Karpuz Kaç Kalori, Karpuz Zayıflatır Mı

karpuz kaç kalori, karpuz zayıflatır mı
karpuz kaç kalori, karpuz zayıflatır mı

Karpuz Kaç Kalori

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte sofralarımızda yerini alan ve  en çok sevilen meyvelerinden biri de karpuzdur. Ülkemizin birçok yerinde yetişme imkanı olan karpuz lezzetli olması, fiyatının uygun olması ve kolay ulaşılabilir olması en çok tüketilen yaz meyvelerinin başında gelir. Ancak bütün bunların yanında karpuzun sağlımıza yararları ve karpuzun kalori bakımından özelliklerine bakmakta yarar var.

İçerdiği vitamin ve minarellar bakımından oldukça zengin bir meyve olan karpuz aynı zamanda hafif bir atıştırmalık olurken, kimi zaman ise yanına en çok yakışan peynir ile ana öğünlerde bile tüketilebilmektedir. Ancak karpuz meyve şekeri içerdiği için tüketirken porsiyon miktarına dikkat edilmesinde yarar vardır.

A, B6 ve C vitaminleri bakımından zengin bir meyve olan karpuz aynı zamanda iyi bir antioksidan içerir. Karpuz  kalsiyum ve fosfor bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Kalsiyum ve karpuzun kemik sağlığı ve kas sistemi için çok önemli vitaminler olduğu, böbrekler için de çok yararlı olduğu unutulmamalıdır.

1 Dilim Karpuz Kaç Kalori

Çok hafif olan karpuzun dilimleri kalorili bir meyve değildir. Ancak gün içerisinde alınması gerekenden fazla kalori almamak için dikkat edilmesi gerekir, çünkü karpuzun kalorisinin büyük bir bölümü karbonhidrattan gelir ve  kan şekerinin yükselmesine neden olur. 1 orta boy dilim karpuz yaklaşık 30 kaloridir ve 1 dilim karpuz 1 dilim ekmekten daha az kalori içerir.  1 dilim karpuz günlük alınması gereken C vitaminin büyük bir kısmını karşılamaktadır.

1 dilim karpuzun besin değerleri ; 

  • 7,55 gram karbonhidrat
  • 0,61 gram protein
  • 0,10 gram yağ
  • 0,4 gram lif
  • 112 mg potasyum
  • 7 mg kalsiyum
  • 569 mg A vitamini
  • 8,1 mg C vitamini
  • 0,24 mg demir içermektedir.

Karpuz Zayıflatır Mı

karpuz zayıflatır mı
karpuz zayıflatır mı

Kilo kontrolü yapanlar ve zayıflamak isteyen kişiler için iyi bir tercih olan karpuz günlük enerji miktarını karşılamak isteyen kişilerin tüketebileceği bir meyvedir. Ancak bu durumda dikkat edilmesi gereken alınması gereken porsiyon miktarı ve yanında tüketilen gıdalardır. Örneğin şeker (diyabet) hastalığı olanların çok fazla karpuz tüketmemesi gerekir.

Hafif bir meyve olan ve %91’i su olan karpuz ile zayıflamak mümkündür. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta karpuz porsiyonlarının miktarıdır ve günlük 3 dilimi geçmemelidir.

Karpuz Diyeti

Bol miktarda su içermesi ve düşük kalorili bir meyve olması karpuzun diyetlerde çok sık kullanılmasını da beraberinde getirmektedir.. İçerdiği vitamin ve minerallerinin yanı sıra hafif bir meyve olması karpuz diyetinin son zamanlarda daha da sık uygulanmasına neden olmuştur. Avrupalı diyet uzmanlarının “son dakika diyeti” olarak adlandırdığı karpuz diyetini rahatlıkla uygulamak mümkün.

Günlük ortalama 1000-1200 kaloriyi alarak uygulanacak diyette 7 günde 1 beden incelmek mümkün. Diyeti uygularken dikkat edilmesi gerekenler ise 3 ana öğün 3 ara öğün tüketilmesi.

Örnek Karpuz Diyeti : 

Sabah: Sabahları aç karnına 1 bardak su içerek güne başlayın. Kahvaltınızda 1 dilim karpuz ve 1 kibrit büyüklüğünde beyaz peynir tüketin.

Ara öğün: Türk Kahvesi

Öğle: Fırında kabak mücver, 1 dilim light ekmek 1 kase salata

Ara: 1 dilim karpuz

Akşam : 200 gram kuş başı et ve mevsim sebzeleri ile hazırlanmış güveç , salata

Ara: 1 dilim karpuz

Karpuzun Faydaları

karpuzun faydaları
karpuzun faydaları

Karpuzun faydalarını ayrıntılı olarak incelediğimiz karpuzun faydaları,karpuz suyunun faydalarını da okumanızı tavsiye ederiz. Şimdi kısaca karpuzun faydalarına bakacak olursak;

-Kırmızı renk bir meyve olan karpuza rengini likopen maddesi verir. Likopen kalp hastalıklarıyla savaşır ve yaşlanmanın ciltte görülen etkilerini azaltır. Bütün bu özelliklerinin yanında karpuz iyi bir antioksidandır.Ancak günlük alınması gereken likopen miktarından fazla likopen alınması şişkinlik, gaz ve mide bulantısı gibi sorunlara yol açabilir.

-Düşük kalorili ve hafif bir meyve olan karpuzun kan basıncını dengelemek, kalp fonksiyonlarının düzenli çalışmasına kadar birçok yararı da bulunmaktadır.

-Karpuz yağ ve kolesterol içermez.

-Bol miktarda A, B6 ve C vitamini içerir. 100 gramlık bir karpuzda günlük alınması gereken A vitaminin %11’i, B vitaminin %2 ve C vitaminin ise %13’ünü karşılar.

-Karpuzun içinde bulunan C vitamini ve antioksidan bazı kanser türlerine karşı etkili olan beta karoten içerir.

-Karpuzun  yüksek miktarda potasyum içermesi kalp fonksiyonlarının düzenlenmesine yardım eder.

-Karpuz kansere karşı etkili olan likopen maddesini bol miktarda içerir. Likopen antioksidan özelliği sayesinde serbest radikalleri yani zararlı toksinlerin sağlıklı dokulara ve organlara bağlanmasını engellemektedir. Likopen maddesi doku ve organlara bağlanarak zararlı maddelere karşı korumayı sağlar. Dolayısıyla karpuz kanser hastalığına karşı koruma sağlayan besinler arasındadır.

-Karpuzun büyük bir bölümü su içerir Bu oran %91’dir. Su içermesinden dolayı hazmı da kolaydır ve karpuz sık tuvalete çıkılmasını, vücuttaki zararlı maddelerin idrar yolu ile atılmasını sağlar.

-Karpuz otsu yapısından dolayı vücut için iyi bir temizleyici olma özelliği taşır.

-Karpuzdan maksimum fayda sağlanması için yemeklerden önce tüketilmesi gerekmektedir. Ancak ülkemizde karpuz genellikle yemekler yendikten sonra servis edilmektedir. Karpuzun yemeklerden sonra tüketilmesi hazmı zorlaştırmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA