Kalsiyum Eksikliği Neden Olur Belirtileri Nelerdir

245
kalsiyum eksikliği neden olur belirtileri nelerdir
kalsiyum eksikliği neden olur belirtileri nelerdir

Kalsiyum Eksikliği  Nedir

kalsiyum eksikliği nedir
kalsiyum eksikliği nedir

Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu en önemli minerallerden biri olan kalsiyum; diş ve kemik sağlığının gelişmesi için çok önemlidir. Bununla birlikte kalsiyum eksikliği de önemli sorunlara yol açabilir. Kalsiyum eksikliği sinir ucu sağlığı, kemik ve diş sağlığına kadar sağlığımız için bazı rahatsızlıklara sebep olabilir. Kalsiyum mineralinin yeterli seviyede alınması dişlerin ve kemik yapısının daha sağlıklı ve güçlü olmasını sağlar. Özellikle çocukların diş ve kemik gelişimi için kalsiyum mineralini yeteri miktarda almaları gerekmektedir. Ancak bazı durumlarda kişilerde kalsiyum eksikliği görülür. Kalsiyum eksikliğinin pek çok nedeni vardır. Şimdi de kalsiyum eksikliğine neden olan faktörleri açıklayalım.

Kalsiyum Eksikliği Neden Olur

Kalsiyumun kemik gelişimi için çok önemli bir mineral olduğundan bahsetmiştik. Kalsiyumun eksikliğinin ise en önemli nedenlerinden biri; yetersiz beslenmedir. Beslenme düzeninde kalsiyum minerali içeren besinlerin az tüketilmesi kalsiyum eksikliğine neden olur.

Kansızlık Belirtileri

Kalsiyum eksikliğinin diğer nedenleri ise şu şekildedir;

İlerleyen Yaş

ilerleyen yaş
ilerleyen yaş

Kalsiyum eksikliği yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkabilir.  İlerleyen yaş kemiklerin zayıflamasına neden olur ve kemikler daha fazla kalsiyuma ihtiyaç duyar. Yaşın ilerlemesi ile birlikte oluşan kalsiyum eksikliğini gidermek için doktor kontrolünde verilen kalsiyum ilaçları kullanılır.

D Vitamini Eksikliği

d vitamini eksikliği
d vitamini eksikliği

D vitamini, kalsiyum mineralinin vücut tarafından daha rahat emilmesini sağlar. Vücudunda D vitamini eksikliği olan kişilerde kalsiyum eksikliğinin olması yüksek ihtimaldir. Bu riskten dolayı D vitamini eksikliği olan kişilerin bol bol güneş ışığına çıkmaları önerilir.

D Vitamini Eksikliği 

Menopoz

menopoz
menopoz

Menopoz ile birlikte kadınlarda kemik sağlığı için önemli bir hormon olan ostrojen hormonu da azalır ve kemikler daha fazla kalsiyuma ihtiyaç duyar. Bu sebepten dolayı vücutta kalsiyum eksikliği görülebilir. Pek çok kadında menopoz sonrası dönemde kalsiyum eksikliği görülebilir.

Adetin Kesilmesi

adet kesilmesi
adet kesilmesi

Kadınlarda bazen farklı sebeplerden dolayı adet kanamasının durması görülebilir. Adetin durması yetersiz beslenme ya da metabolizmayı etkileyen hastalıklardan dolayı adet durması yaşanabilir. Adet kanamasının durması kemiklerin daha fazla kalsiyuma ihtiyaç duymasına neden olur ve kalsiyum eksikliği oluşabilir.

Vejetaryen Beslenme

vejetaryen beslenme
vejetaryen beslenme

Kalsiyum mineralinin en fazla bulunduğu ürünler süt ve süt ürünleridir. Ancak hayvansal gıdalar tüketmeyen vejetaryenlerde uzun vadede kalsiyum eksikliği oluşabilir. Vejetaryen olan kişiler kalsiyum zengini sebzeleri daha fazla tüketmelidirler.

Laktoz Alerjisi

laktoz alerjisi
laktoz alerjisi

Bir süt şekeri olan laktoz en fazla sütte bulunur. Ancak laktoz alerjisi olan kişiler süt ve süt ürünlerini tüketemediği için kalsiyum eksikliği yaşayabilirler.

Kalsiyum eksikliğine neden olan diğer nedenler; Aşırı miktarda alkol ve kafein tüketimi vücudun kalsiyum ihtiyacını arttırarak kalsiyum eksikliğine neden olabilir.

B12 Vitamini Eksikliği

Kalsiyum Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

Kemik, diş ve bağışıklık sistemini koruyan kalsiyum minerali, farklı sebeplerden dolayı eksik olabilir. Ancak gerek doktor kontrolünde verilen kalsiyum destekleri ve kalsiyum zengini besinlerin dengeli tüketilmesi ile kalsiyum eksikliği giderilebilir. Ancak kalsiyum eksikliği giderilmezse uzun vadede çeşitli rahatsızlıklara neden olabilir.

Kalsiyum Eksikliği Hangi Hastalıklara Neden Olur

Kemik Kaybı Görülmesi

kemik kaybı görülmesi
kemik kaybı görülmesi

Kalsiyum minerali kemik sağlığı için en faydalı mineraldir. Kemiklerin güçlenmesi ve kemiklerin dokusunu koruması için kalsiyum mineralinin yeterli seviyede olması gereklidir. Ancak kalsiyum eksikliğinin tedavi edilmemesi ve ostrojen hormonunun düşmesi kemik kaybına neden olur. Böyle durumlarda kesin belirtiler vermediği için kemik kaybı için kemik testi yapılması gerekmektedir.

Kas Uyuşmaları

kas uyuşmaları
kas uyuşmaları

Kemikleri ve kasları besleyen kalsiyum mineralinin uzun süre eksik olması durumunda sinir iletimi zayıflayabilir. Sinirlere sinyal iletiminin zayıflaması eklem yerlerinde uyuşmaya neden olur. Böyle durumlarda en çok el ve ayaklarda uyuşma görülebilir. İlerleyen kalsiyum eksikliğinde kas spazmları da görülebilir.

Kalp Ritim Bozukluğu

kalp ritim bozukluğu
kalp ritim bozukluğu

Kalsiyum eksikliğinin uzun süre devam etmesi ve tedavi edilmemesi kalp atışlarında düzensizliğe neden olur. Kalsiyum eksikliği kan basıncını da düzensizleştirdiği için kalp ritmini de etkiler.

Yorgunluk

yorgunluk
yorgunluk

Kalsiyum eksikliği kemikler için gerekli olan gücü azaltır ve kronik yorgunluk ve halsizliğe neden olabilir. Kalsiyum minerali beyin sağlığı için de önemlidir. Kalsiyum eksikliği zihin karışıklığına ve unutkanlığa da neden olabilmektedir.

Kalsiyum Eksikliği Belirtileri Nelerdir

Kalsiyum minerali eksikliği ve vücudunuzda yeterli miktarda bulunup bulunmadığını kesin belirtiler ile anlamak zordur. Ancak ilerlemiş ve uzun süren kalsiyum eksikliğinde bazı genel belirtiler görülebilir. Ancak bu belirtilerden önce kalsiyum eksikliğini belirlemek için kalsiyum eksikliği testi yapılması gerekmektedir. Kalsiyum eksikliği oluşan vücut bu eksikliği gidermek için kemiklerde bulunan kalsiyumdan alır. Ancak bu durum uzun vadede kemiklerde kalsiyum eksikliğini açığa çıkarır.

Kalsiyum Eksikliği Belirtileri

 • Ciltte kuruluk
 • Tırnak uçlarının incelmesi ve kırılması
 • Kas uyuşmaları ve kasılmaları
 • El ve ayaklarda uyuşukluk ve karıncalanma
 • Hafızada zayıflama
 • Depresyon
 • Kalp atışlarında düzensizlik

Kalsiyum Zengini Besinler

kalsiyum zengini besinler
kalsiyum zengini besinler

Kalsiyum zengini besinlerin en başında süt ve süt ürünleri gelmektedir. Ancak birçok sebze de kalsiyum minerali içermektedir. Özellikle vejetaryen beslenen ya da süt ürünlerine alerjisi olan kişiler kalsiyum ihtiyaçlarını karşılamak için bu sebzeleri bol miktarda tüketmelidirler.

Kalsiyum İçeren Yiyecekler

 • Tere
 • Badem Sütü
 • Lahana
 • Yeşil Fasülye
 • Bamya
 • Brokoli
 • Beyaz Peynir ve süt

Kalsiyum zengini besinlerin tüketilmesi ile vücudun ihtiyacı olan kalsiyumu her yaş gurubundaki kişiler almalıdır. Günlük alınması gereken kalsiyum miktarı çocuklarda; 700-1000 mg yetişkinlerde ise; 1000-1300 mg arasındadır. Kalsiyum eksikliğinin kemik ve diş sağlığımız için çok önemli olduğunu unutmamalı, kalsiyum eksikliği belirtilerinden şüpheleniyorsanız hemen bir doktora muayene olmalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA