Kefirin Faydaları Nelerdir, Kefir Zayıflatır Mı

kefirin faydaları nelerdir, kefir zayıflatır mı
kefirin faydaları nelerdir, kefir zayıflatır mı

Kefirin Faydaları Nelerdir

Son yılların en popüler ve sağlıklı besinlerinden birisi de kefir. Fermente edilerek elde edilen kefirin faydaları saymakla bitmiyor. Kefirin faydalarından birisi de zayıflamaya etkisi. Kefir zayıflatır mı? özellikle sağlıklı beslenmek isteyenlerin en çok dikkat ettiği konuların başında gelir.

Kefir Nedir

Eski yıllarda Kafkas Dağlarında kullanılan bir fermente süt olan kefir, tat olarak ayrana benzemektedir. Ekşi bir tadı olan kefir inek sütü, keçi sütü ve koyun sütünden mayalanır. Bağırsaklar için birçok faydalı bakteri içeren kefir özellikle bağırsak sağlığı için çok faydalıdır. Vitamin ve mineral bakımdan da oldukça zengin olan kefir aynı zamanda iyi bir aminoasit kaynağıdır. Kefir Türkçe olarak keyf kelimesinden türetilmiştir ve keyif verir anlamındadır. Günümüzde yurt dışında da tüketilmeye başlanan bir içecek olan kefir bağışıklık güçlendirici probiyotikler içermektedir.

Kefirin Faydaları

Kefir sindirim sistemi ve bağırsaklar için dost bakteriler içerir. Bu dost bakteriler bağırsak florasının daha düzenli çalışmasını sağlar ve dolayısıyla hazımsızlık ve kabızlık gibi sorunların giderilmesine yardımcı olur. Kefirde süte göre daha çok probiyotik bulunur ve laktoz alerjisi olanlar kefiri daha rahat tüketebilirler.

Kefir Bağışıklık Sistemini Güçlendirir; Kefirdeki dost bakteriler hem bağırsakların hem de bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Kefir, sindirim sistemine zarar veren mikrop ve bakterilerle savaşır, vücuttan atılmasını sağlar. Kefir mide ülserinin oluşmasını tetikleyen “helikobakter pilori” bakterisinin ölmesini sağlayarak antibiyotik özellik gösterir.

Vitamin ve Mineral Zengini Kefir; Kefir sağlığımız için oldukça faydalı olan vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengindir. B1, B12, K vitamini ve biotin içerir. Süt ürünü olan kefirde bol miktarda kalsiyum ve magnezyum bulunur. Kalsiyum ve magnezyum kemik sağlığının korunması için en önemli mineraldir. Kefir içinde bol miktarda fosfor bulunur. Fosfor da kemik ve diş sağlığının korunması için oldukça önemli bir mineraldir.

 • Kefir kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur.
 • Kansızlığa iyi gelir.
 • Yorgunluğun geçmesi sağlar.
 • Hücrelerin iyileşmesini sağlar, yaşlanmayı geciktirir.
 • Uykusuzluğa iyi gelir. Uyku düzeninin oturmasını sağlar.
 • Kefir A ve D vitamini içerir.
 • Kefir kolesterolün dengelenmesine yardımcı olur.
 • Sinir sistemi için sakinleştirici etki yaratır.
 • Kanser oluşumunu engeller.
 • Vücutta fazla tuzun ve zararlı toksinlerin atılmasını sağlar.
 • Hazımsızlığa iyi gelir.
 • Karaciğer sağlığını korur.
 • Kefir mide kramplarını iyileştirir.
 • Akciğer enfeksiyonlarına karşı koruyucudur. 

Kefir Bağışıklık Sistemini Güçlendirir 

Yararlı bakteriler ve probiyotik içeren kefir, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu hastalıklara karşı korur. Özellikle soğuk havalarda vücut direnci daha kolay düştüğü için bu aylarda düzenli olarak kefir içilmesi vücut direncini korumada etkili olacaktır. Ayrıca vücudun bağışıklığını güçlendirerek alerjilere karşı korur.

Probiyotik Zengini Kefir

Kefir için tam bir probiyotik zenginidir diyebiliriz.. Probiyotikler bağırsaklarımız için yararlı bakteriler içerir. Sindirim sistemi içinde önemli bir yere sahip olan probiyotikler bağırsakların daha düzenli çalışmasını sağlar ve zararlı bakterilerle mücadele ederler. Yararlı bakteriler olan probiyotikler kolon kanseri ve meme kanseri gibi kanser türlerinin oluşma riskini azaltmaktadır.

Kefir Zayıflatır Mı

Zayıflamak ve sağlıklı beslenmek için en mucizevi besinlerden birisi de kefirdir. Kefir kilo vermeye yardımcı bir içecektir. Bol miktarda protein içermesi kas yapımına katkı sağlar aynı zamanda vücuda enerji verir. Vücutta uyarıcı etki yaparak metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar. Metabolizmanın hızlı çalışması yağ yakımını arttırarak kilo vermeyi sağlar.

Kefir Kaç Kalori

1 bardak kefirde yaklaşık 150 kalori vardır. 30 gram kolesterol ve 8 gram yağ içerir. 1 bardak kefirde 12 gram karbonhidrat bulunur. Kefir protein zenginidir. 1 bardak kefirde 8 gram protein bulunur. Ayrıca 1 bardak günlük alınması gereken A vitaminin %10’unu, kalsiyumun %30’unu C vitaminin ise %4’ünü karşılar. Besin değerleri bu denli zengin olan kefir içmek hem sağlık için hem de zayıflamak için oldukça faydalıdır.

Kefir Ne Zaman İçilmeli

Kefirin ekşi tadı ile ayrana benzemektedir. İçimi kolaydır. Tokluk vermesi ve iştah kontrolü için yemeklerden önce içilmesi önerilir. Kefiri ara öğünlerde tek başına ya da yanında 1 porsiyon meyve ile birlikte içebilirsiniz. Kefiri içecek olarak sadece ara öğünlerde değil, yemeklerin yanında ana öğünlerde de kefir tüketebilirsiniz.

Kefirin Zararları

Kefir tüketmek sağlık için, kilo vermek için oldukça faydalıdır. Ancak kefirin zararları ya da kefir içmek zararlı mıdır sorusu kişilerin aklını kurcalayabilir. Kefirin vücut için bilinen bir zararı yoktur. Ancak çok sık tüketilmesi kefirde bulunan bakterileri harekete geçirerek ishale sebebiyet verebilir.

Kefir tüketilirken dikkatli olunması gereken kaloride bir içecektir. 1 bardak kefirde 150 kalori bulunur. Kalorinin yüksek olmasından dolayı günlük alımına dikkat edilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA