Kanser Nedir, Kanser Belirtileri, Kanser Tedavisi

kanser nedir, belirtileri, tedavisi
kanser nedir, belirtileri, tedavisi

Kanser Hastalığı

Kanser hastalığı, Dünya’ da ve ülkemizde kalp damar hastalıklarından sonra en yaygın biçimde görülen bir hastalıktır. Tüm dünyada erkeklerde en çok görülen kanser türünün akciğer kanseri, kadınlarda en çok görülen kanser türünün ise meme kanseri olduğu bilinmektedir. Şimdilik kesin çözümü bulunamamış olan kanser hastalığının erken tanısı çok önemli bir yer tutmaktadır. Kanser hastalığının daha yakından tanımak için hazırladığımız yazımızda Kanser nedir? Normal bir hücre kansere nasıl dönüşür? Kanser çeşitleri, Kanserin evreleri Kanserin Nedenleri, Kansere Yakalanma Riski, Kanserin Belirtileri, Kanserde Erken Tanı Ve Kanser Tedavisi gibi konu başlıklarını detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Kanser Nedir

Kanser nedir? Kanser, düzensiz olarak bölünüp çoğalarak bulundukları bölge dışına çıkabilen ve genellikle kötü yapıdaki ur şeklinde olan doku bozukluklarına verilen genel addır. Yaşlı hücrelerin çoğalması ve büyümesi sonucunda kötü huylu olan tümörler yani kanser hastalığı ortaya çıkmaktadır. Kanserler vücudun herhangi bir yerinde görülebilmektedirler.  Kanser hastalığı normal hücrelere yer kalmayacak şekilde kanserli hücrelerin kontrolsüz olarak çoğalması ile başlamaktadır. Bu durum vücudun çalışmasını etkileyecek reaksiyonlara sebep olur. Günümüzde gelişen tıp çalışmaları neticesinde kanser birçok kişide oldukça iyi tedavi edilebilen bir hastalık olmuştur. Kişi kanser tedavisini tamamlamasının ardından hayatına normal bir şekilde devam edebilmektedir.

Normal Bir Hücre Nasıl Kansere Dönüşür?

Bütün kanserler vücudun temel yapı taşı olan hücrelerde gelişirler. Normal bir hücre nasıl kansere dönüşür sorusunun cevabını bilmek kanseri daha yakından tanımak ve anlamak için faydalı olacaktır. Ölen hücrelerin yenilenmesi ve yaralanan dokuların iyileşmesi yani hücrelerin oluşmasına bağlı olarak gelişmektedir. Genç hücreler hızla çoğalıp büyürken yaşlandıkça hızları yavaşlamaktadırlar. Sağlıklı bir hücre zamanı geldiğinde kendi kendini yok eder. Ancak bu aşamada bilinci kaybetmiş kanser hücreleri yok olmaz ve gittikçe kontrolsüz bir şekilde çoğalmaya devam ederler. Böylece fazla hücrelerin büyüklüğü tümör adı verilen kanserli hücreleri oluştururlar. Kanserli hücreler, hücre çekirdeğindeki DNA iplikçiğindeki hasardan dolayı oluşurlar.  Kanser hücrelerinin oluşturduğu tümörler iyi ya da kötü huylu olabilirler. İyi huylu olan tümörler kanser değildir. Vücudun diğer bölümlerine yayılmazlar. Cerrahi işlem ile alınır ve tekrarlamazlar. Kötü huylu olan tümörler ise kontrolsüz bölünme ve çoğalma ile vücudun diğer bölümlerine yayılma özelliği gösterebilirler.

Kanser Çeşitleri

Kanser tek bir hastalık değildir. Birçok kanser çeşitleri bulunmaktadır. Bazı kanser çeşitlerinde erken tanı ve müdahale çok önemlidir. Rutin kontroller ve tarama muayenesi sonucunda erken evrede teşhis edilen kanser çeşitleri oldukça hızlı tedavi edilebilmektedir. Başlıca kanser çeşitleri şu şekildedir;

 • Meme kanseri: Dünya’ da en çok kadınlarda görülmektedir. El ile muayene edilmesi sonucunda erken teşhisi mümkündür. 20 yaşını geçmiş her kadının ayda bir kez el ile rutin muayenesini yapması tavsiye edilmektedir. Memede görülen herhangi bir farklılık, şişkinlik, kızarıklık ve kaşıntı anında doktora gidilmesi gerekmektedir. 20 – 40 yaş arası iki yılda bir doktor muayenesi, 40 yaşından sonra yılda bir kez doktor muayenesi, 50 yaşından sonra ise yılda bir kez çekilecek olan mamografi var olan kanserin erken teşhisi için hayat kurtarıcı olacaktır.
 • Rahim ağzı kanseri: Kadınların ilk cinsel deneyiminin ardından rahim ağzı kanseri muayenesi yapılmalıdır. Ayrıca smear testi ile yılda bir kez değerlendirme yapılması da çok önemlidir. 3 yıl üst üste yapılan testlerin sonuçları normal ise muayene aralığı 2 – 3 yılda bir olarak tekrar düzenlenebilir. Ancak kişide AIDS hastalığı varsa ya da uzun süreli kortizon tedavisi almış ise tarama testlerinin her yıl düzenli olarak yaptırılması tavsiye edilir.
 • Bağırsak kanseri: Özellikle 50 yaşından sonra yılda 1 kez yapılacak olan kolonoskopi uygulaması ile bağırsak kanserinin erken evresinde tedavi şansı yakalanabilir. Ya da uygulaması daha kolay olan gaitada gizli kan testi de yapılabilir. Bu test sonuçlarının 3 kez negatif çıkması önemlidir. Aksi halde gizli kan testi sonucu pozitif çıkar ise kolonoskopi uygulaması yapılmalıdır.
 • Prostat kanseri: Prostat kanseri erkeklerde akciğer kanserinden sonra görülme sıklığı en çok olan kanser türüdür. Özellikle ailesinde prostat kanseri olan bireylerin 45 yaşından itibaren, ailesinde prostat kanseri olmayanların da 50 yaşından itibaren her yıl prostat muayenesi ve PSA testini yaptırması tavsiye edilir.
 • Mide kanseri: Erken evrede çok belirti vermeyen bir kanser türü olan mide kanseri, ultrasonografi ve endoskopi uygulamaları sonucunda teşhis edilebilir. Birinci derece yakınlarında mide kanseri olan kişilerin her yıl endoskopi muayenesi olması tavsiye edilmektedir.
 • Akciğer kanseri: Düzenli olarak her yıl yapılacak olan akciğer muayenesi sonrasında akciğer kanseri erken evrede tedavi edilebilmektedir. Özellikle yoğun sigara dumanına maruz kalan ve 50 yaşından büyük kişilerin rutin muayenelerine özen göstermeleri önerilmektedir.Akciğer kanserini ayrıntılı olarak incelediğimiz akciğer kanseri belirtileri yazısını okumanızı da tavsiye ederiz.
 • Karaciğer kanseri: Karaciğer kanserinin en büyük sebebinin hepatit B ve C virüsleri olduğun bilinmektedir. Bu virüs taşıyıcısı olan kişiler özellikle sigara da kullanıyorsa karaciğer kanserine yakalanma riskleri oldukça fazladır. Kan değerlerinin tahlil edilmesi ve ultrasonografi uygulaması sonucunda karaciğer kanseri tanısı konulabilmektedir. Karaciğer kanseri sebebi olan hepatit virüslerine karşı koruma sağlamak için aşılama tavsiye edilmektedir. Ayrı karaciğer kanserini daha ayrıntılı olarak incelediğimiz karaciğer kanseri belirtileri hakkındaki yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Kanser Çeşitleri Hangi Açıdan Birbirlerine Benzer

Kanser hücreleri birçok açıdan benzer özellikler gösterebildikleri gibi büyüme ve yayılma olarak farklı özellikler gösterebilirler. Vücudumuzda bulunan her hücrenin bir görevi vardır. Sağlıklı hücreler düzenli bir şekilde bölünürler ve yaşarlar. Yaşlandıklarında ise yerlerini yeni genç hücrelere bırakırlar. Ancak kanserli hücreler kontrolsüz büyür ve yaşlandıklarında da kaybolmazlar. Kanserli hücreler çoğalmaya devam ettikçe vücudun bölümlerinde birikir ve böylece çeşitli sorunlar ortaya çıkar. Kanser hücreleri vücudun diğer bölümlerine yayılabilme özelliği gösterirler. Kanser hücrelerinin yayılmasına, vücudun diğer bölümlerine sıçramasına ise metastaz adı verilmektedir.

Kanser Çeşitleri Hangi Açıdan Birbirlerinden Farklıdır

Bazı kanserler diğer kanser çeşitlerine göre daha hızlı bir şekilde büyür ve yayılırlar. Tedavinin cevap verme şekli ve hızı da kanser türlerine göre farklılık göstermektedir. Örneğin bazı kanser türleri için en iyi tedavi cerrahi yöntem ile sağlanırken başka bir kanser türü için en iyi tedavi yöntemi kemoterapi olabilmektedir. Doktorlar, kişiye en iyi kanser tedavisi uygulamak için kanser türüne göre genellikle 2 veya daha fazla tedavi yöntemini tercih edilebilmektedir.

Kanserin Evreleri

Kanser tedavisi için doktorların üzerinde önemle durdukları bir konu da kanserin evreleri hakkında bilgi sahibi olmak istemeleridir. Çünkü kanserin hangi noktadan başladığı, nereye yayıldığı ve yayılmanın devam edip etmediği ile ilgili genel bilgiler kanserin evreleri hakkında değerlendirme yapma imkânı sağlar. Böylece doktorlar tarafından kanser tedavisi için gerekli olan en etkili yol seçilecektir. Kanserin evrelerini belirlemek amacıyla yapılan bir takım testler bulunmaktadır. Kanserin evrelerinden olan 1. Ve 2. Evreler kanserin çok fazla yayılmadığını ifade ederken, 3. Ve 4. Gibi evreler hastalığın daha fazla yayıldığını gösterir. En yüksek kanser evresi 4. Evredir.

Kanserin Nedenleri, Kansere Yakalanma Riski

Kanser herkeste oluşabilir. Ancak kanserin nedenleri, kansere yakalanma riski incelendiğinde, yaş en önemli faktörlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.  Öyle ki tüm kanserlerin yaklaşık olarak % 80’ i 55 yaş ve üzeri kişilerde karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanı sıra kanser hastalığı pek çok faktörden etkilenen, komplike bir yapıda olduğu söylenebilir. Kanserin gelişmesi genetik olduğu kadar birbirini takip eden birçok kanserojen etkiler sonucunda olmaktadır. Ayrıca savunma mekanizmasının işlemez hale gelmesi ve bağışıklık sisteminin yetersiz kalması kanserin nedenleri, kansere yakalanma riski olarak görülmektedir.

 • Kanserin nedenleri, kansere yakalanma riski dış etkenler(% 85): Alkol, sigara, kimyasal maddeler, sağlıksız beslenme, uzun süreli ve tehlikeli saatlerde güneş altında kalma, radyasyon, hava kirliliği, bazı enfeksiyonlar, hareketsiz yaşam, aşırı kilo kanserin nedenleri arasında yer alan dış etkenler olduğu söylenmektedir
 • Kanserin nedenleri, kansere yakalanma riski iç etkenler(% 15): Kalıtsal ve genetik faktörler, hormonal bozukluklar, metabolizma yetersizliği, bağışıklık sisteminin düşmesi kanserin nedenleri arasında yer alan iç etkenler arasında olduğu söylenmektedir.

Kanser Belirtileri

Kanser belirtileri oluştuğu doku ve organlara göre değişiklik gösterebilmektedir. Hatta mide kanseri gibi bazı kanser türleri herhangi bir belirti göstermemektedir. Tüm bunlar dikkate alınarak bazı genel belirtiler görüldüğünde doktora gidilmesinde fayda vardır. Kanser belirtileri genel olarak şunlar olduğu söylenebilir;

 • İyileşmesi çok uzun süren, iyileşmeyen yarayan
 • Şiddetli öksürük ve uzun süreli ses kısıklığı
 • Yutkunma zorluğu
 • Hazımsızlık
 • Ben ve siğillerde büyüme, kanama, yara ve renk değişikliği
 • Büyük ve küçük tuvalet yaparken görülen bariz değişiklikler
 • Memede veya vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkan şişlik ve sertlikler
 • Rahim ya da makattan gelen ve normal olmayan kanama, akıntı
 • Yorgunluk ve halsizlik
 • Midede aşırı derecede yanma ve ekşime
 • Sebepsiz kilo kaybı
 • Sık tekrar eden enfeksiyonlar
 • Nefes almada zorluk
 • Sarılık
 • Tırnak yapısındaki değişiklikler
 • Uzun süren karın ağrıları

Kanserde Erken Tanı Ve Kanser Tedavisi

kanser tedavisi
kanser tedavisi

Kanseri başlangıç aşamasında tespit etmek çok önemlidir. Kanserde erken tanı ve teşhis ile kanserden kurtulmak mümkündür. Erken tanı ile kanser tedavisi çok olumlu sonuçlar vermektedir. Bu nedenle kişinin hiçbir şikâyet olmasa bile düzenli aralıklarla doktora giderek rutin muayenelerini yaptırması tavsiye edilmektedir. Günümüzde milyonlarca insan kanser tedavisi almıştır ve halen almaya devam etmektedir. Modern tıp dünyasında şu an için kanser vakalarına kesin olarak bir çare bulunamamıştır. Bu nedenle kişinin bilinçli olması, vücudunun sağlığını bozacak her türlü eylemden uzak kalması, beslenmesine dikkat etmesi, vücudunu iyi tanıması ve yıllık kontrollerini aksatmaması gereklidir. Kanser tedavisinde en önemli etken olan modern tıp ilaç tedavisini aksatmayarak, doktor tavsiyelerine uyarak güçlü bir moral ve motivasyon ile kanserden kurtulmak mümkündür. Ayrıca Kanser tedavisinin hastalığın en erken evresinde fark edilip başlaması tedavi şansını da bir o kadar artırmaktadır. Kanserde erken tanı ve kanser tedavisi ile;

 • Kanserde erken tanı ile başarılı tedavi şansı artırılır.
 • Kanserde erken tanı tedaviyi kolaylaştırır.
 • Kanserde erken tanı sayesinde tedavi giderleri azalır.
 • Kanserde erken tanı ile doku ve organ hasarı en aza iner.
 • Kanserde erken tanı kalıcı izler bırakmaz.
 • Kanserde erken tanı hayat kurtarır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA