Kajunun Faydaları, Kaju Ne Kadar Yenmeli

kajunun faydaları, kaju ne kadar yenmeli

Bu Yazının Konu Başlıkları

Kaju Nedir

kaju ağacı
kaju ağacı

Ülkemizde son yıllarda tüketimi yayılan fıstık türlerinden olan kaju sakız ağacıgiller familyasından gelmektedir. Fasulyeye benzeyen şekli ve lezzetli tadıyla kaju en sevilen kuruyemişlerden olmuştur. Faydalı bir atıştırmalık olan kaju tat olarak yer fıstığına benzemektedir. Brezilya’dan dünyaya yayılan kajunun yağ oranı yüksektir. Kaju ağacından yetişen kaju Portekiz’de de yetişmektedir. Açık sarı renkte olan kaju kavrulmuş ya da kavrulmamış olarak satılmaktadır. İnsan sağlığı için faydalı yağlardan olan omega içeren kaju, vitamin ve mineral açısından da zengindir. Porsiyon kontrolü yapılarak yetişkinler, yaşlılar ve çocuklar tarafından rahatlıkla tüketilebilir. Kaju; Hint fıstığı olarak da bilinir ve iyi bir antioksidan kaynağıdır. Besin değerleri açısından zengin olan kaju atıştırmalık olarak ara öğünlerde ya da içeceklerin yanında kuruyemiş olarak tüketilir.

Kaju,demir ve magnezyum ile birlikte C, E ve K vitaminlerini içerir. B6 ve B12  vitaminleri bakımından zengin olan kaju, bağışıklık sistemini güçlendiren antioksidanlar ve omega yağ asitleri içerir. Potasyum, folat, tiamin ve niasin mineralleri içeren kaju dolaşım ve sinir sistemi üzerinde olumlu etki gösterir.

Kajunun Faydaları

kajunun faydaları
kajunun faydaları

Kajunun faydaları incelendiğinde; içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller hem bağışıklık sistemini güçlendirirken hem de sindirim sistemi ve dolaşım sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar.

Kajunun Faydaları nelerdir;

Kaju Güçlü Bir Antioksidandır; Doğal antioksidan özlere sahip olan kajuda selenyum ve magnezyum gibi mineraller bulunur ve bu mineraller antioksidan etki gösterir. Antioksidanlar vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı direnç sağlar.

Safta Taşı Oluşma Riskini Azaltır; Safra taşı sancılara neden olarak kişinin yaşam kalitesini düşürür. Yapılan araştırmalara göre günde 3 tane kaju tüketilmesi safra taşı taşı oluşumunu % 25 oranında azaltmaktadır. Ayrıca kajuda bulunan vitamin ve mineraller safra taşı oluşumunu da engeller.

Kalp Sağlığını Koruyucudur; Kaju fıstık grupları içerisinde yağ oranı düşüktür, kalp sağlığını korur ve faydalı yağ asitleri içerdiği için kolesterolü yükseltmez.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur; Kilo vermek isteyenler ya da kilo kontrolü yapan kişilerde ara öğünlerde en faydalı besinlerden birisi de kajudur. İçerdiği omega yağ asitleri ile kilo vermeye yardımcı olan kaju, çiğ olarak tüketilmelidir. Ancak kajunun kalorisi yüksek olduğu için porsiyon kontrolü yapılarak tüketilmelidir.

Kan Basıncını Dengeler; Magnezyum içeren kaju kan basıncının dengede kalmasına yardımcı olur. Kan basıncının dengelenmesi, tansiyonun yükselmesini önler. Yüksek tansiyon hastaları ara öğünlerinde porsiyon kontrolü yaparak çiğ kaju tüketebilirler. Kajunun tuz ile kavrularak tüketilmesi tansiyon hastalarında tansiyonun yükselmesine neden olur.

Sinir Sistemine İyi Gelir; Kalsiyum ve magnezyum mineralleri içeren kaju, bu minerallerin sinir sistemi üzerinde sakinleştirici etkisinden dolayı sinir sistemini sakinleştirir ve rahatlama sağlar. Böylece de kasların gevşemesine yardımcı olur.

Saçları Besler; Kaju içerdiği bakır sayesinde saç dökülmesini azaltır. Saç köklerini besleyen kaju saçların siyah renginde kalmasına yardımcı olur. Bunun için de günde 1 avuç çiğ kaju tüketilmesi önerilir.

Kaju Kanserden Korur; Kajuda bulunan flavon maddesi kanserli hücrelerin yok olmasına etki eder ve tümör oluşumu riskini azaltır. Ayrıca doğal bir antioksidan olan kaju serbest radikallerle mücadele eder ve vücudun hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirir.

Diş Sağlığını Korur; Kalsiyum içeren kuruyemişlerden olan kajuda D vitamini de bulunur Kalsiyum minerali kemik ve diş sağlığını korur ve güçlendirir. Diş sağlığı için dişlerin günlük olarak fırçalanmasının yanında kalsiyum zengini besinlerin tüketilmesi de diş çürüklerinin oluşma riskini azaltır.

Serbest Radikallerle Savaşır; Zamanla ve dış faktörler nedeniyle vücutta oluşan serbest radikaller bağışıklık sistemini zayıflatır. Serbest radikallere karşı antioksidan içeriği yüksek besinler tüketilmelidir. Bu besinlerden birisi de kajudur. Kaju serbest radikallere karşı vücudu korur.

Adet Sancılarını Azaltır; Adet öncesi sancılar pek çok kadının şikayetidir. Kaju içerdiği magnezyum minerali sayesinde adet sancılarını azaltır. Adet öncesi gerginlik ve şişkinliğin azalmasına yardımcı olur.

Doğal Afrodizyaktır; Zengin besin değeri sayesinde vücuda enerji veren kaju cinsel gücü de artırır. Erkeklerde sperm sayılarını arttırdığı bilinen kaju doğal afrodizyaktır.

Kan Şekerini Dengeler; Şeker içermediği için kan şekerinde ani yükselmelere neden olmayan kaju, kan şekerinin dengede kalmasını da sağlar.

Sindirim Sistemine Yardımcıdır; Kaju midede hazmı kolaylaştıran mide asidini destekleyen mineraller içerir. Ara öğünlerde kaju tüketmek hazmı kolaylaştırır ve bağırsak faaliyetlerinin düzenli olmasını sağlar. Böylece sindirim sistemi daha düzenli çalışır.

Kaju Ne Kadar Yenmeli

Kaju zengin besin değeri sayesinde sağlık için çok faydalıdır. Ancak kalori miktarı yüksektir ve yağ asitleri içerir. Kaju tüketileceği zaman çiğ olarak tüketilmelidir. Çiğ kajunun tuz oranı düşüktür. Kavrulmuş kajunun içine tuz eklenir, bu hem kalorisinin artmasına neden olur hem de kan basıncını etkiler. 1 avuç kaju yaklaşık 138 kaloridir. Ara öğünlerde kuruyemiş olarak porsiyon kontrolü yapılarak çiğ kaju tüketilebilir. Kilo vermek isteyenler kajuyu tüketirken miktarına dikkat etmelidir. Fazla miktarda tüketilen kaju kilo alımına neden olur ve bazı vücutlarda  yağ birikimini tetikleyebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA