Karaciğere İyi Gelen Besinler Yiyecekler Nelerdir

karaciğere iyi gelen besinler, yiyecekler
karaciğere iyi gelen besinler, yiyecekler

Karaciğeri Temizleyen Besinler Nelerdir

Karaciğer, iç organlar arasında en büyük olanıdır. Yetişkin insanın karaciğer ağırlığı yaklaşık 2 kilogram olduğu bilinmektedir. Vücudumuzda önemli görevler üstlenmiş olan karaciğer midenin sağ tarafında bulunur.

Vücudun en önemli organlarından biri olan karaciğer yediğimiz gıdalardan da oldukça etkilenir. Karaciğer dostu besinlerin tüketilmesi karaciğerin daha iyi çalışmasını ve kendini temizlemesini sağlar. Yapılan bilimsel araştırmalarda karaciğeri temizleyen besinlerin düzenli olarak tüketilmesi karaciğer hastalıklarına yakalanma riskini azalttığını göstermiştir.

Karaciğerin vücudumuz için en önemli görevlerinden birisi; kanı temizlemesidir. Kanın temizlenmesini sağlayan ve vücudun hormon dengesinin korumasında önemli görev yapan karaciğer, vücudumuz için yararlı olan besinlerin de depolanması için görev yapmaktadır. Yağlı yiyecekler tüketmek, alkol ve sigara kullanımı, egzersiz yapmamak karaciğerin fonksiyonlarını yerine getirmesini etkileyebilir.

Karaciğer Yağlanması Belirtileri

Karaciğerin Önemi 

Karaciğer organizma için hayati öneme sahiptir. Karaciğerin yokluğu ya da görevini tam olarak yerine getirememesi gibi durumlar kısa süreliğine diyaliz makineleri ile tedavi edilmektedir. Ancak uzun süreli karaciğer fonksiyon bozukluklarının tedavi şansı yoktur. Kendi içinde mükemmel işleyişe sahip olan karaciğerin önemi üstlendiği görevler bakımından dikkat çekmektedir. Karaciğerin önemini daha iyi anlamak için vücudumuzda üstlendiği görevlere göz atalım;

 • Besinlerin vücudun kullanabileceği hale hazır eder.
 • Sindirim sisteminde yer alan kan moleküllerini parçalayarak kullanılabilir ve depolanabilir hale getirir.
 • Sindirim sistemindeki yararlı molekülleri kan aracılığıyla diğer hücrelere gönderir.
 • Faydasız molekülleri ise üre olarak vücuttan atılması için böbreklere gönderir.
 • Yağ, şeker ve protein yapısını düzenler.
 • Vücudun ihtiyacı olan su ve vitaminleri yapar.
 • Vücut ısısını ayarlar.

Vücudumuz için arındırıcı bir organ olan karaciğer, vücudumuza zarar verebilecek toksinlerin atılmasını sağlar. Tüm bunları yerine getirirken sağlıklı bir beslenme düzenine ihtiyaç duyan karaciğer, temiz ve sağlıklı beslenmeye ihtiyaç duyar. Bu açıdan bakıldığında karaciğerin temizlenmesini ve güçlenmesini sağlayacak yiyeceklerin tüketimi oldukça önemlidir.

Peki, karaciğeri temizleyen besinler nelerdir, karaciğer dostu yiyecekler hangileridir şimdi de bunları açıklayalım…

Karaciğeri Temizleyen Besinler

karaciğeri temizleyen besinler
karaciğeri temizleyen besinler

Karaciğer, vücudun çoklu fonksiyonlarını yerine getiren çok önemli bir organdır. Fakat vücudun toksinlerden arınmasını sağlayan karaciğerin de belli aralıklarla temizlenmesi gereklidir. Hava kirliliği, sigara ve alkol kullanımı, yanlış beslenme şekli ve fazla kimyasal ürünlere maruz kalma sonucu biriken toksinler karaciğerin işlevini bozmaktadır. İşlevi bozulan karaciğerin toksinlerden arınmasını sağlamak için gıda tercihlerine dikkat etmek çok önemlidir. Bu amaçla hazırladığımız karaciğeri temizleyen besinler hakkında detaylı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

elma
elma

Elma; Karaciğer dostu besinlerin başında gelmektedir. Bol miktarda lif ve malik asit içeren elma safra kesesi taşlarına karşı mücadele eder. Bol vitamin ve mineral içeren elma antioksidan oranı yüksek bir besindir ve karaciğerin temizlenmesine yardımcı olur. Yüksek antioksidan içeriği ile serbest radikallerle mücadele eder ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

zerdeçal
zerdeçal

Zerdeçal; En faydalı baharatlardan biri olan içerdiği antioksidanlar sayesinde karaciğeri temizler ve detoks etkisi yaratır. Zerdeçal vücuttan zararlı toksinlerin ve ödemlerin atılmasını sağlayarak vücudun arınmasına yardımcı olur. Zerdeçalda bulunan kurkumin maddesi sayesinde karaciğeri temizler ve karaciğer hastalıkları riskini azaltır. Zerdeçal kandaki kötü kolesterolün yükselmesini engeller ve karaciğer yağlanmasına neden olan enzimlerinde salınmasını azaltır. Tam bir karaciğer dostu olan zerdeçalın günlük tüketimde yer alması oldukça faydalıdır.

yeşil sebzeler
yeşil sebzeler

Yeşil Sebzeler; Lif içeriği ve vitamin değerleri yüksek besinler olan yeşil yapraklı sebzeler sadece karaciğer için değil vücudumuz için de oldukça faydalıdır. Ancak yeşil yapraklı sebzelerin en önemli faydalarından birisi de karaciğeri temizlemeleridir. Antioksidan zengini yeşil yapraklı sebzeler vücutta detoks etkisi yaratır ve karaciğerin temizlenmesine yardımı olur. Bağırsak ve mide sağlığını koruyan yeşil yapraklı sebzeler kanın temizlenmesini sağlar. Karaciğer dostu olan yeşil yapraklı sebzeler; brokoli, enginar, ıspanak, marul, karnabahar, roka ve maydanozdur.

avokado
avokado

Avokado; Tropikal bir meyve olan avokado karaciğer dostudur. İyi bir E vitamini kaynağı olan avokado güçlü antioksidan içerir. E vitamini sayesinde kandaki zararlı maddelerin temizlenmesine yardımcı olan avokado karaciğerin daha iyi çalışmasını sağlar. Cildin canlılığa kavuşmasına yardımcı olan avokado karaciğerin temizlenmesini sağlar.

zeytinyağı
zeytinyağı

Zeytinyağı; Vücudumuz için en faydalı yağlardan biri olan zeytinyağı; damar tıkanıklığına neden olmaz ve kalp dostudur. Bu özelliklerin yanı sıra karaciğer yağlanma riskini azaltan zeytinyağı karaciğerin temizlenmesini sağlar.

pancar
pancar

Pancar; Antioksidan deposu sebzelerin başında gelen pancar zengin vitamin ve mineraller sayesinde karaciğerin temizlenmesine yardımcı olur. Kan dolaşımını da düzenleyen pancar, kolesterolün de dengelenmesine yardımcı olur.

limon suyu
limon suyu

Limon suyu; Bir bardak ılık limonlu su içmek karaciğer toksinlerini önemli oranda azaltır. Ilık limonlu suyun boş mideye ya da kahvaltıdan önce içilmesi tavsiye edilmektedir. Her gün limonlu su içmek karaciğeri temizler ve sindirime yardımcı olur.

su
su

Bol su; Karaciğeri temizlemenin en etkili yollarından biri de bol su tüketmektir. Günde düzenli olarak 6 – 8 bardak su içerek karaciğerin temizlenmesi sağlanabilir. Ayrıca bol su içerek kilo verme hızı da artırılabilir.

karahindiba kökü
karahindiba kökü

Karahindiba kökü; Karaciğer temizlenmesi için bir diğer doğal yöntem olarak karahindiba kökü önerilmektedir. Karahindiba kökünün çay şeklinde tüketilmesi karaciğer toksinlerinin önemli oranda yok olmasını sağlar.

Karaciğeri temizleyen içecek tarifi; 2 aloe vera yaprağının posasına yarım litre soğuk su, 1 dal taze nane yaprağı, 1 çay kaşığı zerdeçal ve yarım limon suyu ilave edilir. Tüm malzemeler mikserden geçirilir. Karaciğeri temizleyen bu doğal içeceğin aç karnına içilmesi tavsiye edilir.

Karaciğere İyi Gelen Yiyecekler

havuç
havuç

Havuç; Beta karoten zengini olan havuç bağışıklık sistemi güçlendirmesinin yanı sıra karaciğerin temizlenmesine yardımcı olur. Beta karoten kanın temizlenmesine ve vücuda zarar verecek toksinlerin atılmasını sağlar.

sarımsak
sarımsak

Sarımsak; Doğal antibiyotik olarak bilinen sarımsak, bağışıklık sistemini güçlendirmesin yanında toksinlerin atılmasını sağlar ve karaciğeri temizler. Karaciğer sağlığı için pişmiş sarımsak yerine çiğ haliyle tüketmenizde fayda vardır.

turunçgiller
turunçgiller

Turunçgiller; Kış aylarında bağışıklık sisteminin en büyük yardımcılarından biri olan turunçgiller yüksek C vitamini içeriği ile hem kanın temizlenmesini sağlar hem de karaciğeri korur. Özellikle geceden alkolü fazla kaçırdıysanız kahvaltıda taze sıkılmış greyfurt suyu içmeniz önerilir. Greyfurt içeriğinde bulunan yüksek antioksidanlar karaciğerdeki zararlı toksinlerin atılmasını hızlandırır.

yeşil çay
yeşil çay

Yeşil Çay; Metabolizmayı hızlandıran ve yağ yakımı sağlayan yeşil çay vücutta zararlı toksinlerin ve ödemlerin atılmasını sağlar. Yeşil çay içeriğinde bulunan kateşin maddesi karaciğerde yağ birikiminin önüne geçer ve yağ yakımını hızlandırır. Ayrıca alkolün vücutta yarattığı tahribatı, hepatit riskini ve tümör oluşumunu yeşil çay içerek azaltmak mümkündür.

Yeşil Çayın Faydaları

tam tahıl
tam tahıl

Tam tahıl: İçeriğinde yüksek orandaki B vitamini ve lif bulunan tam tahıllı ürünler karaciğer sağlığına çok faydalıdır. Beyaz un yerine mümkün olduğunca tam tahıllı ürünler tercih edilmelidir.

Siyez Ekmeği Faydaları

brokoli
brokoli

Brokoli: Glukosinolatlar yönünden oldukça zengin bir bitki olan brokoli karaciğerde bulunan zararlı toksinleri temizler. Yüksek lif sayesinde sindirim sistemine de oldukça önemli katkılar sağlar. Brokoli karaciğer fonksiyonlarını geliştiren E vitamini yönünden oldukça zengindir. İdeal miktar olarak 1 fincan brokolinin haftada 2 ya da 3 defa haşlanmış bir şekilde tüketilmesi tavsiye edilir.

Brokolinin Faydaları

Bu Belirtiler Varsa Karaciğeriniz Alarm Veriyor Demektir

Karaciğer vücudumuzdaki en önemli organlardan biridir. Sağlığına dikkat edilmezse sonuçlar da bir o kadar acı olmaktadır. Peki hangi belirtiler karaciğer rahatsızlığınızın olabileceğini gösterir gelin şimdi bu belirtilere biraz daha yakından bakalım.Öncelikle kişilerin karaciğerin hangi durumlarda temizlenmesi gerektiğini bilmesi ve bu belirtileri bilmesi önemlidir. Bu belirtiler ortaya çıktığında karaciğer ile ilgili sorunların olabileceği ve gereken her türlü önlemin alınması gerektiğini unutulmamalıdır. Kişiler karaciğer temizliği yapması gerektiğini şu belirtilerden anlayabilirler;

 • Sabah ağızlarına çok kötü, tuhaf bir tat ya da koku geliyorsa,
 • Aniden gelişen alerjik reaksiyonlarda,
 • Uzun süreli yaşanan kabızlık problemi varsa,
 • Olağan dışı saç dökülmesi yaşanıyorsa,
 • Yemeklerden sonra ağırlık çöküyor, uyku bastırıyorsa
 • Midede şişkinlik ve hazımsızlık yaşanıyorsa,
 • Yorgunluk, halsizlik hissediliyorsa

Karaciğer temizliği yapılması gerekiyor olabilir. Karaciğer temizliği için yaklaşık 5 günlük detoks yemek planlamaları uygulanabilir. Karaciğer temizliği toplamda 5 gün sürmektedir. İlk 4 gün karaciğer temizliği son 1 gün ise karaciğer boşaltılması amaçlanmaktadır. Karaciğer detoksu uygulanırken uzak durulması gereken yiyecekler vardır. Bunlar;

 • Hamur işleri
 • Soda
 • Baharat çeşitleri
 • Tütün ürünleri
 • Alkol
 • Dondurulmuş gıdalar
 • Ağır soslar
 • Kızartma ürünler
 • İşlenmiş her türlü gıda
 • Enerji içecekleri
 • Kafein
 • Musluk suyu

Karaciğer temizliği sırasında, toksinlerin atılmasını hızlandıran ve sindirimi kolaylaştıran bolca tüketmeniz gereken gıdalar bulunmaktadır. Vitamin, mineral ve potasyum yönünden zengin olan bu gıdalar;

 • Meyveler
 • Çiğ sebzeler
 • Fındık
 • Klorsuz su
 • Kafeinsiz bitki çayları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA