Kan Pıhtılaşması Nedir, Belirtileri, Neden Olur

kan pıhtılaşması nedir, belirtileri, neden olur
kan pıhtılaşması nedir, belirtileri, neden olur

Kan Pıhtılaşması Hastalığı Nedir

Son yıllarda görülme olasılığı yüksek rahatsızlıklardan biri olan kan pıhtılaşması kısaca kan pıhtılarının kolayca çözülememesi olarak açıklanabilir. Kan pıhtıları kesik ya da çatlak gibi durumlarda kan damarlarında bulunan kan duvarlarını kapatarak kanamanın durması için oluşurlar. Kan pıhtılaşmasının oluşmasının bir başka nedeni ise kan ağırlığıdır. Kan pıhtılaşması nedeniyle kan akımı sınırlanarak dolaşım sistemi bozukluğuna neden olur. Bu durum ölümcül sonuçlara neden olabilir. Kan pıhtılaşması oluşması bazı hastalıkların yan etkilerine bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Genetik yatkınlık, obezite, diyabet, uzun süre hareketsiz kalmak ve ateroskleroz gibi rahatsızlıklar kan pıhtılaşmasına neden olabilir.

Kan pıhtılaşmasının oluşması için bazı koşullar vardır. Kan pıhtılaşmasının oluşması genellikle yaralanma ya da kesik gibi kanamanın olduğu zamanlardır. Ayrıca akciğer ve beyinde de kan pıhtılaşması görülebilir. Beyinde oluşabilecek kan pıhtılaşması sonucu kalıcı hasarlar oluşabilir.

Kan pıhtılaşması görülme olasılığını arttıran bazı risk faktörleri vardır. 60 yaşın üzerinde olmak, genetik olarak risk taşımak bu faktörlerden bazılarıdır. Kan pıhtılaşması risk faktörleri;

  • Obezite ve aşırı kilo
  • Hamilelik ya da yeni doğum yapmış olmak
  • Kalp yetmezliği
  • Genetik yatkınlık
  • Sigara ve alkol bağımlılığı
  • Kanser
  • Kalp krizi geçirmiş olmak
  • Antifosfolipid sendromu (Kanın daha zor pıhtılaşmasına neden olan rahatsızlık)

Kan Pıhtılaşması Hastalığı Belirtileri

kan pıhtılaşması belirtileri
kan pıhtılaşması belirtileri

Kan pıhtılaşmasının fark edilebilir bazı belirtileri vardır. En sık görülen kan pıhtılaşması belirtisi yüzde kızarıklık ve şişliktir. Aniden oluşan kızarıklığa ağrılar da eşlik edebilir. Bacaklarda görülen kan pıhtılaşmasında kramplar meydana gelir. Kramplar oldukça ağrılıdır. Kramp ağrıları boyun,diz ve çene gibi bölgelerde de görülebilir. Bu ağrılara DVT belirtileri de denmektedir.

Pulmoner belirtileri olarak da bilinen göğüs ağrıları belirtileri de kan pıhtılaşması belirtileri arasındadır. Acılı göğüs ağrısı, öksürme ve nefes darlığı kan pıhtılaşması belirtileri arasındadır. Bu tip belirtiler görüldüğünde vakit kaybetmeden doktora muayene olunmalıdır.

Kan Pıhtılaşması Hastalığı Neden Olur

kan pıhtılaşması neden olur
kan pıhtılaşması neden olur

Kan  pıhtılaşmasının farklı nedenleri vardır. Tek bir nedenden dolayı kan pıhtılaşması olmaz. Bazen bir virüs ya da sendrom kan pıhtılaşmasına neden olabilir. Meme kanseri, kazalar ya da aids virüsü kan pıhtılaşması nedenleri arasındadır. Bu nedenle oluşan kan pıhtılaşması ölüme neden olabilir.

Kan pıhtılaşmasının meydana geldiği yerlerden birisi de bacak bölgesidir. Bacaklarda meydana gelen kan pıhtılaşması kramplara ve kasılmalara neden olabilir.

Yüz bölgesinde ya da yüze yakın bir bölgede meydana gelen kan pıhtılaşması yüzde kızarıklık ve şişkinliğe neden olabilir. Kalp sorunlarından kaynaklanan pıhtılaşma arterlerde olan kan akışını kestiği için kalp krizine neden olabilir.

Kan Pıhtılaşması Tedavisi

Kan pıhtılaşması tedavisinde doktor kontrolünde pıhtılaşmayı iyileştirici ilaç tedavisi uygulanır. Kan pıhtılaşması felç gibi rahatsızlıklara neden olmadığı sürece cerrahi bir müdahale yapılmaz. Ancak ilaç tedavisi aksatılmamalıdır. İlaç tedavisi  uygulanırken hastanın genel sağlık durumu da dikkate alınır.

İlaç tedavisine ek olarak kişinin sağlıklı beslenmesi ve bağışıklık sistemini güçlü tutması gerekir.Bol sebze ve meyve ağırlıklı yiyecekler tüketilmelidir. Bunun dışında uzun süre hareketsiz kalınmamalıdır. Kısa aralıklarla yürüyüş yapılmalı ve dinlenilmelidir. Aşırı kilo alımından kaçınılmalıdır. Kilo kan pıhtılaşması riskini arttıran bir faktördür.

Sigara ve alkol kullanımı bırakılmalı aşırı tuz tüketilmemelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA