Kepek Nedir Neden Oluşur Nasıl Geçer

kepek nedir neden oluşur nasıl geçer
kepek nedir neden oluşur nasıl geçer

Kepek Nedir

Saçta kepek oluşumu hemen hemen herkeste görülen bir saç derisi sağlık sorunudur. Saç derisinin kuruması ve dökülmeye başlaması ile birlikte saçta kepek oluşumu görülmeye başlanmaktadır. Beyaz deri döküntüleri şeklinde saç diplerinde, omuz üstünde hatta kimi zaman kaşlara kadar dökülen kepeklenmeler görülebilmektedir. Ciddi bir sağlık sorunu değildir. Ancak saç derisinde kaşıntıya sebep vermesi ve estetik açıdan huzursuz etmesi sebebiyle saç kepeklenmesi sorunu yaşayan kişilerin acil olarak kurtulmak istedikleri bir durumdur.

Kepek Belirtileri

Saçlarda kepeklenme iki türde görülür. Kuru kepek ve yağlı kepek olarak adlandırılan bu durum kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Omuzlarda görülen küçük, ince ve beyaz pul pul dökülmeler kuru kepeklenme olarak geçerken, saç derisine yapışkan şekilde sarı renkte olan büyük dökülmeler ise yağlı kepek olarak adlandırılmaktadır. Başlıca kepek belirtileri ise şu şekildedir;

 • Saç derisinde şiddetli kaşıntı
 • Pul pul dökülme
 • Kızarıklık
 • Saç derisinde hassasiyet
 • Saç diplerinde şişkinlik

Kepek Neden Oluşur

kepek neden oluşur
kepek neden oluşur

Peki, kepek neden oluşur? Bu sorunun cevabı olarak saç derisinin sebep olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü saç derimizin en üst katmanı sürekli bir kendini yenileme halindedir. Bu nedenle saç derisinde sürekli bir soyulma meydana gelmektedir. Bu duruma göre aslında herkeste kepeklenme denilen olayın olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Yani her insanda saç derisinden dökülen kepeklenme olayı görülür. Ancak kimi insanlarda kepeklenme gözle görülür şekilde olmazken kimi insanlar için kepeklenme yoğun miktarda olmakta ve bir cilt sorunu haline gelmektedir. Kepek neden oluşur sorusuna cevap olan başlıca etkenleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Saç derisini tahriş eden ve hassaslaştıran bir cilt sorunu olan seboreik dermatit hastalığı saç derisinde yoğun miktarda kepeklenmeye neden olur.
 • Saçların yeterince taranmaması da kepeklenme oluşumunu artıran bir diğer faktördür. Her gün düzenli olarak saçların taranması oluşan kepeklerin saç derisine yapışmadan temizlenmesine olanak sağlar.
 • Kepek oluşumuna neden olan önemli bir faktör de soğuk havadır. Kış ayları ile birlikte soğuk hava koşullarından etkilenen saç derisi kurumaya ve dökülmeye oldukça yatkındır.
 • Düzenli zaman aralıkları ile yıkanmayan, iyice şampuanlanmayan ya da yeterli miktarda durulanmayan saçlarda kepeklenme sorunu daha çok görülmektedir.
 • Parkinson benzeri nörolojik hastalıklar, kalp rahatsızlıkları ya da bağışıklık sistemini etkileyen hastalıkların yaşanması kepeklenme sorunun artıran önemli bir faktördür.
 • Beslenme düzenine dikkat edilmemesi de önemli derecede kepeklenme sorunu yaşatır. Özellikle çinko ve B vitamini içerikli besinlerden yeterli miktarda tüketilmemesi saçta kepeklenmeyi artırmaktadır.
 • Duygusal ya da fiziksel olarak baskı altında olmak, stresli bir hayat yaşamak da kepeklenmeye davetiye çıkaran bir durumdur.

Kepek Nasıl Geçer

Kepek sorunu yaşayan kişilerin bu sağlık sorunun tedavi etmesi çok önemlidir. Saç sağlığı kişinin hem estetik açıdan iyi görünmesini sağlaması hem de psikolojik açıdan kendini iyi hissetmesi adına çok önemlidir. Bu nedenle yoğun kepek sorunu yaşayan kişilerin bir an önce işinde uzman bir dermatologa görünmesi gerekmektedir. Dermatolog hastanın yaşına ve kepeğin yoğunluğuna göre en uygun tedavi şekline karara verecektir.

Peki, kişiye psikolojik olarak iyi hissettirmesi ve özgüven sağlaması açısından bu kadar önemli bir etkileri olan kepek nasıl geçer gelin hep birlikte görelim.

 • Saç derisindeki sebum dengesini bozmayan, selenyum katkılı, kaşıntıyı engelleyen PP vitamini içerikli şampuan kullanılmalı.
 • Parabensiz şampunlar tercih edilmeli ve parabenden uzak durulmalıdır. Paraben nedir diye merak ediyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.
 • Saç derisini nemlendirmek ve gereken bakımı sağlamak için doktorunuzun onay verdiği bitkisel yağlardan yararlanabilirsiniz. Saç bakımında kullanılan saçlara iyi gelen doğal bitkiler hakkında bilgi edinmek için yazımıza tıklayınız.
 • Yüksek ısıda işlem görmesine bir süre ara verin. Fön, maşa gibi yüksek ısı gerektiren işlemlerin sık sık yapılması kepeklenmeyi yoğunlaştırır.
 • Sprey, köpük ya da saç jölesi gibi şekillendiricilerin aşırı miktarda kullanılmasından uzak durulmalıdır.

Kepek Nasıl Gider Kesin Çözüm

Kepek nasıl gider kesin çözüm olarak uzmanların önerdiği bitkisel karışımları sizlerle paylaşıyoruz. Ancak hemen hatırlatalım herhangi bir alerjik etkiye sebep olmaması adına önce doktorunuza danışın sonra kürleri uygulayın.

Saç kepeklenmesine çözüm aleo vera; Birinci kür olarak uzman tavsiyesi aleo vera. Aleo vera sayesinde saçlardaki kepeklenmeden kısa sürede sağlıklı bir şekilde kurtulmanız mümkündür. Bunu için yapılması gereken şey de oldukça basit. Aleo vera bitkisinin jelini saç derisine masaj yaparak nazikçe sürün. 15 – 20 dakika bekleyin. Ilık su ile yıkayın. Ardından saçlarınızı her zaman yıkadığınız şampuan ile yıkayın ve iyice durulayın. Aleo vera kürünü haftada 2 – 3 kere düzenli aralıklarla uygulamayı ihmal etmeyin.

Saç kepeklenmesine çözüm Hindistan cevizi yağı; Saçlarda kepeklenmeye karşı diğer bitkisel kür önerisi ise Hindistan cevizi yağı. Hindistan cevizi yağını masaj yaparak saç derinize güzelce sürün. Bir bone ya da havlu ile sarıp 30 dakika boyunca bekleyin. Ardından ılık su ile durulayın. Her zamanki gibi şampuan ile yıkayın ve iyice durulayın.

Bu yazılarımız da dikkatinizi çekebilir;

Pirinç Suyunun Saça ve Cilde Faydaları
Sarımsağın Saça Faydaları Nelerdir
Saçları Güçlendirmek İçin Yapılması Gerekenler, Kür Tarifleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA