Kabızlık Nasıl Geçer Ne İyi Gelir

82
kabızlık nasıl geçer ne iyi gelir
kabızlık nasıl geçer ne iyi gelir

Kabızlık Nedir

Kabızlık günümüzde pek çok kişinin yaşadığı bir sağlık sorunlarından biridir. Mevsimsel geçişlerden, psikolojik nedenlerden ya da beslenme hatalarından kaynaklandığı bilinen kabızlık gibi sindirim sorunları kişinin sosyal ilişkilerini, moral ve motivasyonunu oldukça etkiler. Kabızlık bireyin bağırsak dolaşımının görevini tam olarak yerine getirememesinden kaynaklanan oldukça rahatsız edici bir sorundur.

Kişilerde özellikle zaman zaman katı gıda ağırlıklı beslenmekten kaynaklı kabızlık sorunu yaşanabilir. Ancak bazı kişilerde durum daha da farklıdır. Bazı kişiler uzun süre kabızlık sorunu ile mücadele etmeye ve yaşamaya çalışırlar. Kabızlık kişinin seyrek dışkılaması anlamına gelir. Uzmanlara göre 3 aydan uzun süre itibariyle haftada 2 kez ya da daha az dışkılama yapıyorsanız kabızlık sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Ayrıca rahat dışkılama yapamıyorsanız, ıkınma gereği duyuluyorsa, dışkılama sırasında makatın yanlarını dışa doğru açma isteği oluşuyorsa ya da kişi içeride dışkı kaldığını ve tam olarak dışkılama yapmadığını hissediyorsa tüm bu olası durumların kabızlık sorunu belirtileri olduğunun bilinmesi gerekmektedir.

Kabızlık Neden Olur

Kabızlığın sorununun pek çok farklı sebebi vardır. Stres, az su tüketimi, lifli gıdaların yeterince tüketilmemesi, genetik yatkınlık ya da bağırsak problemleri gibi faktörler kabızlık sorunlarına sebep olarak görülmektedir. Yani kabızlığın tek bir sebebi yoktur. Özellikle dışkılama sorunu yaşayan kişilerin yedikleri gıdalara çok dikkat etmeleri gereklidir. Ayrıca diyet yapan kişilerde kabızlık sorunu görülebilir. Hamilelikte de kabızlık gibi sağlık sorunları yaşanabilir. Kabızlığın tedavisi için kabızlığın nedenlerini belirlemek çok önemlidir. Kabızlığın diğer nedenleri; 

Sürekli masa başında çalışmak ve hareketsiz bir yaşam kabızlığa neden olabilir.

Ayrıca dışkılama geldiğinde dışkıyı tutmak, kendini sıkmak, daha sonraki zamanlarda kabızlığa zemin oluşturabilir.

Kabızlığın bir önemli nedeni ise bağırsak mukozasının azalmasıdır. Bağırsaklarda bulunan mukoza yapısı dışkının atılmasını sağlayan bir maddedir. Mukoza salgısı azaldığı zaman dışkılama yapılması zorlaşır. Bu da uzun ya da kısa vadede kabızlık sorunlarının ortaya çıkacağının işareti olarak kabul edilir.

Kabızlığın oluşmasında bağırsak hareketlerinin yavaşlaması da etkendir. Ayrıca bağırsaklarda bulunan bakteri dengesinin kısacası bağırsak florasının bozulması da kabızlık ve diğer bağırsak rahatsızlıklarına neden olabilir.

Geçici olarak oluşan ve kısa bir süre görülen kabızlık sorunu ise tatil, seyahat ve askerlik gibi yaşam rutinin değişmesinden dolayı oluşur.

Kabızlık Nasıl Geçer

kabızlık nasıl geçer
kabızlık nasıl geçer

Kabızlık sorunu yaşayan kişilerin yaşan kalitesi oldukça düşmektedir. Kabızlık yaşayan kişilerin karın bölgelerinde sert bir şişlik olur ve kimi zaman sancı yapabilir. Ayrıca her gün yiyip içen bir bireyin gün içerisinde dışkılama yapamaması şişkinlik, ödem ve kilo gibi sorunlar yaratır ve kabızlığı geçirmek için yöntemler aramaya iter. Kabızlık nasıl geçer konusunda tüm uzmanların hem fikir olduğu nokta bol su tüketimidir. Su içmek bağırsakların daha düzenli çalışmasına yardımcı olur. Özellikle sabahları aç karına 1 bardak su içmek bağırsakları harekete geçirir.

Kabızlığı geçirmek için beslenme düzeninde bol lifli gıdalar tüketilmelidir. Lifli gıdalar bağırsakların daha düzenli çalışmasına yardımcı olur.

Kabızlık için; keten tohumu ve çörek otu gibi baharatları salata ve yemeklerin yanında tüketmeye özen gösterin.

Kuru kayısı, kuru üzüm yemek daha sık tuvalete çıkmanızı sağlayacağı için bu tür meyveleri tüketebilirsiniz.

Özellikle diyet yaparken yağsız gıdalar tüketilir. Yağsız beslenmek kabızlık nedenidir. Vücuda yararlı doymuş yağları tüketmek bağırsak hareketlerini düzene sokar. Zeytin yağı bağırsaklar için oldukça faydalı bir yağdır. Yemeklerini pişirirken zeytinyağı kullanmak sizi kabızlıktan korur. Ayrıca fındık, badem, ceviz gibi sağlıklı yağlar içeren besinlerden de porsiyon miktarına dikkat ederek tükettiğinizde kabızlık sorununa çare bulabilirsiniz.

Kabızlık sorunu yaşayanlar bağırsakları zorlayacak çok acı, ekşi ve yağda kızartılmış ağır yemeklerden fazla tüketmemelidir.

Kabızlık Ne İyi Gelir

Kabızlık sorunu yaşayanlar özellikle bol sebze ve meyve tüketmelidir. Özellikle pırasa bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayan bir sebzedir.

Kabızlık için kimi uzmanlar taze sıkılmış meyve suyu içmeyi önermektedir. Ancak posasının sıkım esnasında azalmasından dolayı bu durum tartışmalı bir konudur. Ancak beslenmede sıvı alımının artırılması kabızlığın geçmesi için yapılacaklar arasında en baş sıralarda gelmektedir.

Tahıl grubu ürünler sindirime yardımcı olarak bağırsak faaliyetlerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Tahıl grubu gıdaları düzenli olarak tüketerek kabızlık sorununu en aza indirebilirsiniz.

Hareketsiz yaşam tarzından kaçının gün içinde kısa yürüyüşler yapmak bağırsaklarınızı hareketlendirir. Ayrıca eğer yapabiliyorsanız sindirimi kolaylaştırıcı ve rahatlatıcı egzersizler uygulayın.

Probiyotik yoğurtlar bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur. Bu yoğurtları tüketebilirsiniz. Kabızlığa iyi gelen yiyecekleri daha yakından görmek için kabızlığa iyi gelen yiyecekler yazımıza da bir göz atabilirsiniz. 

Kabızlık Tedavisi

Kabızlık tedavisi için yediklerinize içtiklerinize dikkat ediyor ancak yine de kabızlık sorunu yaşıyorsanız iç hastalıkları ya da cerrahi bölümüne başvurmalısınız. Kabızlık şikayetlerinin değerlendirmesiyle yapılacak muayene doğrultusunda endoskopi ya da kolonoskopi tetkikleri yapılabilir.  Kabızlık giderici bağırsak faaliyetlerini düzenleyici ilaç tedavisine doktor kontrolünde başlayabilirsiniz. Doktor kontrolü dışında herhangi bir tıbbi ilaç almamalısınız.  Kabızlık tedavisi için lavman, magnezyum tuzları ya da mineral yağlar doktor kontrolünde ve doktor onayı ile ancak kullanılabilir. Özellikle lavman şiddetli kabızlık şikayeti yaşayanlara uygulanır. Ancak tüm tıbbi uygulamalarda olduğu gibi kabızlık tedavisinde de uzman doktor kontrolü ve onayı olması gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA