Kemik Erimesi Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

kemik erimesi belirtileri,nedenleri,tedavisi
kemik erimesi belirtileri,nedenleri,tedavisi

Kemik Erimesi Nedir

kemik erimesi nedir
kemik erimesi nedir

Tıpta latince adıyla  geçen osteoporoz, halk arasında kemik erimesi olarak bilinmektedir. Ülkemizde daha çok kadınlarda görülen kemik erimesi hastalığı ile ilgili olarak kemik erimesi nedir, nasıl bir hastalıktır diye baktığımızda ilk olarak görülen özelliğinin sinsice ilerleyen bir hastalık olduğudur. Kemik erimesi tedavisinde başarılı sonuçlar için erken teşhis çok önemli bir avantaj sağlamaktadır. Kemik erimesi genel anlamda kemik azalmasından dolayı kemik kırılganlığının artmasıdır. Günümüzde oldukça sık rastlanan bir hastalıktır ve kadınlarda erkeklere oranla %80 daha fazla görülür.  Yapılan araştırmalara göre her 3 kadından biri kemik erimesine yakalanmaktadır. Kemik erimesinin kadınlarda daha fazla görünmesinin  farklı sebepleri vardır. Özellikle menopoz döneminde kadınların kemiklerinde zayıflama artar. Erkeklerde bulunan testosteron hormonunun kemikler üzerinde korucuyu özelliği vardır. Kemik gelişimi sırasında erkeklerde bulunan kemik kütlesi oranı kadınlarda daha fazladır. Bu sebeplerden dolayı kemik erimesi  rahatsızlığı kadınlarda daha  fazla görülür.  Kemik erimesi daha çok omurlar, kalça kemiği ve bileklerde görülür. Bunun yanında kemik erimesinin diğer kemiklerde görülme olasılığı da vardır.

Kemik Erimesi  Belirtileri

kemik erimesi belirtileri
kemik erimesi belirtileri

Sinsice ve sessiz ilerleyen bir hastalık olan kemik erimesi uzun süre fark edilmeyebilir. 50 yaş üzeri her 5 erkekten ve her 3 kadından birinde görülen kemik erimesi hastalığı kemiklerin sessiz hırsızı olarak da tanımlanmaktadır. Kemik erimesi bu kadar sinsice ilerlediği için hemen fark edilmeyebilir. Kemik erimesinden dolayı her yıl 1, 5 milyon kemik kırılmaktadır. En sık rastlanan kemik kırığı sebebi ise omur basısına bağlı kırıklardır. Omurlarda oluşan küçük çaplı kırıklar sayesinde omurlarda çökmeler oluşabilir. Bu çökmelerden kaynaklı olarak postür, duruş bozuklukları görülmektedir. Kemik erimesinin sebep olduğu kalça kırıkları ise uzun süreli hareket sorunlarına yol açmaktadır. Kemik erimesi olan kişilerde el bileği, ayak bileği, leğen kemikleri başta olmak üzere diğer kemiklerde kırıklar yaygın bir şekilde görülmektedir. Kişide herhangi bir kemik kırılmadığı veya vücudun duruşunda ciddi oranda bozukluk oluşmadığı sürece kemik erimesi fark edilmez. Bununla birlikte omurlardaki değişimden dolayı oluşan sırt ağrılarının kemik erimesinin ilk belirtisi olduğu söylenebilir. Bunun dışında görülen Kemik erimesi belirtilerine bakacak olursak kısaca şunları söyleyebiliriz;

 • Kilo  kaybı yaşanması
 • Kamburluk oluşumu
 • Zaman içinde boy kısalması
 • Kemik erimesinin yoğun olarak görüldüğü kemiklerde ağrı hissedilmesi
 • Kemiklerde çok çabuk kırılma görülmesi
 • Omurgadaki çatlamaya bağlı olarak sırt ağrılarının yaşanması
 • Kalça kemiğinde meydana gelen kırıklar

Kemik Erimesi Nedenleri

kemik erimesi nedenleri
kemik erimesi nedenleri

Kemik erimesi nedenlerini inceleyecek olursak, kemik erimesinin ortaya çıkmasında bir  çok nedenin olduğunu görebiliriz. Kemik erimesi nedenleri arasında ilk sırada yaş faktörünün yer aldığı göze çarpmaktadır. Kemikler 35 yaşından sonra mineral kaybetmeye başlar ve kemik dokusunda yavaş yavaş bozulmalar görülür. Oluşan kemik miktarının kaybedilen kemik miktarından az olması durumunda kemik kaybı  gerçekleşir. Özellikle menopoz sonrasında kemik kaybı artmaya başlar. Östrojen hormonunun menopoz döneminde azalmaya başlaması kemik erimesi  riskini de arttırır. Östrojen hormonunun azalması kemik erimesinin oluşmasına zemin hazırlayan en büyük etkendir.

Kemikleri besleyen en önemli vitamin kalsiyumdur. Kalsiyum eksikliği kemik erimesinin oluşmasında etkendir.

Vücutta  D vitamini eksikliği  de kemik erimesine neden olan bir durumdur. Kişi bol miktarda D vitamini almalıdır. D vitamini  kemiklerin dokularına en yararlı vitaminlerdendir.

Genetik faktörlere bağlı olarak da kemik erimesi hastalığı görülme riski vardır. Ailesinde kemik erimesi hastalığı olan kişilerin ileri yaş dönemlerinde bu hastalığa yakalanma ihtimalleri yüksektir.

Alkol ve sigara tüketimi kemikler için de oldukça zararlıdır ve kemik dokusuna zarar verir.

Sedentar yaşam ve egzersiz azlığı da kemik erimesine neden olabilir. Hareketsiz yaşam tarzı kemik erimesi nedenleri arasında önemli bir yer tutmaktadır. Ağırlık çalışma, yürüyüş, koşu, dans, yüzme gibi egzersizler kemik erimesi riskini azaltmaktadırlar.

Karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları bulunan kişilerde kemik erimesi görülme riski fazladır.

Vücudun hücrelerine zarar veren şeker hastalığı da kemik dokusuna zarar verir.

Mide ameliyatı, bypass veya bağırsaklara uygulanan cerrahi işlemler vücut kalsiyum oranını olumsuz anlamda etkilediği için kemik erimesine sebep olabilmektedirler.

Gastrit reflü rahatsızlığında, kanser hastalığı tedavisinde ve organ nakli reddi durumunda kullanılan ilaçlar kemik erimesi nedenleri arasında yer almaktadır.

Kemik erimesi nedenleri ve risk faktörleri kısaca şu şekilde sıralanabilir;

 • Yaş
 • Cinsiyet
 • Vücut iskelet yapısı
 • Beslenme alışkanlıkları
 • Bazı tedaviler
 • Kullanılan ilaçlar
 • Genetik faktörler
 • Hayat tarzı tercihleri
 • Hormonal durumlar

Kemik Erimesi Tedavisi

Erken teşhis hastalığın seyri için kemik erimesi tedavisinde çok önemlidir. Kemik erimesi standart radyolojik uygulamalarıyla kendini göstermez. Kemik erimesinin tanısını koymak için en güvenilir yöntem röntgen filmi sayesinde DEXA adı verilen çift enerjili X ışını ile kemik yoğunluğunu ölçülmesidir. Bu yöntem ile vücudun en hassas kemikleri omurlar, bilek kemikleri, uyluk kemiği incelenir.  Hastalığın erken tanısı ve tedavisi için  menopoz dönemine giren kadınların  3 yıl arayla kemik ölçümü yaptırması çok önemlidir. Kemik erimesinin erken fark edilmesi daha fazla kemik kaybını önler, teşhisi geç konan ilerlemiş kemik erimesinde kaybedilen kemik kaybının geri kazanılması oldukça zordur. Kemik ölçümü yaptırmak için fizik tedavi ve rehabilitasyon servislerine başvurmak  ve  kemik ölçümü testi istemek yeterlidir.

Gideceğiniz doktorunuz şikayetleri dinleyerek kemik ölçümü testi isteyebilir ve hastalığın hangi evresinde olduğunu tespit eder.

Kemik Ölçüm Testi

Kemik yoğunluğunun ölçülmesi amaçlanan bu testler günümüzde oldukça ağrısız bir şekilde ve en az radyasyona maruz kalarak gerçekleşmektedir. Kemik ölçüm testi yaptırmadan 24 saat öncesine kadar herhangi bir kalsiyum takviyesi alınmamış olması doğru sonuçlar elde etmek açısından çok önemlidir. Kemik ölçüm testi yaptıracak olan kişinin rahat kıyafetler giymesi, özellikle kemer, takı gibi aksesuarları üzerinde bulundurmaması tavsiye edilmektedir. Kemik ölçüm testi hızlı bir şekilde sonuçlanmaktadır. Test sonucunda alınacak olan T-skoru kemik yoğunluğunu ifade etmektedir. T skoru -1ve üzerinde bir değerde ise kemik ölçüm sonuçlarınız normal olarak değerlendirilir.  -1 ve -2.5 arasında olan T skoru değeri kemik erimesi başlangıcının işareti sayılabilmektedir. Kemik yoğunluğu -2. 5 ve altında bir değerde ise kişinin osteoporoz hastası olduğunu kesin olarak teşhis etmektedir. Diğer bir değer olan Z skoru, ortalamadan çok yüksek ya da çok az ise kişinin kesin olarak kemik erimesi hastası olduğunun işaretidir.

Kemik Erimesi İçin Alınacak Önlemler

Kemik erimesi için alınacak önlemler ile hastalığın ilerlemesini durdurmak mümkündür.  Kemik erimesi tanısı konan  hastada öncelikle kemik kaybının azaltılması  amaçlanır.  Hastalara kalsiyum içeren, kemik dokusunu güçlendiren ilaçlar ile tedaviye başlanır. Tedavi sürecinde doktorun vermiş olduğu ilaçlar düzenli alınmalı ve kontroller aksatılmadan devam edilmelidir.  Kemik erimesi tedavisinde hastaya östrojen hormonu arttırmak içi hormon tedavisi de uygulanabilir.  Kemik erimesi tedavisinde en iyi sonucu elde etmek ve kemik kaybını azaltmak için hastanın yaşam kalitesini arttırması ve beslenme alışkanlıklarını de değiştirmesi önemlidir.

Düzenli yürüyüş ve egzersiz  kemik kaybını azaltır ve yeni kemik oluşumunu arttır. Özellikle ağırlık kaldırma, yürüyüş, merdiven tırmanma, ip atlama, kayak kayma, dans etme gibi egzersizler yapılması bacak, kalça ve alt omurga kemiklerinin sağlığını korumada önemli olduğu için tavsiye edilmektedir.

Güneş ışığından faydalanmak kemik yapısını güçlendirir. Orta derecede güneş ışığı almak vücuda ihtiyacı olan D vitaminini verir. D vitamini takviyesi almak kemik erimesi tedavisinde önemli avantaj sağlar.

Kalsiyum zengini besinlerin tüketimi arttırılmalıdır. Yeterli miktarda kalsiyum takviyesi almak kemik erimesi önlemek açısından tavsiye edilmektedir. Özellikle 50 yaş üstü erkeklerde ve menopoz sonrası kadınlarda günlük ortalama olarak 1000 – 1200 mg kalsiyum alınması tavsiye edilmektedir.

Kemik kırılma riskini en aza indirmek önemlidir. Bunun için günlük hareketlere önem verilmelidir. Çok uzun süre ayakta kalınmamalı, düşmeye sebep olabilecek ağır eşya kaldırılmasından kaçınmak gerekir. Özellikle banyo ve lavabo gibi kayganlık oluşan alanlara kaymayı önleyici halı ve hasırlar konmalıdır.

A,E ve E vitamini zengini besinler bol miktarda tüketilmeli brokoli ve marul gibi kalsiyum açısından zengin gıdalar yenmelidir.

Kemik Erimesi İçin Şifalı Bitkiler

kemik erimesine iyi gelen besinler
kemik erimesine iyi gelen besinler

Kemik erimesinin durdurulmasında beslenme şekli de çok önemlidir.  Tam bir kalsiyum  zengini olan  brokoli tüketilmelidir. Keten tohumu yağı kemik erimesine çok faydalıdır.

Yoğurt  bol miktarda kalsiyum içeren  en önemli gıdalardandır. Bol bol tüketilmelidir.

Yoğun protein alınmamalıdır.

Bor ve flor bakımından zengin  bir bitki olan maydanoz  tüketilmelidir.  Roka kemik erimesinde tüketilmesi tavsiye edilen bir diğer bitkidir.

Lahana kandaki östrojen miktarını artmasını sağlar. Bor minerali zenginidir ve kemikleri besler.

Kemik Erimesi İçin Kür 

3 adet brokoli suda sadece 5 dakika  haşlanır. Daha fazla haşlanıp vitaminlerinin azalmaması gerekir. Ilıdıktan sonra süzülüp suyu içilir. Bu kür sabah öğle akşam yemeklerden önce  birer bardak içilir. 7 gün uygulanıp 1 gün ara verilir ve tekrar 7 gün devam edilir bu şekilde toplam 21 gün bu kür devam ettirilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA