Kas Yapan Geliştiren Yiyecekler, Kaslara İyi Gelen Besinler

kas geliştiren yiyecekler, kaslara iyi gelen besinler
kas geliştiren yiyecekler, kaslara iyi gelen besinler

Kas Yapan Geliştiren Yiyecekler Nelerdir


Kas geliştirmek için düzenli bir egzersiz kadar beslenme alışkanlıkları da çok önemlidir. Kas yapan yiyeceklerin beslenme düzenine eklenmesi durumunda kas gelişimi daha hızlı ve kalıcı olur. Peki kaslara iyi gelen besinler hangileridir? Bu yazımızda kas yapan geliştiren yiyecekler nelerdir faydaları ile birlikte aktarmaya çalışacağız. Keyifli okumalar dileriz.

Eğer vücudunuzda kas oranınızı arttırmak ve daha fit bir vücuda sahip olmak istiyorsanız yediğiniz besinler de çok önemlidir. Hamurlu ve yağlı gıdalar, rafine şekerli ve fast food ürünler tüketmek kas oranınızı arttırmadığı gibi vücudunuzun ekstra kalori almasına neden olur ve fit bir vücudu yakalamanız zorlaşır.

Kaslarımızı geliştirmek ve sağlıklı beslenmek için; lifli sebze ve meyve, protein ve demir ağırlıklı besinler tüketilmelidir.Lifli yiyecekler nelerdir ve lifli beslenmenin diğer faydalarını da görmek için lifli yiyecekler nelerdir yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. Kas geliştirmek isteyenler tüketecekleri besinleri hem kas gelişimini sağlamaya hem de koruma sağlamasına dikkat etmelidir. Trans yağ ya da hazır margarin yağları tüketmek yerine sindirime faydalı zeytin yağı gibi faydalı yağlar tüketilmelidir. Çünkü faydalı yağ asitleri kas gelişimini destekleyen en önemli besinlerdendir.

Kas Yapan Geliştiren Yiyecekler

kas geliştiren yiyecekler
kas geliştiren yiyecekler

Yumurta; Kas geliştirmek isteyenler için en temel protein kaynaklarından birisi yumurtadır. 1 orta boy yumurtada yaklaşık 7 gram protein bulunur. Çocukların gelişimini de destekleyen ve tok tutucu özellik taşıyan yumurta kas geliştirmek isteyenler için en önemli besin kaynağıdır.

Süt; Kalsiyum kaynağı olan süt hem kemik sağlığını korur hem de kasların gelişimi için hayvansal protein içerir. 1 su bardağı sütten yaklaşık 6 gram protein bulunur.

Balık; Göz sağlığından, zihin gelişimine kadar sağlığımız için birçok faydası bulunan balık aynı zamanda kas yapan yiyeceklerin başında gelir. Balıkta bulunan omega-3 yapı asitleri kas yapan bileşenlerdir. Protein içeriği yüksek balıklardan somon, ton balığı, sardalye gibi balıklar kas yapmak isteyenler için ızgara şeklinde tüketilmelidir. Örneğin 100 gram ızgara somonda yaklaşık 25 gram protein bulunur. Kırmızı et tüketemeyenler için iyi bir seçenek olan balık kas geliştiren yiyeceklerdendir.

Kırmızı Et; Yağsız şekilde tüketilen kırmızı et grubunda bulunan etler yüksek protein içerir. Dana kıyma, dana et ya da sote  ızgara şeklinde tüketilebilir. 100 gram yağsız kırmızı ette yaklaşık 30 gram protein bulunur. Kırmızı et demir ve potasyum zenginidir ve bağışıklığı da güçlendirir.

Tavuk; Kas geliştirmek isteyenler için en önemli besinlerden birisi de tavuktur. Protein içeriği yüksek beyaz et ürünü olan tavuk yağ içeriği kırmızı ete göre daha düşüktür. 10 gram tavuk etinde ise yaklaşık olarak 30 gram protein bulunur. Kas geliştiren yiyeceklerden olan tavuk tüketileceği zaman az yağda sote, haşlama ya da ızgara şeklinde tüketilebilir.

Hindi; Ülkemizde tüketimi çok yaygın olmayan hindi eti son yıllarda özellikle tavuk etine alternatif bir ettir. 30 gram hindi etinde yaklaşık 10 gram protein bulunur. Tavuk etine göre daha az yağ içeren hindi eti tüketileceği zaman az yağda sote ya da ızgara şeklinde tüketilebilir.

Fıstık Ezmesi; Fıstık yağ içeriği yüksek kuruyemiş türlerindendir ancak bu yağlar faydalı yağ asitleri içerir. Kas gelişimini destekleyen fıstığın 100 gramında yaklaşık 26 gram protein bulunur. Faydalı karbonhidratları içeren fıstık ezmesi kas gelişimini destekler ve enerji verir.

Soya; Baklagiller ailesinden gelen soya bitkisel protein kaynağıdır. Vitamin ve mineral zengini olan soya bağışıklığı güçlendirir ve enerji verir.

Lor Peyniri; Lor peyniri diğer peynir türlerine göre daha az yağlıdır ve yüksek protein içerir. 100 gram lor peynirinde yaklaşık 25 gram protein bulunur. Diğer peynir çeşitlerine göre az yağ içerir ve iyi bir ara öğün alternatifidir.

Yoğurt; Kalsiyum ve demir bakımından zengin olan yoğurt en iyi protein kaynaklarından birisidir ve kas geliştiren bir yiyecektir. Yavaş sindirilen bir protein türü olan yoğurt yavaş sindirildiği için dokuları da besleme süresi uzundur. 100 gram yoğurtta yaklaşık 5 gram protein bulunur.

Kaslara İyi Gelen Besinler

kaslara iyi gelen besinler
kaslara iyi gelen besinler

Kasları geliştiren yiyecekleri tüketerek ve düzenli egzersiz yaparak vücudunuzun kas oranını rahatlıkla arttırabilirsiniz. Kas geliştiren yiyecekler sadece kaslarını beslemekle kalmaz içerdikleri diğer vitamin ve mineraller sayesinde sağlığınızı korur ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Kas geliştiren yiyecekler sadece protein içeren gıdalardan gelmez. Lifler ve tam tahıl grupları da kas gelişimini destekler. Kaslara iyi gelen diğer besinler; 

Badem; E vitamini zengini ve faydalı yağ asitleri içeren badem kas onarımını destekler. Güçlü antioksidan içerir, iyi bir protein kaynağıdır. Badem çiğ olarak ara öğünlerde tüketilebilir ve badem sütü yapılarak da içilebilir. Badem bitkisel protein kaynaklarındandır.

Bakliyat; Bakliyatlar kas gelişimini destekler ve enerji verir.

Avokado; Faydalı yağlardan olan avokado omega-3 yağ asitleri içerir. Kas gelişimini sağlayan ve aminoasit kaynağı olan avokado sporcuların tükettikleri besinler arasındadır.

 • Ananas
 • Ay Çekirdeği
 • Tahin
 • Elma
 • Havuç
 • Yulaf
 • Ispanak
 • Portakal
 • Domates
 • Salatalık
 • Kefir
 • Pancar
 • Brokoli
 • Yeşil çay
 • Elma
 • Böğürtlen

Kas gelişimini arttırmak için hem beslenme hem de egzersizin bir bütün olduğu unutulmamalıdır. Kaslara iyi gelen besinler sınırsız değil porsiyon kontrolü yapılarak tüketilirse kas gelişimi için daha faydalı olacaktır. Kas gelişimi için alınan kalori ve yakılan kaloriye dikkat edilmelidir. Günümüzde özellikle vücut geliştirmek isteyenler harici olarak protein tozu kullanmaktadır. Ancak protein tozlarının yan etkileri de dikkate alınmalı ve uzmana danışarak kullanılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA