Kaç Kalori Kaç Kilo Eder?

kaç kilo kaç kalori eder
kaç kilo kaç kalori eder

Kilo vermek ve sağlıklı zayıflamak mı istiyorsunuz. Merak etmeyin kilo vermenin de bir matematiği var. Bu eşsiz formül ile hem sağlıklı beslenerek hem de oldukça kısa sürede kilo vermeniz mümkün… Nasıl mı? Tabi ki kalori hesabı yaparak…

Kalori gün içinde kişinin aktivitelerini yerine getirmesi için gerekli olan enerjidir. Yediğimiz içtiğimiz her besinin bir kalori miktarı vardır. Ve eğer gün içinde yaktığınız kalori miktarından fazlasını alıyor ve hareketsiz bir yaşam sürüyorsanız her geçen hafta kilo almaya başlarsınız… Ancak bunun tam tersi ise size hızla kilo kaybettirir… Kişinin beden kitle endeksine göre (yani yaş, cinsiyet, boy, kilo ve aktif yaşantı gibi özelliklere göre) alması gereken asgari kalori miktarı vardır. Eğer günlük almanız gereken kalori miktarının altınında beslenir ve ufak çaplı egzersizleri hayatınıza sokarsanız hem kolayca kilo verecek hem de sağlıklı bir kas kemik yapısına kavuşacaksınız…

Peki ama, bir kilo kaç kalori eder, kaç kalori kaç kilo aldırır, kaç kalori kaç kiloya denk, kaç kalori kaç kilo yapar, kaç kalori yakmak kaç kilo verdirir, kaç kalori alırsam kaç kilo veririm, bir kilo vermek için kaç kalori yakmalıyım gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız işte detaylar…

1 Kilo Kaç Kalori Yapar?

kaç kilo kaç kalori yapar
kaç kilo kaç kalori yapar

Kalori hesabı ile kilo vermek istiyorsanız öncelikle tavsiyemiz beden kitle endeksinizi, bazal metabolizma hızınızı ve günlük almanız gereken kalori miktarını öğrenin. Bunun için internette kolayca erişebileceğiniz uygulamalar mevcut… Gereken bilgileri girdiğinizde saniyeler içinde beden kitle endeksinizi, bazal metabolizma hızını öğrenebilir ve günlük almanız gereken kalori hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

Kalori Yakmanın Püf Noktaları

Kalori hesabı yapan herkes öncelikle şu soruyu merak eder;  1 kilo vermek için kaç kalori yakmalıyım. Amerikan Egzersiz Kurulu’nun yapmış olduğu araştırmalar sonucunda bir kilo vermek için 7400 kalori yakmanın gerekli olduğu sonucu ortaya çıkmıştır.

Bu bilgiler ışığında bir kilo vermek için kaç kalori almalıyım diye merak edenlere 1 kg yağ yakımı için gerekli olan 7400 kalori harcayarak haftada bir kilo kaybı yaşayabileceğinizi söyleyebiliriz.

Bazal metabolizma hızınızı yani metabolizma hızınızı tespit ederek hiç hareket etmeseniz bile almanız gereken kalori miktarını hesaplayabilirsiniz. Bazal metabolizma hızınızı hesapladıktan sonra çıkan sonucu gün içinde hareket durumunuza göre bazı katsayılar ile çarparak hesaplayabilirsiniz. Örneğin hiç hareket etmeyen biri iseniz sonucu 1.4 ile çarparak, haftada 2 gün hafif egzersizler yapan birisiyseniz bazal metabolizma hızınızı 1.375 ile çarparak, haftada en az 4 gün ağır egzersizler yapan biri iseniz çıkan sonucu 1.728 ile çarparak günlük almanız gereken kaloriyi öğrenmiş olacaksınız. Ve bu noktada günlük yediğiniz besinlerin toplam kalorisinin almanız gereken kalori miktarını geçmemesine dikkat etmelisiniz. Ya da egzersiz yaparak kalori harcayarak aldığınız fazla kaloriyi bazal metabolizma hızınıza eşitleyebilirsiniz.

Günlük alınması gereken kalori miktarı hesaplanırken yaş, boy, cinsiyet ve kilo gibi faktörlerin bilinmesi gereklidir. Örneğin;

Erkekler için günlük alınması gereken ortalama kalori hesabı 66 + (kilo x 13.75) + (5 x boy uzunluğu) – (6.8 x yaş) şeklinde yapılabilir iken…

Kadınlar için günlük alınması gereken ortalama kalori hesabı 66 + (kilo x 9.6 ) + (1.7 x boy uzunluğu – 4.7 x yaş) şeklinde yapılmaktadır…

Boy uzunluğu cm şeklinde yazılmalıdır. Örneğin boyunuz 1,68 ise 168 şeklinde yazmalısınız.

Sık sorulan sorular;

  • 1 kilo kaç kalori?

1 kilo kaç kalori
1 kilo kaç kalori

Herkesin çok merak ettiği bir konu olan ve hakkında yapılan bilimsel araştırmalara göre 1 kilo kaç kalori sorusunun cevabı yaklaşık 7400 olduğu görülmektedir. Örneğin bir kişi haftalık alması gereken kalori miktarına göre 7400 kalori daha az alırsa yaklaşık 1 kilo vermiş olacaktır. Tabi bu noktada hemen belirtelim yaş, boy, kilo, cinsiyet ve metabolizma hızı gibi özelliklere göre zayıflama süreci değişkenlik gösterebilir.

  • 1 kilo vermek için kaç kalori almalıyım?

1 kilo vermek için kaç kalori almalıyım
1 kilo vermek için kaç kalori almalıyım

Her kişinin günlük alması gereken kalori miktarı farklıdır. Günlük almanız gereken kalori miktarını hesapladıktan sonra menülerinizde karbonhidrat, protein ve yağ dağılımını yaparak beslenmeye başlayabilirsiniz. Gün içinde aldığınız kalori miktarının yaklaşık %50’sini karbonhidrat besin grubu, %35’ini protein besin grubu, %15’ini ise yağ besin grubu oluşturmalıdır.

1 kilo vermek için kaç kalori alacağınızı hesaplarken günlük almanız gereken kalori miktarını öğrendikten sonra almanız gereken kaloriyi azar azar azaltmaya başlayabilirsiniz. Örneğin günlük almanız gereken kalori miktarı 2000 ise her gün 500 kalori daha az alarak haftada toplam 3500 kalori azaltmış olursunuz. Böylece o hafta yarım kilo vermiş olacaksınız. Tabiî ki günlük aktivite durumu, yaş, boy, cinsiyet ve metabolizma hızınızın verdiğiniz kilo miktarını etkileyeceğini hemen belirtelim. Kilo vermek istiyorsanız bun süreci mutlaka uzun bir zamana yaymalısınız. Bu sayede sağlıklı ve kalıcı bir şekilde kilo verebileceğinizi unutmayın.

  • 1 kilo vermek için kaç kalori yakmalıyım?

1 kilo vermek için kaç kalori yakmalıyım
1 kilo vermek için kaç kalori yakmalıyım

Sağlıklı ve hızlı bir şekilde kalori hesabı yaparak zayıflamak için aldığınız kalori miktarının yaktığınız kalori miktarının üzerinde olmaması gerekir. Kalori yakmak için egzersizlerden yararlanabilirsiniz. Günlük aldığınız kaloriden daha fazla miktarda kalori harcatacak günlük egzersiz yaparak kilo vermeyi başarabilirsiniz. Örneğin 1 kilo yağ yakmak için 7400 kalori harcamanız gereklidir. Bir hafta süresince toplamda 7400 kalori yakarak haftada 1 kilo verebilirsiniz. Bir kilo vermek için kaç kalori yakmalıyım sorusunun cevabını en sağlıklı şekilde almak için günlük egzersizlerini rutini bozmadan yavaş yavaş ve sürece yayarak yapmalısınız… Unutmayın her kişinin bünyesi farklıdır bu nedenle kalori yakma hızı da değişebilir.

Alınması Gereken Ortalama Günlük Kalori Miktarı

alınması gereken ortalama günlük kalori miktarı
alınması gereken ortalama günlük kalori miktarı

Yaş ve cinsiyete göre gün içinde alınması gerekli olan kalori miktarı şu şekildedir;

  • 20 – 30 yaş arası kadınlar: 2000 kalori
  • 20 – 30 yaş arası erkekler: 2400 kalori
  • 31 – 50 yaş arası kadınlar: 1800 kalori
  • 31 – 50 yaş arası erkekler: 2300 kalori
  • 50 yaş üzeri kadınlar: 1700 kalori
  • 50 yaş üzeri erkekler: 2000 kalori

Tüm bu değerler ortalama rakamlar olup kişinin fiziki yapısına, genetik özelliklerine vb faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA