Kemik Suyunun Faydaları Nelerdir, Kilo Aldırır Mı

kemik suyu faydaları nelerdir, kilo aldırır mı
kemik suyu faydaları nelerdir, kilo aldırır mı

Sağlıklı beslenmek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için en etkili besinlerden birisi de kemik suyudur. Ülkemizde de dünyada da çok eski zamanlardan bu yana kemik suyu kaynatılıp yemeklerde ve çorbalarda kullanılmıştır. Kemik suyu, yemek ve çorbalara sadece tat vermekle kalmaz, aynı zamanda yemeğin besleyiciliğini de artırır. Kemik suyu, içerdiği yoğun kolajen ile kemiklerin güçlenmesini ve bağışıklık sisteminin da korunmasını sağlar. Günümüzde kemik suyu kullanımı giderek daha da yaygınlaşmaktadır. Özellikle anneler yetişme çağında olan çocukları için kemik suyu hazırlayarak içirmekte veya yemeklerine eklemektedir. Bu yazımızda kemik suyu nedir ve kemik suyunun faydaları nelerdir hakkında ayrıntılı bilgiler bulabileceksiniz. Öncelikle kemik suyu nedir ve nasıl hazırlanır gelin hep birlikte görelim.

Bu Yazının Konu Başlıkları

Kemik Suyu Nedir

Kasaplardan alınan etler yemek ve ızgara olarak tüketilirken, etlerden arda kalan kemikler de en az etin kendisi kadar fayda içermektedir. Sağlıklı beslenme düzeninde protein, yağ ve karbonhidrat dengesi çok önemlidir. Ayrıca bu bileşenlerin doğal ve organik besinlerle alınması hem formun korunmasını sağlar hem de bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı korur. Sağlıklı besinlerin en iyilerinden birisi de kemik suyudur. Kemik kalsiyum, potasyum gibi zengin mineral ve vitamin kaynağıdır. Fermente bir ürün olan kemik suyu, kemiklerin su ve baharatlar ile haşlanması ve kemiklerin içindeki özlerin dışarı çıkması ile elde edilir. Uzun süre saklamak için ise buzdolabının derin dondurucu gözünde 6 aya kadar saklanabilir.

Kemik Suyu Nasıl Hazırlanır

Daha sağlıklı olmak ya da yemekleri tatlandırmak için kemik suyu tüketmek önemlidir. Bunun için önceden kemik suyu hazırlanmalıdır. En genel hali ile kemik suyunu şu şekilde hazırlayabilirsiniz: Düdüklü tencerenin içine su ile birlikte nane yaprağını, isteğe göre baharat, 1 orta boy soğanı ve kasaptan aldığınız kemikleri atarak hazırlayabilirsiniz. Düdüklü tencerede kemikler yumuşayıncaya kadar pişirilir.

Kemik Suyu Nasıl Tüketilir

kemik suyu nasıl tüketilir
kemik suyu nasıl tüketilir

Pişirilen kemik suyu miktarı fazla olacağı için özel kemik suyu saklama poşetlerine ılıdıktan sonra doldurulur ve derin dondurucuda muhafaza edilir. Kemik suyu nasıl tüketilir sorusunun cevabı ise değişiklik gösterir. Kemik suyu, genellikle yemeklere ilave edilerek tüketilir. Tek başına kemik suyu içilmesi pek tercih sebebi değildir. Yemek yapılırken yemeğin suyuna eklenecek kemik suyu hem yemeğin kıvamını arttırır hem de yemeğin besleyici özelliğini artırır. Kemik suyunun bir diğer tüketimi ise çorbalardır. Kemik suyu ile pişen çorbalar hem daha lezzetli olur hem de daha sağlıklı.

Kemik Suyunun Faydaları Nelerdir

kemik suyu faydaları nelerdir
kemik suyu faydaları nelerdir

Kemikler Güçlenir; Eklem ve kemik rahatsızlıkları genellikle yaşa bağlı olarak ileri yaşlarda ortaya çıkar. Ancak bu hastalıkların oluşma riskini azaltmak için sağlıklı beslenme çok önemlidir. Küçük yaşlardan beri sağlıklı beslenmek, kalsiyum gibi mineralleri almak kemik sağlığını korur ve güçlendirir. Bu besinlerden birisi de kemik suyudur. Kemik suyu kemik hastalıkları oluşma riskini azaltır ve eklem rahatsızlıklarının iyileşmesine katkı sağlar.

Selülitten Korur; Selülit pek çok kadının ortak şikayetinden birisidir. Sağlıklı beslenme ve düzenli spor ile bacaklardaki selülitli görüntüler azaltılabilir. Selülitlerin azalmasına yardımcı olan besinlerden birisi de kemik suyudur. Kemik suyu doku ve hücreleri korur, cildin sıkılığını kaybetmesini engeller.

Bağırsak Hastalıklarına Karşı Korur; Yediklerimiz ve içtiklerimizden en çok etkilenen organlarımızdan birisi de bağırsaklardır. Dolaşım ve sindirim sistemi ile doğrudan bağlantısı olan bağırsaklarda probiyotik bakteriler zararlı bakteriler ile mücadele eder ve koruma sağlar. Kemik suyundaki kolajen maddesi sayesinde bağırsak sistemi korunur ve zararlı bakteriler ile mücadele edilir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir; Enfeksiyon, virüs ve bakterilerden korunmak için güçlü bir bağışıklık sistemine ihtiyaç vardır. Güçlü bir bağışıklık sistemi ise sağlıklı ve dengeli beslenme ile şekillenir. Bu noktada bağışıklık sistemini güçlendirmek için kemik suyu oldukça faydalıdır. Kemik suyu içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu sayede hastalıklardan korur ve mevcut hastalığın iyileşme sürecini hızlandırır.

Kemik Suyu Diğer Faydaları; 

Sindirim Sistemi; Kemik suyu mide ve bağırsak sağlığını korurken aynı zamanda sindirim sisteminin de düzenli çalışmasına yardımcı olur.

Cildi Canlandırır; Kemik suyu içinde bulunan kolajen cildin sıkılığını kaybetmesini engeller ve hücreleri besler.

Kemik suyu beyin sağlığını korur.

Kemik suyu iltihaplanmalara iyi gelir

Kemik suyu eklem ağrılarını azaltır.

Kemik suyu toksinlerden korur.

Kemik suyu kilo vermeye yardımcı olur.

Kemik suyu uykusuzlukla mücadele eder.

Kemik suyu tırnak ve saçları güçlendirir.

Kemik Suyu Kilo Aldırır Mı

Besin değeri yüksek olan ve bağışıklık sistemini güçlendiren kemik suyu kilo aldırmaz. Kemik suyu kilo aldırır mı yanılgısına düşülmemeli. Çünkü evde yapılan doğal kemik suyu kilo aldırmadığı gibi kilo vermeye yardımcı olur. Tokluk süresini uzatır ve iştah kontrolü sağlar. Ayrıca besleyici özelliği sayesinde vitamin ve mineral ihtiyacını karşılar. Sağlıklı beslenme düzeninde yemeklerde ya da çorbalarda kemik suyu kullanmak kilo vermeye yardımcıdır. 1 su bardağı kemik suyu yaklaşık 50 kaloridir ve çok az yağ içerir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA