Karbonatın Faydaları Nelerdir

karbonatın faydaları nelerdir
karbonatın faydaları nelerdir

Son yıllarda farklı alanlarda kullanımı ve faydaları ile öne çıkan karbonat halk arasında cep sodası olarak da bilinir. Mutfakta hamur işlerini kabartmak için kullanılan karbonatın aslında kullanım alanı sadece bununla sınırlı değildir.

Bu yazımızda karbonatın faydaları nelerdir, karbonat nasıl kullanılır hakkında ayrıntılı bilgileri bulabilirsiniz.

Bu Yazının Konu Başlıkları

Karbonat

Sodyum açısından zengin olan karbonat özellikle cilt bakımı ürünlerinin içerisinde bulunur. Karbonat başta cilt sağlığı olmak üzere, el, ayak, saç ve diş bakımında da kullanılır. Bunun yanı sıra sindirim sorunları için de karbonat kullanılabilir. Ayrıca su ilave edilerek hazırlanan karbonatlı su, mide şişkinliklerini azaltmak için iyi bir yardımcı olabiliyor.

Karbonatlı Su Nasıl Hazırlanır

Karbonatın Faydaları

Ülser

ülser için karbonat
ülser için karbonat

Karbonat ülserin etkilerini azaltır. İçerdiği sodyum mide asidini dengeleyerek mide yanmasının önüne geçer. Karbonatlı su mide ülserine iyi gelir. Bunun için 1 bardak ılık suyun içine 1 çay kaşığı karbonat ilave edilir ve karıştırılarak içilir.

Güneş Yanıklarına Karşı

güneş yanığı için karbonat
güneş yanığı için karbonat

Güneşe fazlaca maruz kalmak istenmeyen güneş yanıklarına neden olabilir. Güneş yanığını geçirmek için karbonhidrat faydalı çözümlerden birisidir. Güneş yanıklarının etkisini hafifletmek ve geçirmek için duş alırken kullanacağınız kabın içine 1 fincan karbonat ilave edin ve karbonatlı su ile duş alın. Karbonat güneş yanığının neden olduğu cildin sıcaklığının geçmesini sağlar.

Diş Beyazlatmak

diş beyazlatmak için karbonat
diş beyazlatmak için karbonat

Kullanılan diş macunlarının içinde az da olsa bir miktar karbonat bulunur. Karbonat hem diş etlerinin beyazlamasına yardımcı olur, dişleri temizler ve diş etlerinin korunmasını sağlar. Karbonat içine bir miktar deniz suyu ekleyerek oluşturduğunuz karışımı dişlerinize fırçalar gibi sürün 5 dakika bekledikten sonra ağzınızı çalkalayarak temizleyin ve düzenli kullanımda karbonatın dişlerde faydasını görebilirsiniz. Karbonat dişleri temizlerken; ağız içi ve dil yüzeyinde bulunan bakterilerden de temizlenmesini sağlar.

Diş Ağrısı Nasıl Geçer

Böcek Isırığına Karşı

böcek ısırması için karbonat
böcek ısırması için karbonat

Yaz aylarında küçük böcek ısırmaları sık sık meydana gelir. Oldukça can acıtıcı olan böcek ısırığının acısını hafifletmek ve ısırılan bölgeyi mikroplardan korumak için karbonat uygulayabilirsiniz. Karbonat ve su karışımını böcek ısırığı olan bölgeye uygulayabilirsiniz. Karbonatlı suyu böcek ısırıkları dışında kaşıntılı bölgeye de sürebilirsiniz. Kısa sürede kaşıntıyı geçirecektir.

Ayak Bakımı

ayak bakımı için karbonat
ayak bakımı için karbonat

Karbonatın faydalarından birisi de ayak bakımı içindir. Gün boyu vücudun ağırlığını çeken ayakların da bakıma ihtiyacı vardır. Yorgun ayakları dindirmek, ayak kokusunu gidermek ve mantar oluşumunu engellemek için karbonatlı su işinizi görecektir. Karbonatı ayaklarda uygulamak için ayaklarınızı koyacağınız su dol kabın içine 2 tatlı kaşığı karbonat ilave edin ve 20 dakika bekletin. Daha sonra ayaklarınızı durulayıp kurulayabilirsiniz.

Cilt Bakımı

cilt bakımı için karbonat
cilt bakımı için karbonat

Karbonat cilt bakımı içinde en iyi kurtarıcılardan birisidir. Karbonatlı su ile cildi yıkamak ciltte bulunan ölü hücrelerin atılmasını sağlar ve cildi temizler. Ciltteki yağ ve kir sivilce oluşumunun en önemli nedenlerinden birisidir. Karbonat cildi kir ve ölü hücrelerden arındırarak sivilce oluşumunu da engeller.

Saç Bakımı

saç bakımı için karbonat
saç bakımı için karbonat

Kadınlar için doğal saç bakımı ürünlerinden birisi de karbonattır. Saç köklerinin yağ, kir ve kepekten arınması için saç diplerine karbonat sürüp 15 dakika bekledikten sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz. En doğal ve ucuz saç bakım ürünlerinden biri olan karbonat saç diplerini ve saçları temizler.

El ve Tırnak Bakımı

el ve tırnak bakımı için karbonat
el ve tırnak bakımı için karbonat

Karbonat, sararak tırnak ve ellerin temizlenmesi ve beyazlatılması için kullanılır. Özellikle sigara kullanımından dolayı zamanla tırnaklarda kalıcı bir sarı renk oluşabilir. Karbonat sararan tırnakların renginin açılmasına yardımcı olur. Bunun için karbonatlı su dolu kabın içinde ellerinizi bekletebilir ya da karbonat ve zeytin yağını karıştırarak el ve tırnaklara masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Karbonatlı Su ile Diyet

diyet ve karbonat
diyet ve karbonat

Son yıllarda karbonatlı su içmenin zayıflamaya yardımcı etkileri öne çıkmaktadır. Karbonatlı su içmek tek başına zayıflama etkisi yaratmaz. Ancak karbonatın vücudun alkali seviyesini arttırması nedeniyle zayıflamaya yardımcı etki yarattığı bilinmektedir. Karbonatlı su içerken dikkatli olmak gerekir çünkü farklı mide rahatsızlığı olanlar için zararlı olabilir.

Alkali Diyet Nedir

Karbonat Nasıl Kullanılır

karbonat nasıl kullanılır
karbonat nasıl kullanılır

Karbonatın kullanım alanı oldukça fazla olunca karbonat nasıl kullanır sorusu akıllara gelir. Karbonatı kullanmak için çok farklı yollar vardır. Su ile karıştırarak karbonatlı su elde edilir ve başta el ve ayak bakımı olmak üzere farklı alanlarda kullanılabilir.

Karbonatı toz halinde az miktar su ile karıştırıp macun kıvamına getirdikten temizlikten sağlığa kadar oldukça geniş yelpazede kullanım alanı bulunur.

Karbonat ev temizliğinde sık sık kullanılan doğal bir malzemedir. Buzdolabı temizliği, fırın temizliği ya da çamaşır makinesi temizliğinde karbonatı rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Örneğin halı ya da dokumalarda zamanla oluşan toz ve kiri temizlemek için de karbonatı kullanabilirsiniz. Halı üzerine karbonatı serpiştirip bir süre bekletip elektrik süpürgesi ile süpürün. Bu yöntem ile halıdaki bakteri ve maytların temizliğine çok büyük katkı sağlamaktadır.

Lavabo ve küvetleri karbonat ile ovmak da oldukça etkili sonuçlar verir. Bembeyaz pırıl pırıl parlayan lavabolar için bir miktar karbonatı lavabo ya da küvete serpiştirin ve tel ya da fırça ile güzelce ovalayın.

Karbonatın oldukça geniş olan kullanım alanlarından biri de tıkanıklıklara doğal ve kesin çözüm sunmasıdır. Eğer siz de lavabo tıkanıklıklarına doğal çözüm arıyorsanız bir miktar sirke ile karbonatı karıştırın ve lavaboya dökün. Üzerine 2 litre sıcak su dökün. Tıkanan lavabonun kısa süre içinde açıldığını göreceksiniz.

Karbonat Zararlı Mı

karbonat zararlı mı
karbonat zararlı mı

Karbonat kullanım alanı ve faydaları çok yaygın olmasına karşın aşırı miktarda kullanılması bazı sorunlara neden olabilir. Karbonat kullanırken miktarına dikkat etmekte fayda vardır.

Karbonatın aşırı kullanılması diş minelerine zarar verebilir. Diş minesi ağız içinde en hassas bölgelerden birisidir. Karbonat dişlerde kullanırken en fazla  haftada bir kez kullanılmalıdır.

Kronik hastalıkları olanlar ve zayıflamak için karbonatlı su içilmesi önerilmez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA