Kalori Yakmanın Püf Noktaları

63
kalori yakmanın püf noktaları
kalori yakmanın püf noktaları

Kalori Yakmanın Püf Noktaları

Kalori yakmak kilo verme sürecini hızlandıran çok önemli bir faktördür. Yaş, cinsiyet, beslenme alışkanlıkları, psikolojik etkenler ve yaşam rutinleri gibi pek çok faktörün de kalori yakım hızını etkilediği herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Metabolizma hızı ve kişinin genel sağlık durumu vücudun kalori yakmasını etkileyen diğer etkenlerdir.

Kilo vermek ve zayıflama sürecini daha da hızlandırmak isteyen herkese iyi bir haberimiz var… Yazımızı okuduktan sonra vücudunuzun kalori yakım hızını çeşitli tedbirler ile daha da artırabilir böylece hedeflediğiniz kiloya daha sağlıklı ve daha hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. İşte bu nedenle kalori harcamanın küçük, kolay ama bir o kadar da hızlı bir şekilde etkisini görebileceğiniz püf noktalarını sizler için derledik… Keyifli okumalar dileriz…

Daha hızlı ve daha kolay kilo vermenizi sağlayacak kalori yakmanın püf noktaları;

  • Gün içinde aldığınız kalori miktarını hesaplayın ve günden güne düşürerek yavaş bir şekilde azaltın. Yüksek kalorili beslenen biri iseniz düşük kalorili diyetlere birden geçiş yapmanızı pek önermiyoruz. Çünkü metabolizma alışkın olduğu kaloriden çok düşük miktarda beslenme ile karşılaştığında kendini korumaya alır ve kilo alımına sebep olan yağ depolama kapasitesini artırır. Kıtlık psikolojisi olarak adlandırılan bu durum aniden çok düşük kalorili diyete başlayanların kilo vermesini inanılmayacak derecede engeller. Bu nedenle sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız birdenbire düşük kalorili beslenme alışkanlığı kazanmanız yerine günlük kalori alım miktarınızı sürece yayarak yavaş yavaş azaltmanızı tavsiye ediyoruz.
  • Daha hızlı bir şekilde kalori yakmak istiyorsanız öğünlerinizi atlamayın. Özellikle kahvaltı öğünün atlanması ve yapılmaması beraberinde pek çok sağlık sorunun getirebileceği gibi en başta kilo vermenize engel olur. Kahvaltı ile güne başlamanın gün içinde bedenin ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlamak gibi başlıca görevinin yanı sıra metabolizmanın daha hızlı çalışmasını destekleme gibi önemli bir görevi de vardır. Kahvaltı ile birlikte gece boyu uyuyan metabolizma uyarılmış ve uyandırılmış olur. Bu da vücudun daha fazla ve daha hızlı kalori yakması anlamına gelmektedir. Kahvaltı dışında diğer öğünlerin atlanması hem kalori yakım hızını düşürür hem de uzun süre aç kalan vücudun aşırı derecede acıkmasına ve normalden daha fazla kalori alımına sebep olur. Bu sebeple en ideal beslenme rutini olan 3 ana öğün ve 2 ara öğün halinde düzenli bir şekilde beslenmeye dikkat edin.
  • Daha hızlı kalori yakımı için protein çok önemli bir besin kaynağıdır. Vücudumuzun kas hücrelerinin başlıca yapı taşı olan protein kalori yakımını da destekler. Et, süt, süt ürünleri, yumurta, baklagil çeşitleri gibi protein kaynakları bakımından zengin olan besinler ile uygun miktarda beslenilmesi gün içinde daha fazla kalori yakılmasına yardımcı olur.
  • Bol bol su için. Kalori yakılmasını hızlandıran başlıca içecek sudur. Yağ yakımını ve kalori yakımını desteklemesi; suyun çok sayıda faydaları arasında en baş sıralarda yer almaktadır. Gün içinde mutlaka en az 8 – 10 bardak ılık su içmek kalori yakma hızını artırır.
  • Uykunuzu ihmal etmeyin. Vücudun yorgun olması metabolizma hızını direkt olarak etkiler. Yorgun bir bedenin metabolizması da yavaş çalışır. Gün içinde iyi uyumak bedeni dinlendirir ve metabolizma hızını da artırır. Bundan dolayı kalori yakım hızı da artar. Gün içinde hafif beslenerek, özellikle akşam yemeğinden sonra bir şey yemeyerek ve düzenli uyku uyuyarak kalori harcama hızınızı artırabilirsiniz.
  • Taze meyve ve sebze tüketmeye özen gösterin. Kalori yakma hızını artırmanın en önemli adımı da beslenme düzenine dikkat etmektir. Tatlı krizlerini ya da ara öğünlerdeki atıştırma alışkanlıklarınızı ne kadar sağlıklı besinler ile yaparsanız o kadar hızlı kalori yakar ve kilo verirsiniz. Örneğin ara öğünlerinizde mevsiminde taze olarak satın aldığınız havuç, salatalık ya da domates gibi sebzelerden hazırladığınız salatayı ya da tatlı krizlerinizi azaltmak adına elma, kivi gibi mevsim meyvelerinden en uygun olanını tercih edebilirsiniz.
Bu yazımız da dikkatinizi çekebilir;
Nasıl Kilo Veririm Kalori Hesabı Yaparak Kilo Vermek Mümkün Mü
İsot Diyeti Nedir Nasıl Yapılır
Akdeniz Diyeti Nedir Akdeniz Beslenmesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA