Kayısı Çekirdeği Yağı Faydaları, Ne İşe Yarar

kayısı çekirdeği yağı faydaları,ne işe yarar
kayısı çekirdeği yağı faydaları,ne işe yarar

Kayısı Çekirdeği Yağı

Kayısı çekirdeği yağı günümüzde özellikle cilt bakım ürünlerinin içeriğinde kullanılmaktadır. Doğanın sunduğu doğal bakım ürünlerinden olan kayısı çekirdeği yağı çok hafif bir yapıda yağdır ve neredeyse kokusuzdur. A,D,E ve K  vitaminleri bakımından zengindir. Kayısı çekirdeği yağı içerdiği kalsiyum, magnezyum, selenyum gibi mineralleri içerir ve bu mineraller özellikle cilt hücrelerinin yenilenmesi için çok önemlidir. Kayısı çekirdeği yağı cilt kırışıklıklarına karşı savaşır, ayrıca kimyasal içermediği için cilde doğal bakım sağlar.

Kayısı Çekirdeği Yağı Faydaları

kayısı çekirdeği yağı faydaları
kayısı çekirdeği yağı faydaları

Kayısı çekirdeği yağı faydaları ile bilinen yağ türlerinin başında gelir. Kayısı çekirdeği yağı ne işe yarar sorusunun cevabı ise kayısı çekirdeği yağı en çok cildimiz için faydalıdır. Kayısı çekirdeği yağı kayısı meyvesinin çekirdeğinde bulunan yağın damıtılmasıyla elde edilir.  E vitamini içeriği ile cildi besler ve nemlendirir. A vitamini zengini olan kayısı çekirdeği yağı matlaşan cildi parlaklığına kavuşturur.

Kayısı Çekirdeği Yağı Faydaları:

  • Kayısı çekirdeği yağı cildimizi besleyen ve hücreleri koruyan en faydalı yağların başında gelir.
  • Cildi besler ve nemlendirir.
  • Kayısı çekirdeği içinde bulunan palmitik asit cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlar. Özellikle kuru ciltlerde cildin yumuşamasını sağlar ve ihtiyacı olan nemi cilde kazandırır.
  • Kayısı çekirdeği yağı A vitamini zenginidir ve beta karoten içerir. A vitamini cildi güneşin zararlı ışınlarından korur. Ayrıca cildin sağlıklı şekilde bronzlaşmasını sağlar.
  • İçerdiği faydalı mineraller cilt üzerinde rahatlatıcı etki yaratır ve iyi bir masaj yağıdır. Cilt tarafından kolayca emilir.
  • Kayısı çekirdeği yağı kuru ve pütürlü cilt yüzeylerine sürüldüğünde etkisi kısa sürede görülür ve selülitli cilt yüzeylerinin iyileşmesini sağlar.

Kayısı Çekirdeği Ne İşe Yarar

Kayısı çekirdeği yağı egzama gibi cilt hastalıklarından dolayı kuruyan bölgelere nem kazandırması için uygulanabilir. Ancak diğer cilt hastalıkları için kullanmadan önce doktorunuza başvurmanız önerilir.

Kayısı çekirdeği yağı kolay emilen yapısı ve aroması nedeniyle öksürük, hırıltı bronşit gibi hastalıklara iyi gelir.

İltihap önleyicidir; Kayısı çekirdeği yağı  A ve E vitaminleri ile birlikte iltihap gidericidir. Kuruluktan dolayı kızaran bölgelerin kızarıklığını geçirir. Kaşıntılı bölgelere uygulandığında kaşıntıyı geçirir.

Kayısı çekirdeği yağı cildin sıkılaşmasını sağlar;  E vitamini ile cildi beslerken aynı zamanda cildin elastik yapısını arttırır ve sıkılaşmasını sağlar.

Kayısı Çekirdeği Yağı Kullananlar

Cilt bakımı için faydalı yağlardan olan kayısı çekirdeği yağı kullananlar günümüzde oldukça fazladır. Kayısı çekirdeği yağı harici olarak kullanılır ve cilde sürülür. Dolayısıyla herhangi bir cilt alerjisi sorunu yaşayanlar kayısı çekirdeği yağı kullanmadan önce doktora danışmalıdır.  Bunların dışında eğer cilt alerjiniz yoksa kayısı çekirdeği yağı tüm cilt tipleri için uygun bir yağdır. Kuru,yağlı ya da karma cilde sahip olanlar kayısı çekirdeği yağını kullanabilir.

Kayısı Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır

Kayısı çekirdeği yağını aktarlardan ya da bitkisel yağ satan marketlerden satın alabilirsiniz. Kayısı çekirdeği yağı kullanmadan önce cildinizi su ile temizleyin ve temiz cilt üzerine pamuğa damlattığınız birkaç damla kayısı çekirdeği yağını nazik hareketlerle cildinize uygulayın. Cilt, kayısı çekirdeği yağını hemen emecektir.

Kayısı çekirdeği yağını günde 2 kez temiz cilde uygulayabilirsiniz. Geceleri uykuda cilt hücreleri kendini yenilediği için yatmadan önce kayısı çekirdeği yağını sürmeniz daha etkili olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA