Karabaş Otu Nedir Faydaları Nelerdir

84
karabaş otu nedir faydaları nelerdir
karabaş otu nedir faydaları nelerdir

Halk arasında lavanta olarak da bilinen karabaş otu en faydalı bitkilerden biridir. Karabaş otunun en çok bilinen faydaları; cilt sağlığından, sindirime ve uyku sorunlarına kadar geniştir. Karabaş otu neye yarar sorusuna cevap vermeden önce kısaca karabaş otunun özelliklerinden bahsedelim. Karabaş otu nedir, karabaş otu faydaları nelerdir?

Karabaş Otu Nedir

Kullanım alanı oldukça geniş bir ot olan karabaş otu lavanta bitkisinden gelir. Osmanlı döneminden beri kullanılan karabaş otu savaş zamanında yaralardaki mikropların iyileşmesi için merhem olarak da kullanılmıştır. Pembe ve mor renk çiçekleri olan karabaş otu sağlık için birçok fayda sağlar. Sakinleştirici özelliği de bulunan karabaş otu bitkisinde karabaş otu çayı da demlenerek içilmektedir.

Karabaş Otu Faydaları Nelerdir

karabaş otu faydaları
karabaş otu faydaları

Karabaş otunun faydalarının başında cilt sağlığı gelir. Özellikle akne ve sivilce tedavisinde etkili olan karabaş otu cildin şişkinlik ve kızarıklığını da alır. En sık görülen cilt sorunlarından biri olan egzamaya karşı da fayda sağlayan karabaş otu, anti bakteriyel özelliği sayesinde mikrop kırıcıdır.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

Cilde ihtiyacı olan nemi kazandıran karabaş otunu kullanmak için aktarlarda ya da marketlerde satılan karabaş otu yağı alarak uygulayabilirsiniz.

Karabaş Otu Kan Dolaşımını Hızlandırır; Kan dolaşımını hızlandırarak tansiyonu dengeler ve kan hücrelerini canlandırır. Bunun için bir tutam karabaş otunu 1 bardak sıcak suyun içinde demleyin ve süzün. Gün içinde istediğiniz bir öğünde yemeklerden sonra içebilirsiniz.

Karabaş Otu Uykuyu Düzenler; Karabaş otunda bulunan esansiyel yağlar insan ruhu üzerinde rahatlatıcı etki yapar. Sinirleri yatıştırır ve daha iyi bir uyku için rahatlama sağlar. Dilerseniz karabaş otu çayını içebilirsiniz ya da karabaş otu yağını el bileklerinize gönül rahatlığıyla sürebilirsiniz.

Sindirimin daha iyi çalışmasını sağlar; Günlük 1 bardak içeceğiniz karabaş otu çayı sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar. Kabızlık ve hazımsızlık gibi sindirim sorunlarının azalmasına yardımcı olur. Şişkinlik ve mide gazı şikayetlerinden doğal yollardan kurtulmak için karabaş otu çayını düzenli olarak içebilirsiniz.

Cilt Kararması Neden Olur Cilt Kararmasına Doğal Çözüm

Karabaş Otu Kas Ağrılarını iyileştirir; Özellikle uzun süreli oturarak çalışan kişilerde oluşan boyun ve sırt ağrıları stres ile birleşince daha çok rahatsızlık verir. Kasların gevşemesi ve stresin azalması için geceleri yatmadan önce 1 bardak karabaş otu çayı içilmesi tavsiye edilir.

Karabaş otunun diğer faydaları ise şu şekildedir;

  • Karabaş otu çayı idrar yolu enfeksiyonunun iyileşmesine etki eder.
  • Karabaş otu depresyona karşı rahatlatıcıdır.

Karabaş Otu Neye Yarar

Karabaş otu içerdiği özler sayesinde en faydalı bitkilerin başında gelmektedir. Enfeksiyonlara karşı vücudun bağışıklığını korur. Ciltteki bakterilerin yaraya dönüşmesini engeller. Kan dolaşımını hızlandırdığı için selülit oluşumunu azaltır. Bunun için karabaş otu yağını bacak ve kalça bölgesine masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Baş Ağrısı Nasıl Geçer

Karabaş Otunun Zararları

Karabaş otu faydaları ile öne çıkan şifalı bitkilerin başında gelmektedir. Sağlık için herhangi bir zararı olmayan karabaş otu kullanırken dikkatli olması gereken kişiler vardır.  Eğer kronik olarak kullandığınız bir ilaç varken karabaş otu reaksiyon gösterebilir. Ayrıca hamilelerin de karabaş otu içmemesi önerilir.

Alerji ve hormon sorunları bulunan kişilerinde karabaş otu içmesi önerilmez.

Kısa süre önce cerrahi bir operasyon geçirdiyseniz karabaş otu tüketmeniz önerilmez. Çünkü karabaş otu merkezi sinir sistemini zayıflatır ve ameliyat sonrası kullanılan ilaçlarla reaksiyon gösterebilir. Ameliyat öncesi ya da ameliyat sonrasında en az 2 hafta süreyle karabaş otu kullanılması önerilmemektedir.

Karabaş Otu İle Sigara Bırakanlar

karabaş otu ile sigarayı bırakanlar
karabaş otu ile sigarayı bırakanlar

Sigara sağlığa en zararlı maddelerin başında gelmektedir. Çoğu zaman sigara kullananlar için sigarayı bırakmak oldukça zordur. Ancak sigarayı bırakmak isteyenler için karabaş otu çok iyi bir yardımcı. Sigarayı bırakmak isteyenler için karabaş otu kürünü uygulamak oldukça basit. Deneyip etkisini görenlerin sayısı da bir hayli fazla. Şimdi gelin dilerseniz karabaş otu kürü nasıl yapılır detaylarını inceleyelim…

Karabaş Otu Kürü

Sigarayı bırakmak isteyenler karabaş otunu gün aşırı uygulanması gerekiyor. Karabaş otu her gün değil gün aşırı uygulanmalı aralarda bir gün boşluk olmalıdır. Bir tutam karabaş otunu 1 bardak suda demleyip süzün ve daha sonra için. Gün içinde 3 bardak karabaş otu içilmesi yeterlidir. Ancak hemen belirtelim ki karabaş otundan fayda sağlamak için sigarayı bırakmak isteyen kişi bunu öncelikle sağlığı için istemelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA