Keten Tohumu Yağı Faydaları Nelerdir Nasıl Kullanılır

keten tohumu yağı faydaları, nasıl kullanılır
keten tohumu yağı faydaları, nasıl kullanılır

Keten tohumu bitkisinden elde edilen keten tohumu yağı doğanın bizlere sunduğu en şifalı yağlardan birisidir. Keten tohumu yağı faydası nelerdir diye sorarsak keten tohumunun faydaları saymakla bitmez. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi, kanserden koruması, sindirimi düzenlemesi ve kolesterolü düşürme gibi pek çok faydaları olan keten tohumu yağı göz sağlığını da koruyan yağ çeşididir. Keten tohumu bitkisi vücudumuz için değerli yağlar olan omega 3 içerir. Keten tohumunun preslenmesiyle elde edilen keten tohumu yağı ise hem omega 3 içerir hem de diğer mineralleri barındırır. Keten tohumu yağının faydaları ve nasıl kullanılması gerektiği hakkında çok önemli ve faydalı bilgileri paylaşmadan önce çok kısa keten tohumu bitkisini açıklayalım.

Keten Tohumu Nedir

Bir Akdeniz bitkisi olan keten tohumu keten bitkisinin tohumlarından elde edilir. Keten tohumu görüntü itibariyle kahverengi renkli, oval biçimli ve sert yapılıdır. Keten tohumu içerisinde birçok vitamin ve mineral bulundurur. Keten tohumunda C,E,K vitaminleri bulunur. Kalsiyum, bakır ve demir gibi vücut için faydalı maddeler içerir. Vücudun alması gereken en faydalı yağ asidi olan omega 3 keten tohumunda bulunur.

Keten Tohumu Yağı Faydaları Nelerdir

keten tohumu yağı faydaları nelerdir
keten tohumu yağı faydaları nelerdir

Oldukça faydalı bir bitki olan keten tohumundan elde edilen keten tohumu yağı da hem kullanım açısından hem de sağlığımız açısından oldukça yararlıdır. Keten tohumu yağı günümüzde özellikle daha sağlıklı ve doğal yaşamak isteyenlerin tercih ettiği bir yağdır.Zaten geçmişe bakıldığında binlerce yıldır şifalı yağ olarak kullanıldığı bilinmektedir. Doymamış yağ asidi içeren keten tohumu yağı cilde çok iyi gelen E vitamini içerir. Son yıllarda yararları bakımından tekrar gündemde olan keten tohumu yağı faydaları nelerdir; 

Kolesterol seviyesini dengeler; Keten tohumu yağı yüksek oranda sağlığımız için faydaları olan doymamış yağ içerir. Yani omega 3 içerir. Omega 3 yağ asidi kötü kolesterolü vücuttan atılmasına ve kolesterol seviyesinin dengelenmesine yardım eder. Kolesterolün dengede kalması kalp ve damar sağlığının da iyileşmesini sağlar.

Kalp sağlığına iyi gelir; Omega 3 yağ asidi içeren  keten tohumu yağı kalp krizi riskini azaltır.

Kansere karşı etkilidir; Keten tohumu yağı içerisinde bol miktarda antioksidan bulunur. Antioksidanlar serbest radikallerin vücudumuza zarar vermesini engeller. Ayrıca keten tohumu yağında bulunan lignanlar vücudumuzdaki hormonal dengeye iyi gelir.

Sindirim sistemine etki eder; Yüksek oranda lif içeren keten tohumu yağı sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar. Lifli besinler ve yağlar bağırsak faaliyetlerini hareteke geçirir ve şişkinlik ya da kabızlık gibi sorunlara karşı oldukça etkilidir. Ayrıca lif kolesterolün dengelenmesi için de oldukça faydalıdır.

Göz sağlığını korur; Keten tohumunda bulunan bazı hormonlar baş ağrısını tetikleyebilecek sıvı düzeyini etkiler. Keten tohumu yağının düzenli kullanılması göz kuruluğuna karşı etkilidir.

İltihaplanmayı azaltır; Vücutta zamanla ortaya çıkan kireçlenme, eklem yerlerinde ödem, şişkinlik ya da iltihaplanmaları azaltır. Keten tohumu yağı için doğal antibiyotik denebilir. Kireçlenme ya da iltihaplanma sorunları yaşayan kişiler beslenme alışkanlıklarına keten tohumu yağını ekleyerek önlem alabilirler.

Menopoz dönemindeki kadınlarda hormonal değişimler yaşanır. Keten tohumu yağı içinde bulunan lignan maddesi hormonlara olumlu etki eder ve menopoz dönemi sonrasında vücudun daha iyi olmasını sağlar.

Keten Tohumu Yağının Zayıflamaya Etkisi

Doymamış yağ asidi zengini olan keten tohumu yağının zayıflamaya dolaylı olarak etkisi vardır. Vücudun tok kalmasını sağlar. ve Omega 3 içermesinden dolayı zayıflamak isteyenlerin tüketebileceği bir yağdır. Ancak her besinde olduğu gibi aşırı tüketimden kaçınılmalıdır.

Daha Canlı Bir Cilt İçin Keten Tohumu Yağı

Keten tohumunda bulunan E vitamini cildi besler ve nem kazandırır. İçerisinde bulunan yağ asitleri cildi daha yumuşak ve canlı olmasını sağlar. Nem kazanan cilt daha geç kırışır. İçerdiği maddeler sayesinde cilt kırışıklıklarına iyi gelir. Beslenme alışkanlığında düzenli olarak keten tohumu yağı kullananlarda cilt içerden beslendiği için nemli ve daha canlı görünür. Keten tohumunda bulunan omega 3’de cildi besler ve canlılık kazandırır.

Keten Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır

keten tohumu yağı nasıl kullanılır
keten tohumu yağı nasıl kullanılır

Keten tohumu yağı yemeklerde kullanmayı tercih edebilirsiniz. Yeni ve farklı damak tadı arayanlar için keten tohumu yağını salatalara, mezelere ya da çorbalara eklenerek tüketilebilir. Bazı sağlık sitelerinde ve eczanelerde keten tohumu yağı minik kapsüller şeklinde bulunur. Kapsül şeklindeki keten tohumu yağı içilerek tüketilir.

Keten Tohumu Yağı Ne İşe Yarar

Keten tohumu yağı başta kolesterol olmak üzere kalp, sindirim sistemi, cilt ve saç bakımına kadar birçok açıdan işe yarayan faydalı bir bitkisel yağdır. El ve ayak tırnaklarını güçlendirir. Saç köklerini besler.

Keten Tohumu Yağı Zararları

Keten tohumu yağı kararında tüketildiği sürece oldukça sağlıklı ve faydalı bir yağdır. Ancak günlük 30 gramdan fazla kullanılması durumunda yan etkiler gösterebilir. Sağlığa iyi geleceği düşüncesiyle gün içinde 30 gramdan fazla keten tohumu yağı tüketmek ishale yol açabilir.

Keten tohumu yağı alerjik bünyelerde alerjiye neden olabilir. Hamile ve emziren anneler keten tohumu yağını tüketmemelidirler. Kanamayı tetikleyebilir.

Keten tohumu yağı özellikle şeker hastaları üzerinde şeker seviyelerini etkileyebilir. Şeker hastaları keten tohumu yağı kullanımına dikkat etmelidir.

Kronik ya da tedavisi süren bir hastalık geçiriyorsanız keten tohumu yağı kullanmadan önce doktorunuza başvurmanız gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA