Karaciğer Kanseri Nedir, Karaciğer Kanseri Belirtileri,Tedavisi

karaciğer kanseri nedir,belirtileri,tedavisi
karaciğer kanseri nedir,belirtileri,tedavisi

Erken teşhisin hayati önem taşıdığı karaciğer kanseri en yaygın kanser türlerinden birisidir. Karaciğer kanseri belirtileri nelerdir ve karaciğer kanseri neden olur sorularının cevaplarını bulacağınız yazımızda ayrıca karaciğer kanseri tedavisi hakkında önemli bilgilere ulaşabileceksiniz.

Karaciğer Nedir

karaciğer nedir
karaciğer nedir

Karaciğer kanseri ile ilgili konuya geçmeden önce karaciğer nedir, vücudumuzdaki görevleri nelerdir kısaca hatırlayalım. Karaciğer karnın üst sağ bölümünde ve diyafram kasının altında bulunmaktadır. Koni şekline benzeyen yapısı ile yaklaşık 1,5 – 2 kg ağırlığındadır. Sağ ve sol olmak üzere iki lobdan oluşmaktadır. Bu loblar birleşerek ana karaciğer kanalını oluşturmaktadırlar. Bu kanal sayesinde safranın, safra kesesine ve on iki parmak bağırsağına taşınması sağlanır.

Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir

Karaciğer vücudumuz için çok önemli görevler üstlenir;

 • Fazla glikozu nişasta olarak depolar.
 • Safra ile toksinlerin atılmasını sağlar.
 • Kanı kimyasal madde, alkol gibi zararlı maddelerden temizler.
 • Bağırsağa safra salgılar.
 • Vücut için gerekli olan protein gibi özel yağların üretimlerini sağlar.
 • Enfeksiyonlara karşı bağışıklık sağlar.
 • Kanın pıhtılaşmasını sağlar.

Kendi kendisini yenileyebilen tek organ olan karaciğer vücudumuzun sağlığı için bunların dışında yüzlerce görevi yerine getirmektedir.

Karaciğer Kanseri Nedir

karaciğer kanseri nedir
karaciğer kanseri nedir

Kanser türlerinden biri olan karaciğer kanseri dünyada en sık görülen kanser çeşitleri arasında 6. sırada yer alır. Vücudumuzun en büyük ve en önemli organlarından biri olan karaciğer vücudumuzun çalışma sistemini sağlayan merkez görevindedir. Vücudun ihtiyacı olan glikojeni kaslarda ve hücrelerde kullanılmasını sağlar. Gün boyunca yediğimiz içtiğimiz besinlerden vücutta kalan toksinlerin atılması karaciğer sayesinde olur.

Ayrıca gün boyu yediğimiz besinlerde aldığımız yağ ve karbonhidrat gibi maddelerin işlenmesini sağlar. Kanın pıhtılaşmasını da protein üretimini de karaciğer sağlar. Karaciğer kanseri kanser türleri arasında en yaygın görülenlerden biri olmasına rağmen erken dönemde maalesef belirti vermemektedir.

Ancak karaciğer kanseri belirtileri incelendiğinde ileri dönemde bazı belirtiler gösterdiği saptanmıştır. Karaciğer kanserinin birincil ve ikincil olmak üzere 2 çeşidi vardır. Birincil karaciğer kanseri karaciğer hücrelerinde başlarken ikincil karaciğer kanseri ise başka bir organdaki kanser hücrelerinin metastaz yapması ile karaciğere yayılması sonucunda görülmektedir.

Karaciğere İyi Gelen Besinler

Karaciğer Kanseri Belirtileri

Karaciğer kanseri maalesef erken dönemde fark edilir belirtiler gösterememektedir. Ancak hastalığın ilerleyen dönemlerinde hızlı ve nedensiz kilo kaybı, karın bölgesinin şişmesi, sürekli yorgunluk ve halsizlik hissetme gibi belirtiler vardır.

Karaciğer organında başlayan birincil karaciğer kanseri ve vücudun başka bir bölgesinde başlayarak karaciğere yayılma gösteren ikincil karaciğer kanserinin belirtileri ise benzerlik gösterir. Karaciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir; 

Sarılık; Karaciğer tarafından vücuttan safran atılır. Ancak safranının dışarıya atılmaması safra tuzunun vücutta kanda birikmesine neden olur ve sarılığa çevirir. Cilt tonu sarı bir renge dönüşebilir. Sarılık sadece cilt renginde değil göz kapaklarında da görülebilir. Dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de sarılık sadece karaciğer kanserinde görülmez nedeni ne olursa olsun sarılık geçirdiğinizi fark ettiğiniz anda doktora başvurmalısınız.

Kilo Kaybı; Normal beslenme düzeninde diyet yapmadığınız halde sebepsiz şekilde hızla kilo kayıpları dikkat edilmesi gereken belirtilerden birisidir. Bu şekilde kilo kayıpları çoğu zaman tehlikelidir ve ciddiye alınması gerekir.

Karın Bölgesinde Şişlik; Kanser nedeniyle karaciğerin büyümesi karın bölgesinin sağ kısmında şişkinlik yaratır. Ayrıca karaciğerin kanser nedeniyle vücuttaki görevini tam olarak yapamaması karaciğerde sıvı birikmesine neden olur ve bu sıvı karın bölgesinde şişkinliğe neden olur.

Karaciğer Kanserinde Görülen Diğer Belirtiler; Karaciğer organı vücudumuzda bulunan en büyük organlardan birisidir ve karın bölgesine kadar uzanır. Karaciğer kanseri ve karaciğer hastalıklarında genellikle karın bölgesinde belirtiler ve şikâyetler görülebilir.

 • Sırt Ağrısı
 • Sürekli yorgunluk ve Halsizlik
 • Karın bölgesinin sağ üstünde ağrı
 • Sindirim Sorunları
 • İştah Kaybı
 • Sebepsiz mide bulantısı ve kusma
 • Cildin bazı bölgelerinde kaşıntı
 • Çok fazla yemek yenmediği halde karın bölgesinde şişkinlik hissi.

Karaciğer Kanseri Tedavisi Var Mı

Erken evrede belirti göstermese de karaciğer kanseri tedavi edilebilir bir hastalıktır. Ancak karaciğer hastalıklarında organda bulunan rahatsızlığın kanser olup olmadığı yapılan ultrason ve kan tahlilleri ile teşhis edilebilir. Karaciğer kanserinin tanısı için fiziki muayene yapılır ve hastanın geçmiş sağlık öyküsü dinlenir. Hastada uzun süreli alkol bağımlılığı ya da hepatit B ve hepatit C virüsleri ile ilgili bir geçmiş varsa doktor ile paylaşılması gerekmektedir. Kesin karaciğer kanseri teşhisi için yapılan bir takım testler bulunmaktadır;

 • Karaciğer fonksiyon testleri: Bu testler aracılığıyla kandaki protein ve karaciğer ile ilgili enzim değerlerinin takibi yapılır. Karaciğer fonksiyon testleri karaciğerin genel işleyişi hakkında bilgi verir.
 • AFP testi: Yapılan bu test sonucunda kanda alfa – fetoprotein yani kısaltmasıyla AFP bulunması karaciğer kanserinin habercisi olabilir. Karaciğer kanseri teşhisi yapılırken bu testin uygulanması doktorlar tarafından tercih edilmektedir.
 • MRI taraması: MRI taramaları neticesinde karaciğerin ayrıntılı görüntüsü elde edilir. Tümörün boyutları, bulunduğu yeri ve diğer organlara yayılıp yayılmadığı ile bilgilere MRI taramaları sonucunda ulaşılmaktadır.

Karaciğer Yetmezliği Belirtileri

Yapılan tetkikler ve testler sonucunda karaciğerde kötü huylu tümör tespit edilirse karaciğer kanseri teşhisi konulur ve ardından cerrahi, onkolog ve radyolog uzmanları tarafından tedaviye başlanır. Karaciğer kanseri tedavi sürecini kanserli tümörün büyüklüğü, evresi ve yayılma durumu gibi faktörler etkilemektedir. Ayrıca karaciğerin ne kadar sağlıklı çalıştığı, siroz oluşup oluşmadığı, tümörün metastaz durumu gibi faktörler karaciğer kanseri tedavisinde kişiye özel tedavi planlanmasını gerektirmektedir. Karaciğer kanseri tedavisi; cerrahi ve radyolojik ilaç ile yapılır.

Karaciğer kanseri tedavisi nasıl yapılır inceleyelim; 

Cerrahi Müdahale; Karaciğer kanseri tedavisinde tedavi yöntemlerinden birisi de cerrahi müdahaledir. Karaciğer kanserinde kanserli doku karaciğerden ameliyat ile temizlenir. Karaciğer kanseri ameliyatından sonra dikkat edilmesi gereken nokta ise ameliyat sonrasında karaciğerin hastanın yaşamını sağlıklı şekilde devam ettirmesini sağlamasıdır. Karaciğer kanseri ameliyatı tümörün küçük boyutta ve yayılmamış olması ile daha başarılı sonuç verir Cerrahi müdahale karaciğerin tamamen iyileşmesini sağlayan tedavi yöntemlerinden birisidir.

Karaciğer Organ Nakli; Karaciğerde bulunan tümör yapılan tetkikler sonucunda ameliyat ile alınmaya müsait değilse karaciğer organ nakli yapılması diğer tedavi yöntemlerinden birisidir. Tümörün daha büyük alana yayılma riski olan karaciğer tamamen alınır ve yerine sağlıklı karaciğer nakli yapılır. Ancak karaciğer nakli operasyonlarına farklı faktörlerde etkilidir ve karaciğer naklinden sonra tümörün oluşma riski daha düşüktür. Karaciğer naklinden sonra vücudun yeni organı kabul etme süreci dikkatlice takip edilmelidir.

Ameliyatsız Tedavi; Bazı karaciğer kanseri türlerinde tümör lazer ışınları ve kanserli bölgeye yüksek ısı ve alkol verilmesi tedavi yöntemlerinden birisidir. Bu tedaviler ameliyatın yapılamayacağı vakalarda uygulanır.

Kemoterapi Tedavisi; Kanserli hücrelerin ilaç tedavisi ile yok edilmesinin amaçlandığı tedavi yöntemlerinden birisidir. Kemoterapi ilaçları ağız ya da damar yoluyla alınır. Kemoterapi tedavisi sırasında halsizlik, saç dökülmesi ve sindirim sorunları yaşanabilir.

Hedefe Yönelik Terapi: Kanser hücrelerinin savunmasız oldukları anda onları yok etmek için tasarlanmış ilaç çeşidinin uygulanmasıdır. Kanserli tümörün kan akışını durdurarak ve tümörün büyümesine engel olmaktadırlar. Hedefe yönelik terapi uygulaması sorafenib karaciğer kanseri olan hastalara için tavsiye edilmektedir. Bunun yanı sıra karaciğer nakli için aday olmayan hastalara da uygun görülen bu yöntemin bazı yan etkileri olabileceği unutulmamalıdır.

Radyasyon Tedavisi; Karaciğerdeki kanserli hücreler yüksek ışın verilerek kanserli hücrelerin yok edilmesi amaçlanır. Radyasyon tedavisinin bazı yan etkileri de görülebilir. Sağlıklı karaciğer hücreleri de radyasyon tedavisinden etkilenebilir.

Karaciğer Kanseri Neden Olur

Kanser türlerinin kesin nedenleri henüz tam olarak bilinmese de karaciğer kanserine neden olan bazı faktörler vardır. Karaciğer kanserine neden olan sebep halen bazı sırlar taşısa da aşağıdaki faktörler karaciğer kanserini tetikleyebilir.

 • Çeşitli Karaciğer Hastalıkları; Siroz, Hepatit B ve Hepatit C gibi karaciğer olumsuz etkileyen hastalıklar karaciğer kanserini tetikler.
 • Genetik Yapı; Daha önde ailesinde karaciğer kanserine yakalanmış kişiler risk taşır.
 • Aşırı alkol tüketimi ve sağlıksız beslenme
 • Tip 2 Diyabet
 • Aşırı kilo
 • Yiyeceklerle alınan karsinojik maddeler
 • Hemakromatozis gibi metabolizma hastalıkları
 • Genetik Hastalıklar
 • Karaciğer Yağlanması
 • Karaciğere zarar veren bazı maddeler vardır. Bunlar; arsenik kas yapıcı ilaçlar ve virüsler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA