Keçi Sütünün Faydaları Nelerdir, Keçi Sütü Yoğurdu, Kilo Aldırır Mı

keçi sütünün faydaları nelerdir
keçi sütünün faydaları nelerdir

Keçi Sütünün Faydaları Nelerdir

Son yıllarda keçi sütü alternatif sütler arasında gelmektedir. Keçi sütü faydaları ile öne çıkan süt türlerinden birisidir. Keçi sütü faydalarının başında yüksek kalsiyum içeriğinin olması gelir. Keçi sütü yoğurdu ile kendi evinizde sağlıklı, kalsiyum içeriği yüksek yoğurtlar mayalayabilirsiniz.

Keçi Sütü Nedir

keçi sütü nedir
keçi sütü nedir

Keçi sütü, bilindiği üzere keçilerden sağılarak elde edilen bir süttür. Ülkemizde keçi sütü tüketimi keçi sütünün faydalarının bilinmesiyle artmıştır. Keçi sütü içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde anne sütüne en yakın olan süt türüdür. Ülkemizde en sık tüketilen inek sütüne oranla daha fazla magnezyum içeren keçi sütü aynı zamanda iyi bir fosfor kaynağıdır. 100 gram keçi sütünde 134 mg kalsiyum bulunur. İnek sütünde ise 119 mg’dır.Bu açıdan bakıldığında özellikle büyüme çağındaki çocukların kemik gelişimleri için kalsiyum ihtiyaçlarını karşılamak için keçi sütü iyi bir tercih olacaktır.

Eşek Sütü Faydaları Nelerdir

Keçi sütünde A vitamini, magnezyum ve selenyum bulunur. İnek sütünde bulunan yağ oranına göre keçi sütü daha az yağ içerir. İnek sütünde bulunan laktoz yani süt şekeri keçi sütünde daha azdır. Laktoz alerjisi olan kişiler inek sütü içtikten sonra hazımsızlık ya da midelerinde şişkinlik hissederler. Ancak keçi sütü laktoz düzeyi çok düşük olduğu için hazımsızlık ve şişkinliğe neden olmaz.

Keçi Sütünün Faydaları

  • Günümüzde yapılan araştırmalara göre; keçi sütü anne sütüne en yakın süttür. Bebekler ve çocuklar için olukça besleyicidir.
  • Keçi sütü içinde bol miktarda bulunan selenyum kansere karşı savaşır.
  • Keçi bağırsaklardaki zararlı bakterilerin faaliyete geçmesini engeller.

Egzamaya Karşı Keçi Sütü; Egzaması olan kişiler çeşitli tıbbı tedavi ile bu deri hastalığı ile mücadele etmektedir. Egzamanın farklı nedenleri olabilir. Bazı kişilerde alerjik kaynaklı egzama görülür. Keçi sütü vücutta alerjiye neden olmaz ve içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir.

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir

Keçi sütü düzenli olarak tüketildiğinde varis ve hazımsızlık sorunlarını azaltır.

Keçi sütü aynı zamanda iyi bir protein kaynağıdır; Ancak sütte bulunan protein bazı bünyelerde alerjik reaksiyona neden olabilir. Ancak keçi sütünde beta kezain maddesi inek sütüne göre çok daha azdır. Süt proteinine alerjisi olan kişiler keçi sütünü tüketebilir.

Keçi sütünde bulunan faydalı yağ asitleri iltihaplanmayı engeller.

Keçi sütünde bulunan A vitamini ve doğal özler cilt için iyi bir bakım kaynağı oluşturmaktadır. Son yıllarda keçi sütü içeren bakım ürünleri ya da sabunlar üretilmektedir. Keçi sütü cildin ph seviyesini dengeleyerek nem seviyesini korumaya yardımcı olur.

Keçi Sütü Yoğurdu Faydaları

Keçi sütü farklı türlerde kullanılabilir. Keçi peyniri ya da keçi yoğurdu keçi sütünden yapılan kalsiyum kaynaklarıdır. Keçi yoğurdu doğal fermente olarak mayalandığı zaman besin değerlerini korur ve keçi sütü faydalarını kaybetmez. Keçi yoğurdu hazmı kolay ve kalsiyum değeri yüksek bir yoğurttur. Özellikle inek sütünden yapılan yoğurdu tüketmeyen çocuklara yedirilebilir.

Keçi sütünden sadece yoğurt değil, peynir ve dondurma da yapılmaktadır. Keçi sütü dondurması diğer dondurmalara göre oldukça lezzetlidir. Dağ yamaçlarında yabani orkide kökleri ile beslenen keçilerin sütünden yapılan keçi sütü dondurması hem lezzet olarak hem de besleyici özelliği ile diğer dondurmalardan ayrılır. Ülkemizde sevilerek tüketilen ve Maraş dövme dondurmanın lezzeti de keçi sütünden gelmektedir.

Manda Yoğurdunun Faydaları

Keçi sütünden yapılan keçi peyniri, diğer peynirlere göre daha az yağlıdır. Az yağlı olmasına karşın besleyici özelliklerini koruyan keçi peyniri sağlıklı beslenmek ve zayıflamak isteyenler için iyi bir tercih olacaktır.

Keçi Sütü Kilo Aldırır Mı

Keçi sütü kalsiyum ve demir bakımından zengin olmasının yanı sıra keçi sütü kilo aldırır mı diye merak edilir. Ancak keçi sütü kilo aldırmaz. Çünkü inek sütüne göre daha az yağlıdır ve laktoz oranı ise daha azdır. Keçi sütü laktoz içermediği için hazımsızlık ve şişkinlik yapmaz. Sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Sindirim sisteminin iyi çalışması ve bağırsak florasını düzenlemesi keçi sütünün zayıflamaya yardımcı olmasını sağlar.

Keçi Sütü Besin Değeri;

Keçi sütü hakkında merak edilenlerden birisi de kalorisidir. 1 Bardak keçi sütü 135 kaloridir.

Keçi sütü besin değerleri;

  • 4,45 gram karbonhidrat
  • 3,56 gram protein
  • 4,14 gram yağ
  • 11 mg kolesterol
  • 134 mg kalsiyum
  • 0,05 mg demir
  • 204 mg potasyum içerir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA