Kahveli Truffle Tarifi, Nasıl Yapılır

kahvenin truffle tarifi, nasıl yapılır
kahvenin truffle tarifi, nasıl yapılır

Çayın kahvenin yanına ikramlık bir şeyler mi arıyorsunuz, bu tarifimiz tam da size göre. Çikolataları benmari usulü eritmenin dışında pişirme derdi de olmayan pratik ve lezzetli kahveli, çikolatalı truffle tarifi, kahveli truffle nasıl yapılır merak ediyorsanız tarifimize bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Kahveli Truffle Tarifi

kahveli truffle tarifi
kahveli truffle tarifi

Hem çikolata hem de kahve sevenlerin ortak lezzetlerinden biri olan kahveli truffle, hem göze hem damağa hitap eden tatlılardan. Şimdi gelin kahveli truffle nasıl yapılır anlatmadan önce bu güzel ikramlık için gerekli malzemelere bakalım;

MALZEMELER

 • 30 Adet Kedidili Bisküvi
 • 100 gr Bitter Çikolata
 • 200 gr Beyaz Çikolata
 • 100 gr Labne Peyniri
 • 1,5 Tatlı Kaşığı Granül Kahve

Üzeri İçin: Toz Antep Fıstığı

Kahveli Truffle Nasıl Yapılır

kahveli truffle nasıl yapılır
kahveli truffle nasıl yapılır
 • Öncelikle derin bir kabın içine kedidili bisküvilerimizi çok küçük parçalar halinde ufalıyoruz. Dilerseniz bu işlemi bisküvileri fermuarlı bir poşete alıp ezerek yapabileceğiniz gibi dilerseniz de elle tek tek küçük parçalara ayırabilirsiniz.
 • Bisküvileri parçalayıp un haline getirdikten sonra karışım için gerekli olan kahvemizi yapıyoruz. Bunun için de 1,5 tatlı kaşığı granül kahveyi öncelikle 1 bardak sıcak suyla karıştırıyoruz. Elde ettiğimiz kahveyi de 100 gr bitter çikolatanın olduğu kaseye döküyoruz. Çikolatalar eriyene kadar bir süre karıştırıyoruz.
kahveli truffle harcı
kahveli truffle harcı
 • Sonraki aşamada eriyen çikolata ve kahve karışımını kaptaki bisküvilerimizin üzerine döküyoruz. Biraz karıştırıp üzerine de 100 gr labne peynirini ekliyoruz. Hepsini birlikte iyice karıştırıyoruz.
kahveli truffle
kahveli truffle
 • Kedidilleri farklı ve içerik ve büyüklükte olabileceğinden eğer hamurunuz istediğiniz kıvamda değil ise üzerine kedidili ekleyerek karışıma devam ediyoruz. Bizler ilk başta 24-25 adet kedidili kullandık ancak tam istenilen kıvamda olmadığı için üzerine kedidili ilave ederek hamurumuzu oluşturduk.
kahveli truffle yapılışı
kahveli truffle yapılışı
 • Harcımız istenilen kıvama gelince ceviz büyüklüğünde parçalar alıp yuvarlayarak tepsimize alıyoruz. Ancak sonrasında çikolataların tepsiye yapışmaması için tepsimize yağlı kağıt sermeyi unutmayalım. Ufak bir hatırlatma eğer harcımızdan aldığımız parçalar elimize çok yapışıyor ise bunun için bir kasenin içine az miktarda sıvı yağ alarak yuvarlama öncesinde avucunuza sürebilirsiniz.
benmari usulü çikolata eritme
benmari usulü çikolata eritme
 • Sıra geldi trufflerimizi kaplamak için benmarı usulü çikolatalarımızı eritmeye. Bildiğiniz gibi benmari usulü çikolata eritmek için küçük bir tencerede su ısıtıyoruz. Suyun üzerine de sudan etkilenmeyecek ısıya dayanıklı bir kap koyuyoruz. Kabın içerisine çikolatalarımızı erimeye bırakıyoruz. Bizler tarifimizde 200 gr beyaz çikolata kullandık. Eğer sizin yeterli olmazsa ek olarak çikolata kullanabilirsiniz.
kahveli truffle yapımı
kahveli truffle yapımı
 • Çikolatalarımızı erittikten sonra sıra geldi hazırladığımız topları çikolataya bulamaya. Bir çatal ve kaşık yardımıyla bu işlemi yapabilirsiniz. Hazırladığımız topları çikolatanın içine alıyoruz. Burada her tarafına çikolata sürülmesini sağlayıp yağlı kağıdımızın üzerine alıyoruz.
 • Son olarak dilerseniz üzerine toz antep fıstığı ekleyebilirsiniz. Ancak fıstıkların tam yapışması için dilerseniz çikolatanız donmadan ara ara antep fıstığı tozlarını ekleyebilirsiniz. Bizler yarısına kadar çikolata buladığımız toplarımıza antep fıstığı tozu ekleyip sonrasında diğer toplarımızı çikolataya buladık.
 • Bütün işlemler bittikten sonra çikolatalar tamamen donuncaya kadar buzdolabında bekletiyoruz.
 • Sonrasında çay kahvenin yanında servise hazır.

Afiyet Olsun : )

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA