Kaygı Bozukluğu Nedir, Belirtileri Nelerdir

kaygı bozukluğu nedir, belirtileri nelerdir
kaygı bozukluğu nedir, belirtileri nelerdir

Her şeye karşı kaygı duymak, hayatta yaşanacak her türlü olaya karşı her zaman en kötüsünü düşünmek, pozitif düşünmek yerine her zaman negatif düşünce içerisinde olmak ileri derecede kaygı bozukluğu yaşayan insanların dert yandıkları konuların başında gelmektedir. Genellikle bu tip insanlar, kaygıyı hastalık boyutunda yaşıyor ise bir süre sonra kaygıdan bile endişe duymaya başlar.

Kaygı Bozukluğu Nedir

kaygı bozukluğu nedir
kaygı bozukluğu nedir

Kaygı bozukluğu nedir? Psikolojik olarak huzursuzluk, gerginlik, insanın kendini sürekli olarak kötü hissetmesi, her şeyde ve her durumda kişinin endişe duyması ve korkması şeklinde tanımlanmaktadır. Kaygı bozukluğu yaşayan bir kişi sosyal ortamlarda konuşurken oldukça zorlanır.

Bazı durumlarda kaygıların korku ile birleşmesinden dolayı bu kişilerin en büyük kabusu seyahat etmek olabilmektedir. Bırakın şehirlerarası yolculuk yapmayı aynı şehirde bir yerden bir yere giderken bile yoğun korku, endişe ve kaygı bozukluğu yaşarlar.

Bu nedenle kaygılarını, korkularını ve endişelerini hiç yaşamamak yada en aza indirmek için evden çıkmadan, insanlardan uzak, tamamen asosyal bir hayat yaşamayı tercih etmektedirler. Sokağa çıkmadan, işe gitmeden, ailesi dışında insanlardan uzak durarak yaşadığı kaygı ve endişelerin geçeceğini düşünen bu kişiler, bu şekilde davranarak sadece kendi çapında kısa süreli bir çözüm yolu bulmuş olurlar. Sorunlardan kaçmak sorunu çözmez, kaygılardan kaçmak kaygıyı ortadan kaldırmayacağı gibi ileride depresyon ve panik atak gibi daha ciddi psikolojik sorunların ortaya çıkmasına sebep olacaktır.

Kaygı Bozukluğu Belirtileri Nelerdir

kaygı bozukluğu belirtileri nelerdir
kaygı bozukluğu belirtileri nelerdir

Her insan hayata dair kaygı ve endişe içinde olabilir, bu çok doğal ve insani bir durumdur. Ne zaman ki kaygı, endişe ve korku duyma durumları panik atak şeklinde seyir etmeye başlar ise işte o zaman tedavi olması. psikolojik destek alması gerekmektedir. Çünkü, kaygı bozukluğu belirtileri yaşayan bir insan gerekli önlemleri ve psikolojik desteği almadığı takdirde büyük ihtimalle ilerleyen dönemlerde panik atak ve anksiyete bozukluğu yaşayacaktır.

En az 6 aylık bir dönemde aşırı sinirlilik, gerginlik, huzursuzluk, uykusuzluk yada aşırı uyku hali, sürekli negatif düşünce hâli içinde olmak, güzel ve mutlu bir olayda bile mutsuzluk yaşıyor olmak tipik kaygı bozukluğu belirtileri arasındadır. Kaygı bozukluğu yaşayan kişilerde çok sık kas ağrıları ve baş ağrıları görülmektedir. Diğer yaşanılan belirtileri göz önüne almadan sadece baş ve kas ağrısını dikkate alarak farklı doktorlara başvuran kişi sayısı çok fazladır. Bu tarz insanlar çok ciddi anlamda dikkat ve konsantrasyon bozukluğu yaşamaktadırlar.

Yaşanılan endişelerin, korkuların ve kaygıların temeli genellikle çocukluk çağlarında ebeveyninin yanlış eğilimlerinden kaynaklanmaktadır. Sürekli olarak çocuğunu koruma altında tutmaya çalışan anne-babalar farkında olmadan çocuğun bilinç altına korku duygusunu aşılar. Balkonda gerekli güvenlik tedbirlerinin almak yerine çocuk her balkona çıktığında” aman bolkona çıkma, düşersin ” demek çocuğun anne babasının yanında olmadığı zamanlarda kendini güvende olmayacağını hisseder.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA