Karabuğday Nedir Faydaları Nelerdir

90
karabuğday nedir faydaları nelerdir
karabuğday nedir faydaları nelerdir

Karabuğday Nedir

Son yılların en sağlıklı besinlerinden birisi de karabuğday. Besin değerlerinin zengin olması ve bol protein içermesi karabuğdayın özellikle zayıflamak isteyenlerin beslenme alışkanlıklarında sıklıkla tükettikleri yiyecekler arasında yer almasını sağlıyor.

Karabuğday her ne kadar tahıl grubu olarak bilinse de kuzukulağıgiller ailesinden gelen bir bitkidir. Karabuğday normal buğdaya göre daha düşük kaloriye sahiptir. Ve karabuğday %11 protein ile %2’de yağ içermektedir. Kurak ve sert iklimli bölgelerde yetişir. Doğu Avrupa, Fransa ve ABD’de bol miktarda yetiştirilmektedir. Karabuğday tat olarak bulgura benzese de daha baskın aromalı bir tada sahiptir. Avrupa’da yetişen karabuğdayın ilk üretim yeri Orta Asya’dır. Çin ve Japonya’da yetiştirilen karabuğday daha sonra Avrupa’da da yetiştirilmeye başlanmıştır. Karabuğday bitkisi 60-120 cm arasında değişen uzunluğa varabilir. Bitki üzerinde küçük kökler bulunur. Karabuğday bitkisi çok çabuk büyüme özelliğine sahiptir.

Ülkemizde tüketimi çok yaygın olmayan karabuğday son yıllarda besleyici özellikleri sayesinde daha fazla tüketilmeye başlanmıştır. Karabuğday henüz ülkemizde yetiştirilmemektedir. Fakat yapılan son araştırmalarla ülkemizin iklim koşullarına uygun karabuğday çeşitleri yetiştirilmeye başlanmıştır. 

Karabuğday Faydaları Nelerdir

karabuğday faydaları nelerdir
karabuğday faydaları nelerdir

Karabuğdayın sağlık için birçok faydası bulunur. Karabuğdayın sağlık için bu kadar faydası olmasının en önemli özelliği ise besin değerlerinin yüksek olmasıdır. Karabuğdayın içinde %11 civarında bitkisel protein bulunur. Karabuğday ayrıca iyi bir lif kaynağıdır ve faydalı yağ asitleri içerir. Karabuğday faydalarını daha yakından inceleyelim.

Karabuğdaydan elde edilen karabuğday unu da karabuğday gibi tam bir vitamin deposudur. B vitamini grubundan B1,B2, zengindir. Bakır, fosfor, magnezyum ve E, P vitaminleri karabuğdayda bol miktarda bulunur. Karabuğdaydaki magnezyum kan dolaşımını düzenleyerek kan basıncını da düşürür.

Kolesterolü Düşürür. Karabuğdayda bulunan bitkisel protein ile kolesterol seviyesi yükselmez.

Tansiyonu Dengeler; Magnezyum içermesi sebebiyle karabuğday, kan basıncını dengeleyerek yüksek tansiyon riskini düşürür.

Yağ Depolanmasını Engeller; Karabuğday bol miktarda protein içerir ve içeriğindeki yağ miktarı çok düşüktür. İçerdiği yağ miktarı da faydalı yağlardır. Dolayısıyla düzenli tüketildiği zaman vücutta gereksiz yağ depolanmasının önüne geçer.

Karabuğday Uçukların İyileşmesini Sağlar; Karabuğday uçukların daha hızlı iyileşmesi için gerekli bir madde olan LYSİNE (lizin) maddesini bol miktarda içerir. LYSİNE (lizin)  maddesi vücut tarafından üretilmeyen ve mutlaka dışarıdan ek takviye gıdalar ile alınması gereken bir maddedir. Ve karabuğday tam bir LYSİNE (lizin) deposudur.

Sindirim Sistemi Ve Bağırsakların Daha İyi Çalışmasını Sağlar; İçerisinde bulunan lif sayesinde sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Koyu renk tohum içeren karabuğday bağırsakların iyi çalışmasını sağlar. Sindirim sistemi ve bağırsakların iyi çalışması da kabızlık sorununun önüne geçer.

Kolin içeren karabuğday karaciğere de oldukça faydalıdır. Kolin maddesi karaciğer yağlanmasını azaltarak karaciğerin görevini düzenli şekilde yerine getirmesini sağlar. İçeriğinde bol miktarda bulunan choline etken maddesi sayesinde karabuğday tam bir karaciğer dostu besin olma özelliği göstermiştir.

Karabuğdayda bulunan P1 vitamini vücudun iltihaplanmasının önüne geçer ve aşırı terleme sorunlarını azaltır.

Ayrıca karabuğday; gluten içermemesi sebebiyle çölyak rahatsızlığı bulunan kimselerin tüketmesi gereken besinlerin başında gelmektedir.

Karabuğday Nasıl Yapılır

karabuğday nasıl yapılır
karabuğday nasıl yapılır

Karabuğday ekmeği, karabuğday pilavı gibi tarifler ile tanınan ayrıca salata, çorba, yemek ve kurabiye çeşitlerinde kullanılmaktadır. her kullanım öncesinde karabuğdayın ilk önce haşlanması gerekir. Karabuğdayı haşlarken 1 ölçü karabuğday için 2 ölçü su ilavesi ile kapağı yarım kapalı olan bir tencerede suyunu çekene kadar kaynatılır. Kaynatmadan önce karabuğdayı iyice yıkamanızı tavsiye ederiz. Ve kaynadıktan sonra haşlanmış buğdayınızı ağzı kapalı bir saklama kabında 1 ya da 2 gün boyunca buzdolabında muhafaza ederek çorba, salata ya da köftelerde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Karabuğday Nerede Satılır

Günümüzde Karabuğdaya ulaşmak artık çok daha kolaydır. Büyük hiper marketlerde, internet üzerinden satış yapan sitelerde karabuğday satılmaktadır.

Karabuğday Nerede Yetişir

Karabuğdayın en çok yetiştiği bölge Doğu Avrupa Bölgesidir. Bu bölgede en çok yetiştirilen ülke ise Polonya’dır. Ülkemizde de Konya ve çevresinde karabuğday yetiştiriciliği ile ilgili çalışmalar başlatılmıştır.

Bu yazılarımız da dikkatinizi çekebilir;
Siyez Unu Nedir, Siyez Unu Faydaları Nelerdir
Siyez Bulguru, Faydaları, Siyez Bulguru Pilavı Tarifi
Siyez Ekmeği Faydaları, Siyez Ekmeği Tarifi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA