Kakule Nedir, Kakulenin Faydaları Nelerdir

kakule nedir, kakulenin faydaları nelerdir
kakule nedir, kakulenin faydaları nelerdir

Zencefilgiller ailesine ait bir bitki olan kakulenin, Latince ismi Elettaria cardamomumdur.  Daha çok Hindistan, Malezya, Nepal gibi ülkelerde yaygın olarak kullanılan kakule, son yıllarda ülkemizde de yaygın olarak kullanılan bir bitkidir. Özellikle yemeklerde, hamur işlerinde ya da çay olarak da tüketebileceğiniz kakuleyi kahveye aroma katmak için de kullanabilirsiniz. Bu yazımızda kakule nedir, kakulenin faydaları nelerdir, kakule çayı nasıl hazırlanır sorularının cevabını sizler için araştırdık. Son olarak yazımızın sonunda kakulenin yan etkileri, zararları hakkında bilgileri de derledik.

Kakule Nedir

kakule nedir
kakule nedir

Kakule sıcak bölgelerde yetişen ve boyu 4-5 m kadar olan bir bitkidir. Yaprakları oldukça büyük olan kakulenin meyveleri de 1-2 cm kadar olabilmektedir.Tohumları mercimek büyüklüğünde olan kakule kokulu bir bitkidir. Daha çok Güneydoğu Asya’nın sıcak bölgelerinde yetişir. Hindistan’ın bataklık bölgelerinde yabani olarak yetişen kakule, ülkemizde yetiştirilmesi zor olan kakule ithal edilen ürünlerdendir. Bu arada hatırlatmadan geçmeyelim kakule diğer baharat fiyatlarına göre pahalı bir bitkidir.

Kakulenin Faydaları Nelerdir

kakulenin faydaları nelerdir
kakulenin faydaları nelerdir

Kakulenin yemeklerde, hamur işlerinde, kahveye ya da çayda aroma vermesi için kullanıldığından bahsetmiştik. Ancak kakulenin içeriğindeki besin değeri de oldukça fazladır. Besin değeri bu kadar güçlü olan kakulenin vücudumuz için faydalarını gelin daha yakından görelim.

Kakulenin Faydaları;

  • Kakule vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin bir bitkidir. İçeriğinde özellikle A ve C vitaminleri bol miktarda bulunur.
  • Kakule güçlü besin değerleri sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Özellikle astım, bronşit, öksürük ve soğuk algınlığı  gibi rahatsızlıklara iyi geldiği ve aynı zamanda akciğerdeki kan dolaşımını artırarak akciğerleri koruduğu da bilinmektedir.
  • Kakule sindirim sisteminin çalışmasında faydalı bir bitkidir. Özellikle sindirim sorunu yaşayanların, mide yanması yaşayanların tükettiği bir bitkidir.Bunun yanında gaz giderici özelliği de olan kakulenin şişkinlik ve mide krampları tedavisinde de faydaları vardır.
  • Kakulenin sakinleştirici özelliği vardır.Bu özelliği ile etkili bir antidepresandır. Özellikle depresyon, panik atak gibi durumlarda kişinin rahatlamasını sağlar.
  • Kakulenin idrar yolları rahatsızlıkları için de faydaları vardır. Böbrek sağlığını korur ve idrar sorunların iyi gelir.
  • Adet dönemlerinde kakule tüketildiğinde kramp ve spazmların dindirilmesine yardımcı olur.
  • Kakule iyi bir afrodizyaktır. Cinsel gücün artırılmasına yardımcı olur.
  • Kakule keskin aroması sayesinde ağız kokularına da iyi gelir. Aynı zamanda kakule diş ve diş eti sorunlarının giderilmesine de yardımcıdır. Özellikle Hindistan’da çiğnenerek tüketilmesi yaygındır. Hem diş eti sorunlarına hem de ağız kokusuna iyi geldiği düşünülmektedir. Çiğnemekte güçlük çekenler ağız gargarası yaparak diş ve ağız sağlığı için kullanabilirler.
  • Kakule zihni açar, hafızanın güçlenmesine yardımcı olur. Böylece unutkanlık sorununa da iyi gelir.

Kakule Nasıl ve Nerelerde Kullanılır

Meyvelerinin kurutulmasıyla kakulenin tohumları elde edilir. Yemeklerde hoş bir aroma vermesi için kullanılır. Ağız kokusunun giderilmesi için de kullanılan kakule keskin aroması sayesinde tercih edilen bir baharattır.

kakule çayı nasıl hazırlanır
kakule çayı nasıl hazırlanır

Kakulenin çay olarak tüketilmesi de oldukça yaygındır. Bunun için bir tatlı kaşığı kakule bir bardak sıcak su içerisine bırakılır ve ağzı kapatılarak 10-15 dk demlenmesi sağlanır.

Kakulenin kahveye aroma katmak için de kullanıldığı bilinmektedir. Bunun için de her bardak için yarım çay kaşığı kakuleyi kahvenize eklemelisiniz. Türk kahvesi ya da filtre kahve için de kullanabileceğiniz kakuleyi öğüterek kullanabilirsiniz.

Kakulenin Yan Etkileri Nelerdir

Öncelikle her faydalı bitkinin fazla tüketildiğinde yan etkileri olabileceğini unutmamalısınız. Maalesef ülkemizde bir bitkinin faydalı olduğu duyulduğunda tüketiminde de abartılar görülmektedir. Beslenme alışkanlığı bir bütündür. Tek tip beslenerek ya da hayatımızdan sporu tamamen çıkararak sağlıklı bir hayata ulaşılması güçtür. Kakule besin değerleri bakımından güçlü bir bitkidir. Ancak kakule çok sık kullanıldığında safra taşına neden olabilmektedir. Özellikle safra ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız kesinlikle doktorunuza danışmadan tüketmemelisiniz. Ayrıca düzenli olarak kullandığınız bir ilacınız var ise (örneğin antidepresan vb) kakule tüketmeden önce doktorunuza danışmalısınız. Kakulenin mide yanmaları için iyi gelebileceğinden bahsetmiştik ancak fazla tüketildiğinde mide ile ilgili şikayetleriniz artabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA