleri ve transfer hizmetleri kullanılabileceği gibi araç kiralama hizmetiyle de kolaylıkla ulaşım sağlanabilmektedir.

İzban olarak bilinen ve iç hatlar terminalinin de önünden geçen banliyö hattıyla şehrin kuzey ve güney bölgelerine yolcu taşınmaktadır. İzmir metrosuna, izban hattı üzerinde yer alan Hilal ve Halkapınar merkez istasyonlarından aktarma yapmak mümkün. Havalimanına ulaşım sağlayabilmek için “Eshot” isimli belediye otobüsleri kullanılmaktadır. Eshot otobüsleri Mavişehir metro istasyonundan 200, Cumhuriyet Meydanı’ndan 202 ve Bornova metro istasyonundan 204 numarayla 24 saat boyunca havalimanına ulaşım sağlar.

Terminalin yolcu çıkışlarında da taksiler bulunmaktadır. Taksi kullanarak Konak Meydanı’ndan havalimanına yaklaşık 30 dakikada ulaşım sağlanmaktadır. Pegasus misafirleri dilerse Pegasus araç kiralama hizmetini kullanarak da İzmir şehir merkezinden rahat ve hızlı bir şekilde havalimanına ulaşım sağlayabilirler. İzmir’den İstanbul’a varınca inilecek olan havalimanı Sabiha Gökçen Havalimanı’dır. Adnan Menderes Havalimanı’ndan, Sabiha Gökçen Havalimanına direkt uçuşla 1 saat 10 dakika gibi kısa bir sürede ulaşım sağlamak mümkün. Siz de en ucuz uçak bileti fırsatlarıyla, İstanbul’u keşfetmeye hazır olun!

izmir istanbul uçak bileti
izmir istanbul uçak bileti

İstanbul’da Şehir İçi Ulaşım Nasıldır? 

İstanbul’un çok büyük bir şehir olduğu göz önünde bulundurulursa, Sabiha Gökçen Havaalanı’na ulaştıktan sonra gidilecek olan ilçeye aktarmayla ulaşmak durumunda kalınabilir. Taksim ve Kadıköy gibi ilçelerin merkezine şehir otobüsleriyle tek vasıtada ulaşmak mümkün. Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan SG-1, E-10 ve E-11 ile Kadıköy’e, SG-2 ile de Taksim merkeze ulaşım sağlanabilmektedir.

Ulaşımını metroyla sağlamak isteyenler ise yukarıda yer alan otobüs hatlarından birini kullanarak Soğanlık durağında inmeleri gerekir. Soğanlık durağından metro aktarmaya geçerek Kadıköy-Tavşantepe hattı arasından istenilen durakta inerek şehri keşfe çıkmak mümkün. Bu ulaşım seçeneklerinin dışında yolcu terminal çıkışlarında bulunan Havabüs ve Havaş da tercih edilebilir. Daha hızlı ulaşımı tercih edenler şehirde yer alan Uber ve Bitaksi gibi uygulamaları kullanarak gitmek istedikleri noktaya daha konforlu bir ulaşım sağlayabilirler. Ya da terminalin belirli noktalarında bulunan araç kiralama bürolarından araç kiralayabilirler.

İstanbul’da şehir içi ulaşım karadan ve denizden sağlanabilmektedir. Şehirde; otobüs, minibüs, taksi, metro, metrobüs, feribot ve tramvay gibi çeşitli ulaşım seçenekleri bulunmaktadır. İstanbul’un yerel halkı ulaşımda İstanbul Kart kullanmaktadır. Bu kart, tüm ulaşım araçlarında kullanıma uygundur. Farklı şehir ya da ülkeden gelen misafirler de, İstanbul Kart’ı satış noktalarından temin ederek kullanabilmektedir.

İstanbul’da Ne Yenir? En Popüler Lezzetlet Nelerdir?

Birçok kültürü kucaklayan İstanbul’un mutfağı zenginliğiyle bilinir. Saray mutfağı olarak da anılan İstanbul mutfağı, geleneksel yemekleriyle gelen misafirleri kendine hayran bırakmayı başarıyor. İstanbul’un pek çok kültürden esinlendiği göz önünde bulundurulursa, bu rüya şehirde farklı lezzetleri deneyimlemenin mümkün olduğu kolayca anlaşılır. Kentin özel lezzetlerini deneyimlemek isteyenler; Sultanahmet’te enfes Sultanahmet köftelerini, Vefa bozacısının bozasını, Ortaköy’ün kumpirini ve Kanlıca’nın da dillere destan yoğurdunu muhakkak tatmalıdır. Tüm bu lezzetlerin yanı sıra; Sarıyer Böreği, Çamlıca Simidi, Süleymaniye Kuru Fasulyesi, Beyoğlu Çikolatası ve Bebek Badem Ezmesi lezzetleri de es geçilmemelidir.

İstanbul’da Nereden Alışveriş Yapılır?

İstanbul, alışveriş meraklılarının en çok seveceği kentlerden biridir. Şehrin her semtinde muhakkak birden fazla alışveriş merkezine rastlamak mümkün. Alışveriş tutkunları İstanbul’da; Zorlu AVM, Cevahir AVM, Emaar AVM, Forum İstanbul AVM ve Kanyon gibi birçok alışveriş merkezini ziyaret edebilirler. Alışveriş merkezlerinin yanı sıra, Tarihi Yarımada’da yer alan Kapalıçarşı ve Mısır Çarşısı gibi mekanlar, otantik hediyelik eşyalardan hoşlananlar için eşsiz adresler arasında yer alır. Ortaköy ve Galata’da yer alan dükkanlar da hediyelik eşya arayanların favorisi olacak nitelikte.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA