Kabakulak Belirtileri, Tedavisi, Kaç Günde Geçer

kabakulak belirtileri, tedavisi, kaç günde geçer
kabakulak belirtileri, tedavisi, kaç günde geçer

Kabakulak Nedir

Eskiden çocuklarda en sık görülen hastalıklardan olan kabakulak günümüzde kabakulak aşısının yapılması ile oldukça azalmıştır. Ancak aşı yapılmayan çocuklarda kabakulak görülme riski vardır. Bu yazımızda kabakulak nedir, kabakulak belirtileri ve tedavisini açıklayacağız.

Kabakulak virüsünün neden olduğu kabakulak bazı çocuklarda belirti göstermediği gibi bazı çocuklarda ise 1 hafta içinde belirti gösterebilir. Yüksek ateş ve tükürük bezlerinde şişkinlik görülmesi ile oluşan kabakulak hastalığı, kulak altında meydana gelir. Kabakulak hastalığı bulaşıcı bir hastalıktır. İnsandan insana tükürük,öksürme ya da esneme yolu ile bulaşabilir. Aşısı yapılmayan çocuklarda kabakulak hastalığının görülme yaşı aralığı 5-9 yaştır. Kabakulak hastalarının %85’i 15 yaşın altında olan çocuklardır.

Kabakulak Hastalığı Neden Olur

Kabakulak hastalığına neden olan kabakulak virüsüdür. Virüs vücuda bulaştıktan sonra 12-25 gün süren bir kuluçka dönemi yaşar. Bulaşma hızı ile kulak altında oluşan tükürük bezlerinin şişkinliği artmaktadır.

Kabakulak bulaşıcı bir hastalık olduğu için hastanın kullandığı eşyalar farklı kişiler tarafından kullanılmamalıdır.

Kabakulak Belirtileri

kabakulak belirtileri
kabakulak belirtileri

Kabakulak hastalığı hafif seyretmesi halinde belirti göstermeyebilir. Ancak orta ve ileri derecede geçen kabakulak hastalığında çeşitli belirtiler görülür. Yüksek ateş ve tükürük bezlerinde şişme görülmesi kabakulak hastalığının en sık görülen belirtileri arasındadır. Kabakulak hastalığında belirtiler virüs vücuda bulaştıktan 15 gün sonra görülür.

Kabakulak Erken Belirtileri; Hastalık başladığında ortaya çıkan hafif dereceli belirtilerdir. İştah kaybı, boğaz ve baş ağrısı, kilo kaybı ile mide ağrıları da kabakulak belirtileri arasındadır. Görülen bu belirtiler kabakulak virüsünün kuluçka dönemi ve sonrasında da görülebilir.

kabakulak belirti
kabakulak belirti

Kabakulak Asıl Belirtiler; Hastalığın ilk aşamasında görülen belirtiler sonrasında gelişen bazı belirtiler kabakulak hastalığını kesinleştirir. Kabakulak hastalığının en önemli belirtisi tükürük bezlerinde şişme meydana gelmesidir. Meydana gelen şişkinlikler önce kulak arkasında oluşur. Ancak hastalığın ilerlemesi ile birlikte boyun bölgesine yayılabilir. Şişlikler oldukça acı vericidir ve asitli içeceklerin içilmesi hassasiyeti arttırır.

Kabakulak Hastalığında Görülen Diğer Belirtiler; 

Asıl belirtiler dışında kabakulak hastalığında bazı semptomlar görülebilir. Mide ağrıları, nöbetler, kusma, halsizlik ve yorgunluk, boyun ağrısı ve boyun sertleşmesi, sıvı madde tüketememe ve yutkunmada zorluk kabakulak hastalığının diğer belirtileri arasındadır.

Kabakulak Tedavisi

kabakulak tedavisi
kabakulak tedavisi

Günümüzde kabakulak vak’aları oldukça azalmış durumdadır. Görülen belirtiler sonrasında doktor muayenesinde kabakulak şüphesi halinde kan tahlili ve virüs kültürü yapılır. Kan tahlilinde kabakulak virüsü teşhis edilir ve kabakulak tanısı konulduktan sonra tedavi sürecine geçilir. Doktor bağışıklık sistemini güçlendirmek ve kabakulak virüsü ile mücadele etmesi için antibiyotik tedavisi uygulayabilir. Kabakulak hastasının ağız hijyenine çok dikkat edilmelidir. Bunun yanında kabakulak hastası bol istirahat etmeli ve boğaz bölgesini tahriş etmeyecek gıdalar tüketmelidir. Kabakulak virüsünün neden olduğu kabakulak hastalığının bazı yan etkileri de mevcuttur. Hastalık ileri derece geçiyorsa ve tedavi edilmediğinde vücudun çeşitli yerlerinde komplikasyonlara neden olabilir.Bu komplikasyonlar şunlar olabilir;

Testis ve Yumurtalık İltihabı; Ergenlik öncesi çocukların %14-35 arasında görülen yumurtalık iltihabının nedenin kabakulak hastalığının yan etkisi olabilir. Bu iltihap tedavi edilmediğinde testislerde tıkanıklık olması durumunda kısırlık görülebilir.

Pankreas iltihabi; Kabakulak virüsünün etkisi ile pankreas iltihaplanabilir. Hastalığın ilk belirtisi üst karın bölgesinde şiddetli ağrılardır.

Göğüs İltihabı; Ergenlik döneminde geçirilen kabakulak hastalığı kadınlarda göğüslerde iltihaplanmaya neden olabilir. Kadınlarda yumurtalık iltihabına da neden olabilen kabakulak virüsü erken teşhis ile tedavi edilebilir.

Beyin  Zarı İltihabı; Kabakulak geçiren hastaların %1’inde görülen beyin zarı iltihabında şiddetli baş ağrısı ve boyun sertliği meydana gelebilir. Komaya girme, nöbet geçirme de diğer belirtiler arasındadır.

Kabakulak Kaç Günde Geçer

Kabakulak virüsünün vücuda girdikten sonra kuluçka süresi yaklaşık 2 haftadır. Hastalığın tedavi edilmesi 1 hafta sürebilir ancak bu süre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Kişi hayatı boyunca bir kez kabakulak geçirdiği zaman artık kabakulağa karşı bağışıklık kazanmış olur. Kabakulak aşısı çocuklarda %97 koruyuculuk sağlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA