Kestanenin Faydaları Nelerdir

84
kestanenin faydaları nelerdir
kestanenin faydaları nelerdir

Kış aylarının gelmesi ile birlikte sofralarda yerini almaya başlayan besinlerden birisi de kestanedir. Özellikle uzun kış gecelerinde en sağlıklı atıştırmalıklardan olan kestane, oldukça faydalı da bir besindir. Besin değerleri oldukça yüksektir. Kestane iyi bir lif ve C vitamini kaynağıdır. Çin, Kore, Japonya ve Akdeniz ülkelerinde oldukça popüler bir besin olan kestane bol miktarda B vitamini de içerir.

Kestane aynı zamanda faydalı karbonhidrat içerir. Tok tutma özelliği vardır. Zararlı yağlar içermez ve bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlar. İyi bir antioksidan kaynağı olan kestane vücutta serbest radikaller ile de savaşır. Kolesterolün dengelenmesini sağlar ve vücuda enerji verir.

Tok Tutan Yiyecekler Hangileridir

Kestanenin Faydaları

kestanenin faydaları
kestanenin faydaları

Sindirim Sistemine Faydası; Kestane bol miktarda lif içerir ve bu sayede sindirim sisteminin de daha iyi çalışmasını sağlar. Kestanenin içeriğinde bulunan besin lifleri suda kolayca çözülür ve kolesterolün dengelenmesine yardımcı olur. Kestane aynı zamanda suda çözülmeyen lif türünü de içerir ve bu lif bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlar böylece de kabızlık riskini azaltır.

İyi Bir Enerji Kaynağıdır; Kestane vücut için iyi bir enerji deposudur. Faydalı karbonhidratlar içerir.  Bu sayede insan vücuduna enerji verir. Kompleks karbonhidratlar içerdiği için vücut tarafından daha kolayca sindirilmektedir.

Beyin Sağlığı; Kestane iyi bir B vitamini kaynağıdır. B vitamini kan hücrelerinin çoğalmasını sağlar. Aynı zamanda B vitamini beyin fonksiyonlarının daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. 3 Avuç kestanede günlük B vitamini ihtiyacının %21’i karşılanır.

Kestane Bağışıklık Sistemini Güçlendirir; İyi bir antioksidan kaynağı olması, bol miktarda vitamin ve mineral içermesi kestanenyi bağışıklık sistemini güçlendiren bir besin yapmıştır. Kestane vücudumuza zarar veren serbest radikallerle savaşır ve çoğalmalarının önüne geçer. Kalp ve damar hastalıklarına karşı korur. Magnezyum zengini olan kestane kan pıhtılaşmasının oluşmasını engeller.

Kestane Balının Faydaları

Kemik Sağlığı; Kestanenin içerdiği bir diğer mineral bakır mineralidir. Bakır minerali kemiklerin güçlenmesi sağlar, sinir fonksiyonlarını geliştirir ve kırmızı kan hücrelerinin oluşmasını sağlar.

Antioksidan Deposu; Kestane tam antioksidan deposudur. Aynı zamanda kestane C vitamini içerir. Fındıkgiller ailesinde C vitamini içeren tek besindir. C vitamini bağışıklık sistemi, kemik sağlığı ve kan hücreleri için oldukça faydalı bir vitamindir.

Kolesterolü Dengeler; İyi bir lif kaynağı olan kestane kolesterolün düşmesi için oldukça faydalıdır. Çünkü lif, kolesterolün düşmesine yardımcı olur. Tokluk hissi verir ve daha az yemek yemeği sağlar.

Kestane Nasıl Pişirilir

kestane nasıl pişirilir
kestane nasıl pişirilir

Kış aylarında bolca tüketilen kestanenin en çok tercih edilen pişirme yöntemi kestane közlemedir. Daha iyi pişmesi için kestanenin üzerine çizik atılır ve ateş üzerinde közlenir. Artık günümüzde eskisi kadar odun sobası kullanılmadığı için kestaneler ocak üzerinde tavada közlenmektedir.

kestane közleme
kestane közleme

Kestanenin bir diğer pişirme yöntemi ise kestane haşlamasıdır. Kestane haşlanarak salatalarda kullanılır ya da tatlılarda da güzel tat vermesi için kestane kullanılır.

Siyez Unu Faydaları Nelerdir

Kestanenin bir diğer tüketilme şekli ise çiğ olarak tüketilmesidir. Kabuklarını soyarak çiğ kestane de yenebilir. Ancak çiğ olarak tüketilen kestane midede biraz daha zor sindirilir. Bu yüzden mide hassasiyeti olan kişiler kestaneyi pişirerek tüketmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA