Kekik Çayının Faydaları, Kekik Çayı Zayıflatır Mı

kekik çayının faydaları, kekik çayı zayıflatır mı
kekik çayının faydaları, kekik çayı zayıflatır mı

Kekik Nedir

Kekik bitkisi dünya mutfaklarında en sık kullanılan baharatlardan birisidir. Hemen hemen her ülkede kolayca yetişebilen kekik, çorba, salata ve soslarda sık sık kullanılır. Yemeklere lezzet veren kekik sadece lezzeti ile değil, faydaları ile de öne çıkar. Ferahlatıcı kokusu olan ve yaklaşık 350 türü bulunan kekik hem taze hem de kuru olarak tüketilebilir. Topraklarda yetişme imkanı elverişli olan kekik bahar aylarında pembe ve leylak rengi çiçekler açar. Kekik bahçede yetişmeye uygundur. Kekik tohumu saksılara ya da bahçeye ekilerek evlerde kolayca yetişebilir. Kekik yetiştirirken sulaması aksatılmamalıdır ve arılar kekiğe zarar verebilir. Kekik kurutularak yemek ve salatalarda baharat olarak kullanılır. Kekikten elde edilen kekik yağı ise aromatik yağ olarak kullanılır. Kekiğin demlenmesi ile elde edilen kekik çayı ise başta soğuk algınlığı olmak üzere sağlık için birçok fayda sağlar.

Kekik Çayı Faydaları

kekik çayının faydaları
kekik çayının faydaları

Beslenme uzmanları kekiğin sofralarda sık tüketilmesini önerir. Baharat olarak kullanılan kekik antioksidan etki içerir ve hem yemeklerin lezzeti arttırır hem de bağışıklık sistemini güçlendirir. Kekik baharat olarak kullanılmasının yanında kekik çayının faydaları oldukça fazladır. Kekik çayı aktarlarda ya da marketlerde satılır. Evde taze ya da kuru kekik dallarının demlenmesi ile elde edilen kekik çayının faydaları;

Öksürüğü Geçirir; Soğuk havalardan dolayı ya da sigara içmekten kaynaklanan öksürüğün geçmesi için doğal tedavilerden olan kekik çayı boğazı zararlı bakterilerden temizler ve öksürüğün geçmesini sağlar.

Boğaz Ağrısını Geçirir; Gribal enfeksiyonlara neden olan virüsler soğuk havaların da etkisi ile boğaz ağrılarına neden olur. Boğaz ağrısını ilaç almadan geçirmek ve iyileştirmeyi hızlandırmak için kekik çayı oldukça etkilidir.

Ağız Yaralarını Geçirir; Ağız içinde oluşan yaralarını geçirmek için kekik çayı etkili yöntemlerden birisidir. Ağız yaraları yemek yemeyi ve konuşmayı zorlaştırır. Ağız yarasına iyi gelen kekik çayı antibakteriyel etki gösterir. 1 bardak kekik çayı ağza alınır ve ağız içinde çalkalanır Bu işlem günde 3 kez tekrar edilmelidir.

Strese Karşı Etkilidir; Günümüzde yoğun ve yorucu geçen iş hayatı ve günlük hayat nedeniyle stresin artması kaçınılmazdır. Stresi azaltmak ve akşamları yorgunluğu geçirmek için bitki çayları en iyi yardımcılarındandır.Kekik çayı stresi azaltan etkisi ile oldukça faydalıdır. Akşamları yatmadan önce içilen bir bardak kekik çayı stresin azalmasına ve rahat bir uykuya geçilmesini sağlar.

Ağız Kokusunu Geçirir; Gün boyu yediklerimizden ve içtiklerimizden sonra ağızda zaman zaman koku oluşabilir. Diş çürükleri, diş eti rahatsızlıkları, açlık ya da mide rahatsızlıkları ağız kokusuna neden olabilir.Konuyla ilgili olarak hazırladığımız ağız kokusu neden olur, nasıl geçer yazımızı da okumanızı öneririz. Ağız kokusunu gidermek için doğal ve etkili bir yöntemde kekik çayıdır. Bir bardak ılık kekik çayı içmek ağızda kötü kokuya neden olan bakterilerin yok olmasını sağlar ve ağız kokusunu giderir.

Mideyi Rahatlatır; Kekik çayının rahatlatıcı etkisi ile mide gazı ve mide şişkinliğini geçirir. Kekik çayı içerdiği faydalı bileşenler ile kolon kanserine karşı koruyucudur. Mide ağrılarının geçmesine yardımcı olur.

Kansere Karşı Koruyucudur; Kekik gibi yeşil yapraklı bitkilerin bir çoğu anitoksidandır. Antioksidanlar vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir ve kansere karşı korur. Kekik kanserli hücrelerle mücadele eder.

Kekik Çayının Diğer Faydaları;

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Bakterilere karşı koruyucudur.
  • Baş ağrısının geçmesine yardımcı olur.
  • Hazımsızlığı giderir. Rahatlama sağlar.
  • Sindirim sistemine yardımcı olur.
  • Kalp sağlığını korur.

Kekik Çayı Zayıflatır Mı

Kilo vermek için en iyi yardımcılar bitki çaylarıdır. Sadece bitki çayı içilerek kilo verilemeyeceği bilinmelidir. Ancak sağlıklı beslenerek ve düzenli egzersiz yapılarak kilo kaybı sağlanır. Kilo verme sürecinde ise yağ yakımına yardımcı ve tok tutmayı sağlayan besinlerin tüketilmesi gerekir. Kekik çayı içerdiği faydalı mineraller ile metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Beslenme uzmanları acı biber ve kekik gibi metabolizma hızlandırıcı baharatların bolca tüketilmesini önerir. Zayıflamaya yardımcı olması için kekik çayı tüketilebileceği gibi kekik baharat olarak; salata, ayran, çorba ve yemeklerde de kullanılabilir. Böylece kilo vermeye yardımcı olur.

Kekik Çayı Kullanımı

Kekik çayı yapmak için kekiği kuru ya da taze olarak tercih edebilirsiniz. Eğer mevsiminde ise kekik çayı için taze kekik tercih edilebilir. 2 bardak sıcak suyun içine 1 tatlı kaşığı kuru kekik ya da taze kekik eklenir. Kekik çayının demlenmesi için 10 dakika beklenmesi yeterlidir. Demlenen kekik çayı süzülür ve artık içmeye hazırdır. Kekik çayı genellikle akşam yemeklerinden yaklaşık 1 saat sonra içilir. Tercihe göre sabah kahvaltısında da içilebilir.

Kekik Çayı Zararlı Mıdır

Kekik çayı ve kekik baharatı tüketmek çok faydalıdır. Ancak kekik çayı içerken dikkatli olunmalıdır. Günde 5 bardaktan fazla kekik çayı içilmemelidir. 5 bardaktan fazla kekik çayı tüketmek mide rahatsızlığına yol açabilir.  Ayrıca midesinde kronik rahatsızlık olan kişilerinde kekik çayı içmesi önerilmez.  Hamileler ve emziren annelerin kekik çayı içmesi kesinlikle önerilmez. Annenin yediği ve içtiği besinler; anne sütüne geçtiği için bebeği de etkiler. Kekik çayı bebekte rahatsızlıklara neden olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA