Kalp Dostu Yiyecekler Besinler Nelerdir

kalp dostu yiyecekler besinler
kalp dostu yiyecekler besinler

Kalp Sağlığı

Dünyada ve ülkemizde artış gösteren hastalıkların başında kalp rahatsızlıkları ilk sıralarda gelmektedir. Günümüzde giderek artan stresli yaşam, dengesiz beslenme gibi birçok faktörden etkilenen kalbimizin sağlığını da korumak her geçen gün güçleşmektedir. Yapılan araştırmalara göre dünya üzerinde meydana gelen ölümlerin %25’i kalp rahatsızlıklarından meydana gelmektedir. Kalp hastalıklarının artışındaki en büyük etmenlerin başında ise sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve hareketsiz yaşam gelmektedir. Kap sağlığımızı korumak için beslenme alışkanlıklarımız değiştirmek kendi elimizde. Bu yazımızda kalp sağlığımıza iyi gelen besinleri, yiyecekleri bulabileceksiniz. İşte kalp dostu besinler..

Kalbe İyi Gelen Yiyecekler Besinler

kalbe iyi gelen yiyecekler
kalbe iyi gelen yiyecekler

Ceviz ve Fındık : Yüksek düzeyde antioksidan içeren ceviz ve fındık aynı zamanda omega 3 ve magnezyum içerir. Magnezyum kalp sağlığına iyi geldiği için ceviz ve fındığı haftada 3 kez tüketebilirsiniz.

Balık: Omega 3 zengini balık aynı zamanda bir demir kaynağıdır. Özellikle somon, uskumru ve ton balığı gibi balıklar Omega 3 yağ asidi içerdikleri için kalp sağlığı için çok yararlıdır. Haftada 2 defa balık tüketmeniz kalbiniz için çok faydalıdır. Balık kan pıhtılaşmasını azalttığı için ritim bozukluklarının da önüne geçer.

Kuşkonmaz: Vücuttaki zararlı hücrelerin atılmasına yardımcı olur ve kolesterolün düşmesini sağlar. Ayrıca düşük kalorili bir besindir. B6, lif ve keratin içerir.

Yeşil Çay: Yüksek düzeyde antioksidan içeren bir diğer bitki de yeşil çaydır. Antioksidan içermesi kalp rahatsızlıklarını önler. Ayrıca A, C ve E vitamini içerir.

Çikolata: Günde 2 parça bitter çikolata tüketmek kalp ve damar sağlığınız için oldukça faydalıdır. Bitter çikolata tansiyonu ve kolesterolü düşürür. Kalp krizi riskini de %50 azaltır.

Yulaf Ezmesi-Tam Buğday Unu: B ve E vitamini içerdikleri için kalp sağlığı için çok önemlidirler. Ayrıca içeriğinde bulunan lifler kalp sağlığını korur. Kalsiyum, demir, magnezyum ve çinko içerir.

kalbe iyi gelen besinler
kalbe iyi gelen besinler

Keten Tohumu: Keten tohumu omega 3, doymamış yağ asitleri, potasyum ve E vitamini içerdiği için kalp rahatsızlıklarından korur. Her gün 1 çorba kaşığı keten tohumu yoğurt, çorba gibi gıdalara katılarak tüketilebilir.

Domates-Karpuz: Domates ve karpuz antioksidan içermesinden dolayı kalp rahatsızlıklarından korur.

Pancar: Bir diğer kap dostu besin pancardır. Düşük kalorilidir ve sebzeler içerisinde en fazla doğal şeker içeren besindir. Kalp sağlığınız için faydalıdır.

Elma: İçeriğindeki lifler kolesterolü düşürür. Kalp sağlığını korur.

Sarımsak: Doğal antibiyotik olan sarımsak içeriğindeki besin ögelerinden dolayı kan pıhtılaşmasını engeller. Kalp sağlığını korur. Aynı zamanda kolesterolü düşürmeye etki eder.

Portakal: Antioksidan içerir kan damarlarına iyi gelir. C vitamini içerir.

Yer Elması: Yüksek antioksidan içerir ve kalp sağlığınızı korur.

Soya: Protein kaynağıdır. Fosfor, magnezyum, çinko, demir ve B1 vitaminleri içermesinden dolayı kalp hastalıklarından korur.

Kalp sağlığı için yukarıdaki besinler kalbinize iyi gelen besinlerdendir. Bu  besinlerin yanı sıra, zeytinyağı, ıspanak, muz, fasulye greyfurt, enginar, elma da kalp  dostu besinlerdendir.

Kalp Sağlığı İçin Kaçınılması Gereken Yiyecekler

Kalp sağlığını korumak için yediğimiz gıdalar  kadar yemekten kaçınmamız gereken gıdalarda önemlidir. Özellikle yağ oranı çok yüksek gıdalar tüketilmemelidir. Margarin, kuyruk  yağı gibi.. Yine yağ içeriği fazla olan cips, poğaça, kek gibi gıdaların tüketilmemesi kalp sağlığı için önemlidir. Kızarmış ve yağda kavrulmuş gıdalar tüketilmemelidir. Karaciğer, dil, böbrek, dalak, salam, sosis gibi ürünlerin tüketilmesinden kaçınılmalıdır.  Günlük tuz miktarı azaltılmalıdır.

Egzersiz ve Hareket 

Kalp sağlığımız için yapacağımız en iyi iyilikten birisi de adım atmaktır Günlük 30 dakikalık yürüyüşler yapabilirsiniz. Sigara ve alkolden uzak durmalısınız. Oksijensiz kapalı ortamlarda uzun kalmayın. Vücudunuzun oksijensiz kalması kalbinizi etkileyebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA