Kardeş Kıskançlığı, Kardeş Kıskançlığının Belirtileri

kardeş kıskançlığı kardeş kıskançlığı belirtileri
kardeş kıskançlığı kardeş kıskançlığı belirtileri

Çocuklarda kardeş kıskançlığının görülmesi anne ve babaları zaman zaman zor durumda bıraksa da doğal karşılanması gereken bir durum olduğu unutulmamalıdır. Kıskançlık hemen hemen her yaş grubu çocuğunda görülebileceği gibi kardeş kıskançlığının 3 ile 8 yaş arasında en yoğun olarak yaşandığı bilinmektedir. Kardeşinin doğmasıyla birlikte sahip olduğu her şeyin elinden alınacağını düşünen çocuk ailesi ve çevresi tarafından eskisi gibi sevilmeyeceği hissine kapılmaktadır. Çok sık bir şekilde karşılaşılan kardeş kıskançlığı nedir? Kardeş kıskançlığı neden olur? Kardeş kıskançlığı ile ilgili ailelere tavsiyeler nelerdir gibi soruları araştırarak hazırladığımız yazımızın sizler için faydalı olmasını diliyoruz.

Akran Zorbalığı Nedir Belirtileri

Bu Yazının Konu Başlıkları

Kardeş Kıskançlığı

kardeş kıskançlığı
kardeş kıskançlığı

“Kardeş kıskançlığı nedir?” sorusunun cevabı ile kardeş kıskançlığının ne olduğunu bilmek, iyi tanımlamak kıskançlık sorununu çözmek, oluşabilecek sorunları en aza indirmek için çok önemlidir. Anne ve babanın bir başkasıyla paylaşılamamasından kaynaklanan üzüntü duyma, güvensiz hissetme, can sıkıntısı, öfke gibi duyguların bileşimi “Kardeş kıskançlığı nedir?” sorusunun cevabını ifade etmektedir. Annenin hamile kalmasıyla birlikte başlayan kardeş kıskançlığı ailenin ve çevrenin tutumlarına bağlı olarak kısa ya da uzunca bir süre devam etmektedir. Ebeveynlerin bu durumu doğal bir süreç olarak karşılamaları ve çocuğunun kişilik yapısına ve gelişim özelliklerine uygun şekilde davranarak çocuğa yardımcı olmaları gerekmektedir.

Kardeş Kıskançlığı Belirtileri

kardeş kıskançlığı belirtileri
kardeş kıskançlığı belirtileri

İlk başlarda anne ve babanın bir başkasıyla paylaşılmak istenmemesinden kaynaklanan kardeş kıskançlığının, daha sonraki yıllarda diğer kardeşin becerileri, üstün yönleri ve ayrıcalıklarından kaynaklandığı görülmektedir. Kardeş kıskançlığı belirtileri farklı şekillerde ortaya çıkmaktadır. Kardeş kıskançlığı belirtilerini bilmek çocuğunuzun yaşadığı durumun kıskançlık mı ya da başka bir sorun mu olduğunu bilmek ve uygun çözüm yolunu bulmak açısından da çok önemlidir. Esasen kardeş kıskançlığının hissedilmesi sağlıklı bir durumdur. Ancak sağlıklı olmayan durum kıskançlık derecesinin aşırı olmasıdır. Aşırı derecede olan veya yeni başlamakta olan kardeş kıskançlığın belirtilerini çocuğu gözlemleyerek iyi tahlil etmek gerekir. Kardeş kıskançlığını iyi tahlil ederken dikkatle üzerinde durulması gereken husus; çocuğun kardeş doğmadan önceki hareketleri ile doğduktan sonraki hareketleri arasında anlamlı farklılıkların olup olmadığına bakmaktır.

 • Bazı çocuklar kardeş kıskançlığını ‘’Keşke hiç doğmasaydı.’’, ‘’Kardeşimden nefret ediyorum.’’ gibi söylemlerle sakınmadan dile getirebilirler.
 • Bazı çocuklar ise sevilmediklerini düşünerek içe kapanabilir, sessizleşebilir ve iletişime kapalı bir hale gelebilir.
 • Kardeş kıskançlığı yaşayan kimi çocuklarda emzik emme isteği, alt ıslatma, biberon ile süt içmek isteme, emekleme gibi bebeksi hal ve hareketler fazlaca görülebilir.
 • Kardeş kıskançlığı bazı çocuklarda şiddete başvuracak şekilde ortaya çıkabilir. Etrafındakilere zarar verme, kardeşini çimdikleme, bilerek kardeşinin canını acıtma gibi.
 • Tırnak yeme, parmak emme, kekemelik, konuşma gecikmesi kardeş kıskançlığı belirtileri arasındadır.
 • İlgiyi üzerine çekmek için olmadık isteklerde bulunma, huysuzlanma, şımarma, ağlama, öfkelenme gibi davranışlar görülebilir.
 • Kardeşine aşırı düşkün davranışlar sergilemesi de çocuğun kardeş kıskançlığı yaşadığının göstergesi olabilir.
 • Okula gitmek istememe, evden ayrılmak istememe kardeş kıskançlığının bir diğer belirtisidir.
 • Kavgacı davranışlar sergileme, mide bulantısı ve baş ağrısı şikâyetleri de kardeş kıskançlığının çocuklarda görülen belirtileri arasında yer almaktadır.

Çocuk Kitaplarının Çocuğun Gelişimine Etkisi

Kardeş Kıskançlığı İçin Ailelere Tavsiyeler

Ebeveynlerin unutmaması gereken en önemli nokta, çocuğun yaşadığı kardeş kıskançlığı duygusunun normal ve doğal bir durum olduğudur. Anne babaların, yaşadığı bu süreçte çocuğa yardımcı olmak birincil görevidir. Sorunun çözümünde çocuğun yaşadığı duyguyu kabul etmek, onu anlayabilmek ailelerin işini kolaylaştırmaktadır. Çünkü sadece doğru bakış açısıyla hareket ederek en iyi çözüm yoluna ulaşabileceği unutulmamalıdır. Kardeş kıskançlığı için ailelere tavsiyeler;

 • Öncelikle doğum öncesinde kardeşi olacağı çocuğa uygun bir dille anlatılmalıdır. Gelecek olan kardeş ile bir takım düzenlemelerin yapılacağı, ancak ona olan duyguların değişmeyeceği anlatılmalıdır.
 • Kardeşin isim seçiminde, odasına eşya alınırken vs. gibi konularda çocuğun da fikri alınmalıdır.
 • Çocuğun alışık olduğu ev ortamı ve düzen mümkün olduğunca korunmalıdır.
 • Anne doğumdan sonra bebek ile fazlaca ilgilenebileceği için baba ya da yakın çevreden başka biri bu eksikliği hissettirmeden, çocuğun doğum öncesi rutinlerini yerine getirebilmesine özellikle dikkat etmelidir. Örneğin oyun oynama, hafta sonu yüzme kursu, yemek düzeni… vs
 • Büyük çocuk kardeşine zarar veren hareketlerde bulunuyorsa aile bunu net ama kaba olmayan, yargılamayan bir dille ifade etmelidir. Bebeğin henüz küçük olduğu için kendi ihtiyaçlarını karşılayamadığı uygun bir dille çocuğa anlatılması gereklidir.
 • Aile yakınlarını özellikle doğum sonrası ev ziyaretlerinde sadece yeni kardeşle ilgilenmemeleri konusunda uyarmak olumsuz durumları azaltabilir.
 • Çocuk kardeşini kıskanacak ya da kardeşine zarar verecek korkusuyla kardeşinden uzak tutulmamalıdır. Sizin gözetiminizde bolca vakit geçirmesine fırsat verin. Kardeşi ile ilgili küçük işlerde yardımcı olmasını istenebilir.
 • Bunun yanı sıra kardeşi oldu, büyük çocuk kıskançlık yaşamasın diye aşırı tavizler vermek doğru değildir. Çok kısa zamanda telafi edilemez davranış bozuklukları ortaya çıkabilir.
 • Kardeşin doğumu ile birlikte büyük çocuk hemen anaokuluna verilmemelidir. Hem kardeş kıskançlığını hem de okul algısını kötü yönde etkileyebilir.
 • Çocuk ile kardeşi olmadan önce yapılan etkinlikler yapılmaya devam edilmelidir.
 • ‘’Sen artık abla/abi oldun’’ diyerek çocuktan haksız ve yanlış beklentiler içinde olunmamalıdır. Bu durum aile büyüklerine ve kardeşe karşı öfkeye neden olmaktadır.
 • Kardeşine yönelik karışık duygular içinde olan karakterlerin anlatıldığı hikayeler ve kitaplar okuyun. Bu durum kendini hem yalnız hissetmesini engelleyecek hem de duygularını daha iyi anlamlandırmasına yardım edecektir.
 • ‘’Sen bizim ilk göz ağrımızsın.’’, ‘’En çok seni seviyoruz.’’ gibi abartılı ve yapmacık ifadelerden kaçınılmalıdır.
 • En huysuz ve en kavgacı olduğu anlarda bile duygularını anladığınızı ifade ederek çocuğunuza sarılmalı ve sevginizi daima göstermelisiniz.
 • İlerleyen yaş dönemlerinde kardeş arası tartışmaların çıkması normaldir. Problem durumlarında ebeveyn olarak taraf olmamalı ve kendi problemlerini kendilerinin çözmesine olanak sağlanmalıdır.
 • Ailecek düzenli ve kaliteli zaman geçirilmelidir.
 • Anneye aşırı bağlılık, anne baba arasındaki sorunlar, büyük çocuğun alt ıslatması gibi durumlarda ailenin psikolojik destek alması sağlanmalıdır.

Çocuklarda Hafızayı Güçlendiren 10 Mucizevi Besin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA