Kadınlarda Böbrek Enfeksiyonu Belirtileri, Tedavisi

kadınlarda böbrek enfeksiyonu belirtileri, tedavisi
kadınlarda böbrek enfeksiyonu belirtileri, tedavisi

Kadınlarda Böbrek Enfeksiyonu Nedir

Böbrek enfeksiyonu kadınlar arasında sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. Böbrek ağrıları şeklinde kendini belli eden rahatsızlık, böbrek sancılarına da neden olur. Kadınlarda böbrek enfeksiyonu görülmesinin nedeni ise kadınların anatomik yapısının enfeksiyon ihtimaline daha yatkın olmasından kaynaklanır. Ani bir şekilde ortaya çıkan böbrek enfeksiyonu böbreklerin sancılanmasına da yol açar.

Kadınlarda Böbrek Enfeksiyonu Neden Olur

kadınlarda böbrek enfeksiyonu neden olur
kadınlarda böbrek enfeksiyonu neden olur

Böbrek enfeksiyonu nedeni farklı sebeplerle oluşabilir. Böbrek enfeksiyonunun en sık görülen nedenleri arasında uzun süre geçmeyen idrar yolu enfeksiyonlarıdır. İdrar yolu enfeksiyonu kadınlarda daha sık görülen bir rahatsızlık olduğu için hastalık kısa sürede böbrek enfeksiyonuna neden olabilir. İdrar yolu enfeksiyonunu kadınlar genellikle sıcak su torbası ya da farklı şekilde tedavi etmeye çalışırlar ancak geçmeyen idrar yolu enfeksiyonları böbrek enfeksiyonuna dönüşebilir. Doktor tavsiyesi ile kullanılmayan çeşitli antibiyotikler de enfeksiyonun geçmesinde etkili olmayabilir. Kadınların anatomik yapısından dolayı da böbrek enfeksiyonu olma riski de daha fazladır.

Kadınlarda Böbrek Enfeksiyonu Belirtileri

kadınlarda böbrek enfeksiyonu belirtileri
kadınlarda böbrek enfeksiyonu belirtileri

Böbrek enfeksiyonunun belirtileri çeşitlidir. Bazı kişilerde tek bir belirti görülürken bazı kişilerde birden fazla böbrek enfeksiyonu belirtileri görülebilir. Böbrek Enfeksiyonu Belirtileri; 

Aşırı Yorgunluk; Her yorgunluk böbrek enfeksiyonu belirtisi olmamakla birlikte bazı böbrek enfeksiyonları aşırı yorgunluğa neden olabilir. Enerji kaybı ve halsizlik belirtileri nedeniyle kişi kendini bitkin hisseder. Böbrek ağrısı nedeniyle kişi normalden daha bitkin ve solgun görünebilir.

Böbrek Ağrısı; Böbrek enfeksiyonunun en sık görülen belirtileri arasında böbrek ağrısı vardır. Böbrek ağrısı genellikle karnın arka tarafından başlar ve sırt bölgesine kadar uzanabilir.Böbrek enfeksiyonu ağrıları ayrıca kasık ve karın ağrısına da neden olur. Nadir de olsa şiddetli baş ağrıları görülebilir.

İdrar Yaparken Zorlanma; Böbrek enfeksiyonunun bir diğer belirtisi de idrar yaparken ortaya çıkar. Böbrek enfeksiyonunda ani ve sık aralıklarla tuvalete çıkma isteği oluşur ve idrar yaparken acı ve ağrı hissi oluşabilir. Böbrek enfeksiyonunun belirtilerinden birisi de idrar renginde olan değişikliktir. İdrar koyu renktir ve yaparken ağrı verir. Kimi zaman tuvalete çıkma hissi gelirken ancak tuvalete gidildiğinde de rahatça idrar yapılamaz. İdrar yolu enfeksiyonu ve idrar yaparken yanma nedenlerini daha yakından görmek ve öğrenmek için idrar yaparken yanma neden olur yazımız da ilginizi çekebilir.

Yüksek Ateş; Böbrek enfeksiyonu bağışıklık sistemini de etkilediğinden yüksek ateşe de neden olabilir. Vücut ısısı artar ve ateş yükselir. Yüksek ateş halsizlik ve bitkinliği tetikler, bu nedenle vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

İştahsızlık; Böbrek enfeksiyonlarında halsizlik ve yüksek ateş dışında görülen belirtilerden birisi de iştahsızlıktır. Hasta gün içinde kendini tok hisseder ancak yemek yemez. Ancak su tüketme ihtiyacı artar. Kişi normalden daha fazla su tüketmek ister.

Kalp Atışlarında Düzensizlik; Böbrek enfeksiyonunda hastalığın şiddetine bağlı olarak kalp atışlarında düzensizlik oluşabilir. Böbrek enfeksiyonu kalp atışlarının normalden daha hızlı atmasına neden olur. Kalp atışlarının hızlı atması çarpıntı ve titremeye neden olabilir. Kısa sürede kendini gösteren bu belirtiler ciddiye alınmalı ve vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Böbrek enfeksiyonu ciddi bir rahatsızlıktır. Kısa sürede tedavi edilmelidir. Enfeksiyon ilerlemesi halinde bağışıklık sistemini zayıflatır ve hastalığın tüm vücuda yayılmasına neden olur.

Kadınlarda Böbrek Enfeksiyonu Tedavisi

kadınlarda böbrek enfeksiyonu tedavisi
kadınlarda böbrek enfeksiyonu tedavisi

Böbrek enfeksiyonu belirtilerinden biri ya da birkaçının yaşanması halinde doktor muayenesi ve idrar tahlili yapılarak hastalığın tanısı konur. Böbrek enfeksiyonu tedavisinde hastalığın şiddetine göre tedavi şekli belirlenir. Enfeksiyonunun geçmesi için ilk etapta antibiyotik tedavisine başlanır. Antibiyotik tedavisi doktor kontrolünde yapılır. Tedaviden kısa süre sonra böbrek enfeksiyonu belirtilerinde kısa sürede azalma olur.

Böbrek enfeksiyonunda gerekli görülmesi halinde ve ilaç tedavisinin etki göstermediği durumlarda cerrahi müdahale yapılabilir. Ancak genellikle antibiyotik tedavisi kısa sürede sonuç verir. Antibiyotik tedavisi doktora danışılmadan bırakılmamalıdır. Şiddetli böbrek enfeksiyonlarında ise hastanın tedavisi hastaneye yatarak yapılır. Böbrek enfeksiyonunun hastanede tedavisi serum ve ilaçlarla doktor gözetiminde gerçekleşir. Hastanın dinlenmesi ve serumlarını aksatmaması önemlidir. Böbrek enfeksiyonu geçtikten sonra kısa bir süre içinde tekrar oluşması durumunda ise enfeksiyona neden olan sebebin araştırılması ve tedavinin buna göre yapılması gerekir.

Böbrek enfeksiyonu tedavisinde hasta sağlıklı besinler tüketmeli, alkol ve sigara gibi zararlı maddeleri kullanmamalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler tüketilmeli ve bol su içilmelidir. C vitamini bağışıklık sistemi dostu vitaminlerdendir. Kısa sürede iyileşmek için bol miktarda C vitamini alınmalıdır. C vitamini zengini sebze ve meyveler tüketilmelidir. Böbrek enfeksiyonu tedavisinde hastalığın kısa sürede geçmesi için bol bol dinlenmeli ve böbrekler sıcak tutulmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA