Kaldirik Otu Nedir Faydaları Nelerdir

kaldirik otu nedir faydaları nelerdir
kaldirik otu nedir faydaları nelerdir

Son yıllarda herkes tarafından oldukça merak edilen bitkiler arasında yer alan kaldirik otu ile ilgili kaldirik otu nedir, kaldirik otu faydaları nelerdir, kaldirik otu nerede yetişir ve kaldirik otu nasıl kullanılır gibi merak edilen soruların cevapları için, işte detaylar…

Kaldirik Otu Nedir

Şifa kaynağı bitkilerden biri olan kaldirik otu balgam ve idrar söktürücü özellikleri ile bilinen bir bitkidir. Halk arasında hodan ya da ıspıt otu olarak da bilinir. Kuru öksürük ve balgam sökücü olarak fayda sağlayan kaldirik otu ülkemizde rahatça yetişen bitki türlerinden birisidir.

Karabaş Otu Nedir Faydaları

Baharın habercisi olarak çiçeklerini açan kaldirik otu mart ve nisan aylarında tüketilmeye hazırdır. Bağışıklık güçlendiren ve öksürük gideren kaldirik otu pek çok rahatsızlığa da iyi gelir. Kalsiyum, mineral tuz ve faydalı bileşenler içeren kaldirik otu kalp ve kemik sağlığını da koruyan şifalı bitkilerden birisidir.

Kaldirik Otu Faydaları Nelerdir

kaldirik otu faydaları nelerdir
kaldirik otu faydaları nelerdir

Sinir Sistemi; Kaldirik otunun bilinen en önemli faydalarından birisi de sakinleştirici özelliği olmasıdır. Kaldirik otu sinirleri rahatlatır ve sakinleştirir. Doğal antidepresan etkisi olan kaldirik otu sinirlerin yatışmasına yardımcı olur.

Boşaltım Sistemi; İdrar söktürücü etkisi olan kaldirik otu, idrar yolu enfeksiyonunun geçmesine yardımcıdır. İdrar yolu enfeksiyonu ya da mesane iltihaplanmasından kaynaklanan idrar yanmalarının geçmesine yardımcı olur. Bağırsak fonksiyonlarını da düzenleyen kaldirik otu, kabızlık ya da gaz gibi sindirim sorunlarının da azalmasını yardımcı olur.

Solunum Yolu; Kaldirik otu solunum yolu rahatsızlıklarında oldukça etkilidir. Öksürük ve balgam gibi üst solunum yolu rahatsızlıklarının geçmesini sağlayan kaldirik otu, antiseptik özellik gösterir ve boğazda öksürüğe neden olan virüslerin yol edilmesini yardımcı olur.

Kadın Sağlığı; Kadınlarda adet sancısını geçiren kaldirik otu, kan dolaşımını düzenler ve rahatlatıcı etki gösterir.

Hibiskus Çayı Faydaları 

Kaldirik Otunun Diğer Faydaları; 

  • Kaldirik otunun cinsel gücü arttırıcı etkisi vardır. Bir nevi afrodizyak etkisi yaratır.
  • Kaldirik otu romatizma ağrılarını hafifletir.
  • Kaldirik otu bağışıklık sistemini güçlendirir, enfeksiyonlara karşı korur.

Kaldirik Otu Nerede Yetişir

Kaldirik otu yetişme alanı oldukça geniştir. Ülkemizde rahatlıkla yetişebilir. Karadeniz kıyılarında yetişen kaldirik otu, bahar aylarında tezgahlarda yerini alır. Karadeniz bölgesi dışında, Marmara ve Batı Anadolu’da da yetişir.  Demet halinde satılan kaldirik otu fiyatı da oldukça uygundur.

Kaldirik Otu Bitkisi Nasıl Kullanılır

kaldirik otu bitkisi nasıl kullanılır
kaldirik otu bitkisi nasıl kullanılır

Kaldirik otunun farklı kullanım yöntemleri vardır. Yemeklerde kullanılabildiği gibi, kaldirik otu diyet yapanların da kullandığı bir bitkidir.

Ebegümeci Faydaları 

Yemeklerde kullanılan kaldirik otu garnitür olarak hazırlanır. Kaldirik otu çok az zeytinyağı ile kavrularak yemek olarak tüketilebilir. Salataların içinde aroma vermesi için de kullanılır.

Tuzsuz diyet yapanlar için iyi bir tercih olan kaldirik otu, faydalı mineral tuzu içerdiği için hem tansiyonu yükseltmez hem de yemek ve salatalara aroma verir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA