Karanfil Yağı Faydaları, Nasıl Kullanılır

karanfil yağı faydaları, nasıl kullanılır
karanfil yağı faydaları, nasıl kullanılır

Karanfil Yağı Nedir

Doğanın şifalı kaynaklarından biri olan karanfil yağı ülkemizde ve Orta doğu ülkelerinde doğal bakım ürünü olarak kullanılan bakım yağlarından birisidir. Karanfil çiçeğinden elde edilen karanfil yağı Çin ve Hindistan gibi Uzakdoğu ülkelerinde yüzyıllardır  kullanılan bir yağdır. A ve C vitamini bakımından zengin olan karanfil yağı demir, potasyum, fosfor gibi faydalı mineraller içerir. İçerdiği bu faydalı vitamin ve mineraller ile karanfil yağı sağlık için kullanılan doğal yağlardan biri olmuştur.

Karanfil Yağı Faydaları

karanfil yağı faydaları
karanfil yağı faydaları

Ağız Bakımı İçin Karanfil Yağı; Ağız ve diş bakımı için kullanılan yağlardan olan karanfil yağı diş ağrılarının azalmasına yardımcı olur ve ağız yaralarının geçmesini sağlar. Diş eti iltihaplanması, ağız içi ülseri ve boğaz şişkinliği gibi rahatsızlıkların geçmesine yardımcı olan karanfil yağı günlük ağız bakım rutinine eklendiğinde diş ve ağız bakımı için gözle görülür iyileşme sağlar. Karanfil yağını ağız bakımında kullanmak için; 3 ya da 4 damla karanfil yağını 1 bardak ılık su ile karıştırıp gargara yapılmalıdır. Gargara yapıldıktan sonra ağız içi tekrar ılık su ile çalkalanmalıdır.

Karanfil Yağı Doğal Antiseptiktir; Antiseptik etkisi ile karanfil yağının böcek ısırmaları, isilik, cilt kızarıklıkları ve mantar gibi rahatsızlıkların geçmesinde oldukça etkilidir. Enfeksiyon oluşumunu engelleyen karanfil yağı bu rahatsızlıkların kısa sürede geçmesine yardımcı olur.

Cilt Bakımı; Cilt bakımında kimyasal ürünlerin kullanılması cilt için bazı yan etkiler oluşturabilir. Doğal ve bitkisel ürünler cilt üzerinde bakım yaparken fazladan kimyasal madde alınmasına engel olur. Karanfil yağı; cilt lekesi, akne ve sivilce gibi cilt sorunlarının geçmesini sağlar. Sivilcelerin kısa sürede kurumasını sağlayan karanfil yağı cilt hücrelerini besler. Cilt bakımı için karanfil yağı kullanımı oldukça basittir; 2 damla karanfil yağı sivilcenin üzerine damlatılır ve beklenir. Karanfil yağı sivilce üzerine kısa sürede etki eder.Ayrıca evde doğal cilt bakımıyla ilgili olarak hazırladığımız evde doğal cilt bakımı yazımız da ilginizi çekebilir.

Karanfil Yağı Parfümlerde Kullanılır; Parfüm yapımında bitkilerin koku özleri kullanılır. Bu bitkilerden birisi de karanfil yağıdır. Parfüm yapımında kullanılan karanfil yağı özellikle baharatlı kokuları elde etmek için kullanılır.

Saç Bakımı; Kuruyan ve güçsüzleşen saçların en çok ihtiyaç duyduğu kaynak nemdir. Karanfil yağı saçların ihtiyacı olan nemi kazanmasını sağlar ve saçları nemlendirir. Saç uçları ve saç köklerini besleyen karanfil yağı saç dökülmesine iyi gelir. Saç diplerinde oluşan kaşıntı ve deri dökülmelerinin geçmesini sağlayan karanfil yağı saç dökülmelerini azaltır.

Uykusuzluk İçin Karanfil Yağı; Stres azaltıcı etkisi bulunan karanfil yağı, dikkat dağınıklığını azaltır ve uykusuzluğa iyi gelir. Aromatik yağ olan karanfil yağı kişiyi rahatlatarak rahat uyku uyumasını sağlar.

Baş Ağrısını Dindirir; Keskin bir kokusu olan karanfil yağı baş ağrılarını geçirmek için doğal tedavi yöntemlerinden birisidir. Sinirlerin gevşemesini sağlayarak baş ağrısının dinmesini sağlayan karanfil yağı 1 tatlı kaşığı tuz ile karıştırılarak alın ve şakak bölgesine masaj yapılarak sürülür.

Dudak Uçuğunun Geçmesini Sağlar; Dudak bölgesinde çıkan ve herpes virüsünden kaynaklanan uçuk dudak bölgesinde acı veren ve kötü bir görüntü oluşturan rahatsızlıktır. Uçuklar geç geçmeleri ile bilinir. Ancak karanfil yağı antiseptik etkisi ile uçukları kısa sürede geçirir. Uçuk üzerine 2 damla karanfil yağı yaydırılarak sürülür ve en az 1 saat beklenir. Karanfil yağının dışında farklı alternatifler de görmek istiyorsanız uçuk nasıl geçer yazımız tam da size göre.

Bağışıklığı Güçlendirir; Harici olarak kullanımı yaygın olsa da karanfil yağı Hint ve Avrupa mutfaklarında yemeklerin içinde de kullanılır. Salata soslarında ve içeceklerde kullanılan karanfil yağı bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı direnç kazanmasını sağlar.

Burun Tıkanıklığını Giderir; Burun tıkanıklığı özellikle soğuk havalarda virüslerin enfeksiyona neden olmasından kaynaklanır. Burun ve boğaz bölgesini açmak ve burun tıkanıklığını gidermek için karanfil yağı doğal tedavi yöntemlerinden birisidir. Keskin kokusu ile tıkalı burun deliklerinin açılmasını sağlayan karanfil yağı kısa sürede burun tıkanıklığını giderir. Bunun için karanfil yağının burundan koklanması ve derin derin kokusunun çekilmesi yeterlidir.

Karanfil Yağı Nasıl Kullanılır

karanfil yağı nasıl kullanılır
karanfil yağı nasıl kullanılır

Karanfil yağı harici olarak kullanılır. Yemeklerde kullanımı yaygın değildir. Cilt, saç, el ve ayak bakımı için kullanılan karanfil yağı uzak doğu ülkelerinde masaj yağı olarak da kullanılır. Karanfil yağı saç bakımı için kullanılabilecek yağlardan biridir. Karanfil yağı ile zeytinyağını karıştırıp hazırlanan karışım saça masaj yapılarak saç diplerine sürülür. Bu şekilde yarım saat bekletilip ardından saçlar yıkanır. Bu karışımı haftada bir uygulayabilirsiniz.

Karanfil yağını masaj için kullanırken susam yağı ya da badem yağıyla karıştırıp uygulayabilirsiniz.

Karanfil Yağı Zararları

Alerjik ciltler için yan etkilere neden olabilen karanfil yağı,  keskin kokusu ile rahatsızlığa neden olabilir. Karanfil yağının zararları arasında aşırı kullanımı vardır. Karanfil yağı aşırı kullanıldığında karaciğeri olumsuz etkiler ve karaciğerin görevini tam olarak yerine getirmesini engelleyebilir.Bu yüzden herhangi bir rahatsızlığınız varsa öncelikle bu rahatsızlığınızla ilgili doktorunuza görünün. Bu tür bitkisel yağları da doktorunuza danışmadan kullanmayın. Burada anlatılanlar karanfil yağının genel faydaları ve zararlarıdır. Ancak unutulmamalıdır ki her hasta ve hastalığı kendine özeldir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA