Karabiber Yağı Faydaları Nelerdir

karabiber yağı faydaları
karabiber yağı faydaları

Cilt bakımı için bitkisel bakım ürünlerinden olan karabiber yağı sadece cilt için değil tırnak, bacak ve saç bakımı için de oldukça faydası olan bir yağ çeşididir. Uzun yıllar güzellik bakım ürünü olarak kullanılan karabiber yağı, sindirim sistemi ve göğüs ağrılarını hafifletmesi ile de bilinen bir yağdır. Karabiber ülkemizde ve dünyada yemeklere lezzet katmak için en sık kullanılan baharat çeşitlerinden birisidir. Karabiber sadece yemeklere lezzet vermekle kalmaz, sağlık için de oldukça faydalıdır. Karabiberin içinde bulunan piperin maddesi metabolizmanın hızlanmasını sağlayan ve bağışıklık sistemini güçlendiren bir maddedir. Ayrıca karabiber içinde bulunan, A, C ve K vitaminleri de bağışıklığın güçlenmesini sağlayarak vücudun hastalıklara karşı korunmasını sağlar. Potasyum, demir ve kalsiyum gibi faydalı mineraller içeren karabiber, düzenli olarak kullanılmasında sağlık için oldukça fayda sağlayan baharatların başında gelir.

Karabiber Yağı Faydaları Nelerdir

karabiber yağı faydaları nelerdir
karabiber yağı faydaları nelerdir

Tane karabiberden elde edilen karabiber yağı; eczanelerde, organik ürün satılan aktarlarda ya da marketlerden rahatlıkla temin edilebilir. Karabiber yağı başta cilt bakımı olmak üzere sindirim sistemi, virüslere karşı korumak gibi pek çok alanda fayda sağlar. Karabiber yağının faydaları nelerdir;

Virüslere Karşı Savaşır; Karabiber yağı içerdiği bileşenler sayesinde antibakteriyel özelliğe sahiptir. Bağışıklık sisteminin vücudu hastalıklara karşı korumak için virüs ve bakterilerle savaşması gerekir. Karabiber yağı vücudun hücrelerine zarar vermeden virüs ve bakterilere karşı koruma sağlar.

Ağrıları Azaltır; Adet sancıları ya da eklem ağrıları zaman zaman vücudumuzda meydana gelen ve günlük yaşamımızı olumsuz etkileyen ağrılardır. Bu ağrıları geçirmek için karabiber yağı oldukça etkilidir. İltihap engelleyici özelliği ve sıcaklık arttırıcı bileşenleri ile eklem ve kaslarda meydana gelen ağrıları geçirmekte oldukça etkilidir. Adet sancısı ya da yorgunluktan dolayı oluşan kas ağrılarını geçirmek için karabiber yağını ağrıyan bölgeye uygulayabilirsiniz. Ancak uzun süre geçmeyen eklem ve kas ağrıları için doktora görünmekte fayda vardır.

Kolesterolü Dengeler; Karabiber yağı ile ilgili yapılan araştırmalarda kötü kolesterolü düşürdüğü saptanmıştır. Karabiber yağının kullanımı için alternatif olarak salatalarda 1 tatlı kaşığı tercih edilebilir. Kolesterolü dengelemesinin yanında karabiber yağı kalp ve damar sağlığını da korur.

İştah Açar; Karabiber yapısı itibariyle uyarıcı bir baharattır. Karabiberin bu uyarıcı bileşenleri karabiber yağında da bulunur. Karabiber yağı salatalarda tüketildikten sonra uyarıcı etkeni sayesinde iştahın açılmasını sağlar. Karabiberin iştah üzerinde bir diğer olumlu etkisi ise; boğaz ve yemek borusunda yutkunma sorunu yaşanması durumunda yutkunma sorununu azaltmasıdır. Böylece yemek yemeği de kolaylaştırır.

Vücudu Canlandırır; Karabiber yağı masaj yağı olarak da kullanılır. Vücuda uygulandığında kan dolaşımını artırarak terlemeye neden olur. Bilindiği gibi terleme vücutta detoks etkisi yaratır ve vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar, bedeni canlandırır ve yeniler.

Kan Dolaşımını Hızlandırır; Karabiber uyarıcı etkisi ile uygulandığı bölgede kan dolaşımını hızlandırır. Kan dolaşımının hızlanması vücudun da uyarılmasına neden olur ve beden daha dinç ve canlı olur. Kan dolaşımının hızlanması selülit oluşumunu engellediği için düzenli olarak birkaç damla karabiber yağı ile bacak ve basenlere karabiber yağı ile masaj yapılması selülit oluşumunu engeller.

Sigara Krizlerine Karşıdır; Karabiber yağı üzerinde yapılan araştırmalarda sigara içen bireyler üzerinde karabiber yağının olumlu etkileri belirlenmiştir. Sigara bağımlısı olan kişiler sigara içmedikleri zamanlarda karabiberin keskin kokusuna maruz kaldıklarında sigara içme isteklerinde azalma meydana gelmektedir.

Kanserle Savaşır; Karabiber içerdiği piperin maddesi sayesinde antioksidan özellik sağlar, böylece vücuttaki iltihabı önler ve kanserli hücrelerin oluşum riskini azaltır.

Sindirime Yardımcıdır; Metabolizmayı hızlandıran karabiberin bir diğer faydası da sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlamasıdır. Karabiber yağı salatalarda 1 tatlı kaşığı kadar kullanıldığında sindirim sistemi üzerinde olumlu etki yaparak, şişkinlik ve mide gazı gibi rahatsızlıkların azalmasını sağlar.

Kas Kramplarını İyileştirir; Ani hareket ya da spor sonrası oluşabilecek kas kramplarını kısa sürede geçirmek için karabiber yağı oldukça etkilidir. Kramp giren bölgeye sürüldüğünde kan dolaşımını hızlandırır ve krampların kısa sürede geçmesini sağlar.

Karabiber Yağı Diğer Faydaları;

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Solunum yollarını açar.
  • Diş sağlığını korur.
  • Cildi canlandırır, ölü hücrelerden arındırır.

Karabiber Yağı Zayıflatır Mı

Zayıflamak ya da kilo vermek için en faydalı baharatlardan birisi karabiberdir. Bundan dolayı akıllara gelen soru da “Karabiber yağı zayıflatır mı?” sorusudur. Karabiber yağında bulunan piperin maddesi ve uyarıcı etkiler metabolizma ve sindirim sistemi üzerinde olumlu etki gösterir. Sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlayarak şişkinlik ve gaz şikayetlerinin azalmasını sağlar. Ancak hiçbir madde tek başına zayıflatma etkisine sahip değildir. Zayıflamak için düzenli beslenme ve egzersiz yapmak en önemli adımlardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA