Kekik Suyunun Faydaları Nelerdir, Kekik Suyu Zayıflatır Mı

kekik suyunun faydaları nelerdir, kekik suyu zayıflatır mı
kekik suyunun faydaları nelerdir, kekik suyu zayıflatır mı

Kekik Suyunun Faydaları Nelerdir

Doğada bulunan en faydalı bitkilerden olan kekik sağlığımız ve metabolizma içinde oldukça faydalıdır. Sindirimi düzenleyen, öksürüğe karşı iyi gelen bir bitki olan kekik, sadece baharat olarak değil, aynı zamanda kekik suyu olarak da tüketilir. Kekik suyunun da sağlığımız için birçok faydası bulunmaktadır. Kekik vitamin ve mineral bakımından da en zengin bitkiler arasındadır. K vitamini ve Demir vitamini zengini olan kekik Bol miktarda kalsiyum, magnezyum ve lif içerir. İyi bir antioksidan kaynağı olan kekik vücut içinde bağışıklık sistemini güçlendirici etki yaratır.

Kekik suyu da en az kekik kadar faydası olan  bir sudur. Ağız temizliği, sindirim sisteminin daha iyi çalışması ve metabolik dengeye yardımcı olması kekik suyunun başlıca faydalarındandır.

Geleneksek mutfağımızda da kullandığımız bir bitki olan kekiğe yemeklerde daha fazla yer vermek için kekiğin besin değerlerini ve faydalarını bilmek gerekir. Yemeklerde baharat olarak kullanılan kekik, yemeklerde hoş bir aroma vermesinin yanı sıra kabızlığı giderme, sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlama, ağız içinde bulunan bakterileri öldürme gibi birçok faydası vardır.

Kekik Suyu Faydaları

Tam şifa kaynağı olan kekik suyun faydaları oldukça çeşitlidir. Cilt, öksürük, yüksek tansiyon başta olmak üzere birçok faydası bulunan kekik suyunun faydalarını yakından inceleyelim.

Öksürüğe Karşı Etkilidir; Ferahlatıcı kokusu ile özelllikle üst solunum yollarında meydana gelen öksürük gibi rahatsızlıklarda oldukça etkilidir. Kekik ile ilgili yapılan son araştırmalara göre kekik akut bronşit ve öksürüğün iyileşmesinde oldukça etkili olduğu kanıtlanmıştır. Geçmeyen kuru öksürüklere karşı günde yarım fincan kekik suyu içmek etkili olacaktır.

Kekik Suyu Sindirime Yardımcıdır; Sindirim sisteminin daha iyi çalışması için en etkili bitkilerin başında kekik gelmektedir. Kekik suyu lif içerdiği için kabızlık ve hazımsızlık gibi sindirim sorunlarının iyileşmesine yardımcı olur.

İyi Bir Mikrop Temizleyicidir; Kekik içerdiği doğal temizlik etkisiyle özellikle ağız içinde bakteri temizlemek için gargara yapılarak kullanılabilir. Harici kullanım için ise kekik suyunu cilt üzerinde uygulayarak mantar hastalıklarının tedavisinde yardımcı olması için kullanılabilir.

Kekik Suyu İyi Bir Antioksidan Kaynağıdır; Antioksidan içeriği yüksek bir bitki olan kekik ve kekik suyu vücutta detoks etkisi yaratarak vücutta buluan toksinlerin atılmasını sağlar  ve vücudun direncinin güçlenmesine yardım eder. Kekiğin içinde bulunan Tymol maddesi ise anti-aging içerir. Bu bileşen ise hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur, bu sayede vücudumuzun organlarının daha sağlıklı çalışmasını sağlar.

Kekik Suyu adet sancılarına iyi gelir; Kekiğin rahatlatıcı etkisi adet sancılarının dinmesini sağlar.

Romatizma Ağrıları; Romatizma ve eklem ağrıları için kekik yağı kullanabilirsiniz. Ağrıyan bölgeye birkaç damla kekik yağı sürerek nazikçe ovalayabilirsiniz.

Saç Bakımı; Kekik suyu saç köklerini besler. 1 kahve fincanı kekik suyunu saç uçlarına masaj yaparak yedirin daha sonra durulayın.

Kekik suyu kaşıntılara iyi gelir; Böcek ısırmaları ve egzama gibi nedenlerden dolayı oluşan kızarıklıklara kekik suyu fayda sağlar. Birkaç damla kekik suyunu bir pamuğa döküp kaşıntının olduğu bölgeye sürebilirsiniz.

Tansiyonu Dengeler; Kekik suyu kan dolaşımının daha iyi çalışmasını sağlar ve kan basıncını  hızlandırır. Kan dolaşımının hızlanması ise yüksek tansiyona iyi gelir ve tansiyonu düşürür.

Kekik Suyu Zayıflatır Mı

Kekik suyu zayıflamak isteyenler için yardımcı içeceklerden birisidir. Kekik suyu metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlayarak zayıflamaya yardımcı olur. İyi bir lif kaynağı olan kekik bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlar ve hazımsızlık sorunlarına iyi gelir.

Kekik Suyu Nasıl Kullanılır

Kekik suyunu hazırlamak oldukça kolaydır. Yarım demet taze nane, yarım limon suyu,yarım litre su ihtiyaç olan maddelerdir. Öncelikle yarım litre suyun içine taze kekik ve yarım limon suyu sıkılır. 1 gece bekledikten sonta kekik suyu hazırdır.

Kekik suyunu bu şekilde hazırlamayanlar için daha kısa sürede hazırlanan kekik çayı da hazırlayabilirler. Birkaç parça kekik kaynamış bir bardak suyun içine atılır ve 5 dakika demlenmesi için beklenir kekik çayı hazırdır.

Kekik Suyu Mide Ağrısına İyi Gelir Mi

Kekik bitkisi mide için oldukça faydalıdır. Özellikle araba ya da uçak yolculuğundan kaynaklanan mide bulantısını geçirmek için bir bardak kekik suyunun içine bal ilave edilerek içilebilir.

Kekik suyu sindirme faydalıdır ve şişkinliğe iyi gelir bu sayede midenin de rahatlamasına yardımcı olur. Midede oluşan şişkinlik ya da gaz için yarım çay bardağı kadar kekik suyu içilebilir bu midenin gazını alacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA