Kamkat Nedir, Kamkatın Faydaları

kamkat nedir kamkatın faydaları
kamkat nedir kamkatın faydaları

Kamkat (Kumkat) Nedir

Ülkemizde henüz yeterince bilinmeyen ancak şifalı meyvelerden olan kamkat halk arasında bilinen bir diğer adı da kumkattır. Sağlık için de bir çok faydası vardır. Narenciye grubu meyvelerinden olan kamkat; tansiyonun düşmesi başta olmak üzere kolesterolü dengelemesi ve bağışıklık sistemini güçlendirmesi gibi birçok sağlık problemi için de faydalar sağlamaktadır. Kamkatın faydaları nelerdir yazımıza geçmeden önce kamkat nedir ve nerede yetişir kısaca açıklayalım.

Kamkat (Kumkat)

kamkat
kamkat

Kamkat tekli narenciye grubunda bulunan bir meyvedir. Bol miktarda C vitamini içeren kamkat antioksidan içeriği yüksek bir meyvedir. Ülkemizde tüketimi henüz yaygınlaşmasa da içerdiği faydaları nedeniyle tüketiminde artış beklenen meyvelerden birisidir. Kamkat portakal, mandalina ve limon ailesinden gelen bir meyvedir. Uzmanlar kamkatın faydalarının tam olarak alınması için kabuğu ile birlikte tüketilmesini önermektedir. Hoş bir kokuya sahip olan kamkatın kokusu bergamot kokusu ile benzerlik göstermektedir.

Kumkat Tatlı İhtiyacını Giderir

Tatlı ihtiyacını bastıran meyve çeşidi olan kumkat A, B1,B2, B3 ve C vitaminlerini içerir. Faydalı mineralleri de barındıran kamkat, kalsiyum minerali de içerir. Kalsiyum içeren besinler kemik sağlığının gelişmesi için oldukça faydalıdır. Kamkat taze olarak tüketildiği gibi, reçeli ve marmelatı da yapılarak tüketilebilir. Tatlı isteğini bastıran kamkat diğer narenciye meyvelerinden farklı olarak bir tada da sahiptir.

Kamkatın Faydaları

kamkatın faydaları
kamkatın faydaları

“Altın portakal” ya da “Mucize meyve” olarak isimlendirilen kamkat, C vitamini en yüksek narenciye meyvelerinden biridir. 100 gram kamkatta yaklaşık 150 miligram C vitamini bulunur. 20 gram kamkat tüketildiğinde ise günlük alınması gereken C vitamini karşılanmış olur. Besin değerleri açısından bu denli zengin olan kumkatın faydaları nelerdir; 

Kolesterol Dengeleyicidir; İyi bir C vitamini kaynağı olan kamkat, kandaki kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olur. Kolesterolün dengelenmesini sağlayan kamkat ayrıca kolesterolün neden olduğu rahatsızlıkların oluşma riskini de azaltır.

Enfeksiyonlardan Korur; Kış aylarında enfeksiyonların neden olduğu grip ve nezleye karşı en doğal besinler C vitamini zengini meyvelerdir. Kamkat tüketmek içerdiği yüksek C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlara karşı daha dirençli bir vücudun oluşmasını sağlar. Nezle ve grip gibi rahatsızlıkların ise kısa sürede geçmesine yardımcı olur. Uzmanlar kış aylarında gribal rahatsızlıklardan korunmak için bol miktarda C  vitamini zengini besinlerin tüketilmesini önerir.

Antioksidan Deposudur; Sebze ve meyveler içerdikleri vitamin ve mineraller sayesinde en iyi antioksidan kaynakları olarak bilinir. Antioksidan zengini besinlerden birisi de kamkat meyvesidir. Kamkat A, B1,B2,B3, C ve E vitaminleri içerir ve antioksidan bileşenlere sahiptir.Antioksidanlar bağışıklık sistemini güçlendirir ve sinir sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar. Antioksidanların kalp ve damar sağlığı üzerinde de olumlu etkisi vardır.

Göz Sağlığı; A vitamini göz sağlığına olumlu etki eden vitaminlerdendir. Kamkat A vitamini içeren bir meyvedir. Düzenli olarak kamkat tüketmek göz sağlığını korur ve göz hastalıkları riskini azaltır.

Kanserden Korur; Kamkatta bulunan; karotenoidler, lutein, tanen ve zeaksantin gibi kansere karşı savaşan flavonoidler içerir. Kanserli hücrelerle savaşan ve kansere karşı hücreleri koruyan bu bileşenler bağışıklık sistemini de güçlendirir.

Oksijen İçerir; Vücudun ihtiyacı olan oksijen için yardımcı meyvelerden olan kumkat, alyuvarların kapasitesini yükselterek vücudun oksijenini arttırır. Oksijenin vücutta yeterli miktarda olması organların daha sağlıklı çalışmasını sağlar.

Dolaşım Sistemi; Kumkat magnezyum, manganez, bakır ve demir mineralleri içerir. Bu faydalı mineraller kan dolaşımını destekleyerek düzenli çalışmasını sağlar. Kan üretimine olumlu etki eden kamkat C vitamini içerdiği için demir emilimini de arttırır ve kansızlığa iyi gelir.

Sindirim Sistemi; Lifler sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar ve bağırsak faaliyetlerini düzenler. Kamkat lif içeren meyvelerdendir. 8 adet orta boy kamkat yaklaşık 10 gram lif içerir. Lifler bağırsak faaliyetlerini düzenler ve kabızlık, mide gazı gibi sindirim rahatsızlıklarının azalmasını sağlar.Lifli besinleri çok daha ayrıntılı olarak incelediğimiz lifli yiyecekler nelerdir yazımıza da bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Böbrek Taşını Engeller; Kamkat içerdiği sitrik asit ile böbreklerin temizlenmesine yardımcı olur. Düzenli olarak kamkat tüketmek içerdiği sitrik asit nedeniyle kum ve taş oluşumu riskini azaltır ve oluşmuş olan böbrek taşlarının düşmesine yardımcı olur.

Kan Şekerini Dengeler; Lif içeren kamkat kan şekerinin dengelenmesine de yardımcı olur.

Kumkatın Diğer Faydaları; 

Kilo vermeye yardımcıdır.

Cildi besler.

Kemik sağlığını korur ve güçlendirir.

İltihabı giderir.

Kamkat Nasıl Yenir

Besin değeri yüksek olan kamkatın kabukları da oldukça faydalıdır. Uzmanlar ince kabukları ile kamkatın tüketilmesini önerir. Ancak kabukları tüketmek için kabuklarını soyarken çok ince soyulmasına dikkat edilmelidir. İyi bir C vitamini kaynağı olan kamkat, sadece meyve olarak değil reçel ve marmelat olarak da tüketilebilir. Kamkatın suyu sıkılarak meyve suyu elde edilebilir. Elde edilen kamkat suyu salata ve meyve soslarında tüketilebilir.

Kumkat Nasıl Yetiştirilir

kamkat nasıl yetiştirilir
kamkat nasıl yetiştirilir

Kamkat, limon ve portakal gibi ağaçta yetişir. Ancak kamkat fideleri ile evde de organik olarak kamkat yetiştirmek mümkündür. Kumkat tazeliği ile vitamin değerlerini koruyan bir meyvedir. Parlaklığı ve tazeliğini kaybetmiş kamkat tüketilmemelidir. Aşırı miktarda kamkat tüketmek alerjiye neden olabilir. Kamkatın tüketimi günlük olarak bir porsiyonu geçmemelidir.

Vitamin Çeşitleri Nelerdir? Vitaminlerin Faydaları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA