Ketojenik Diyet Nedir Nasıl Yapılır

ketojenik diyet nedir nasıl yapılır
ketojenik diyet nedir nasıl yapılır

Ketojenik beslenme son yıllarda adından sık sık bahsettiren ve ketojenik diyet uygulayan kişilerin yorumlarına bakıldığında bir çok kişiye hızlı bir şekilde kilo verdiren diyet olarak gündeme gelmektedir. Yıllardır parkinson, alzheimer, otizm, beyin ve sinir hastalıkları gibi sağlık sorunlarında tedaviye destek beslenme örneği olarak uygulanan ketojenik beslenme son yıllarda ise sağlıklı beslenerek zayıflamak isteyenlerin tercih ettiği bir diyet haline gelmiştir. Ancak şunu da hemen belirtelim ki ketojenik diyetin uygulanması çok zordur. Kısa süreli uygulamaya daha açık bir diyet olan ketojenik beslenmenin uzun süre uygulanmasının çeşitli sağlık sorunlarına yol açabileceği diyet ve beslenme uzmanları tarafından uyarılıyor.

ketojenik diyet
ketojenik diyet

Bu yazımızda aşağıdaki şu konular hakkında detaylı bilgilere ulaşabileceksiniz:

 • Ketojenik diyet nedir?
 • Ketojenik diyet nasıl yapılır?
 • Ketojenik diyet menü örneği
 • Ketojenik beslenme örnekleri
 • Ketojenik diyet uygulamasında dikkat edilecek hususlar

Bu Yazının Konu Başlıkları

Ketojenik Diyet Nedir?

ketojenik diyet nedir
ketojenik diyet nedir

Ketojenik diyet hızlı kilo verdirdiği ile son günlerde epey konuşulsa da baştan belirtelim, karbonhidrat ve protein alımını önemli dercede azalttığı ve yağ alımını desteklediği için ketojenik beslenme diyetini uygulamak çok zordur ve mutlaka uzman bir doktor kontrolünde çeşitli tahlil ve test sonuçları uyarınca yapılmalıdır.

Bildiğiniz gibi insan vücudunun işlevini tam olarak yerine getirebilmesi için ihtiyaç duyduğu başlıca besin grupları vardır. Karbonhidrat, protein, yağ, vitamin, mineral ve su gibi… Normal beslenen bir vücutta ilk olarak enerji kaynağı karbonhidratlar yetmediği durumlarda ise protein ve yağlar kullanılır. Ancak ketojenik beslenen bir birey düşük karbonhidrat ve protein alımı ile beslendiği için vücuduna enerji sağlamak için ilk olarak yağ kullanılır. Bu nedenle zayıflama ve kilo verme gerçekleşir.

Karbonatlı Su Zayıflatır Mı

İşte ketojenik diyetin ana kuralı karbonhidrat ve protein alımını azaltarak kilo vermeye dayanır. Düşük düzeyde karbonhidrat alımı ile amaçlanan vücudun ketozis durumuna getirilerek yağ depolarının kullanılmaya başlanmasıdır. Kaymak, kuruyemiş, krema, mayonez gibi yüksek yağ içeren besin gruplarının daha sık tüketildiği katojenik diyet listesinde ekmek, tahıl, un ve unlu mamüller, şeker gibi besinler tüketilmesi kesinlikle yasak olan grup arasında bulunmaktadır.

Ketojenik Diyet Nasıl Yapılır?

ketojenik diyet nasıl yapılır
ketojenik diyet nasıl yapılır

Ketojenik diyet yapılırken öncelikle diyette yer alan karbonhidrat ve protein gibi besin öğelerinin birbirlerine olan oranları belirlenir. Bu oranlar belirlenirken 5/1, 4/1, 3/1, 2/1, 1/1 gibi oranlardan biri kullanılır. (Pay bölümü yağ grubu besin öğesi miktarını gösterirken payda bölümü yağ grubu dışında kalan karbonhidrat ya da protein gibi besin grubuna ait olan kısmı gösterir.) Ketojenik diyet listesinde tercih edilecek oranları belirlemek diyetisyen ve uzman doktorun karar vereceği bir şeydir. Oran belirlenirken kan tahlilleri, idrar testleri gibi bir takım sonuçlardan yararlanarak vücudunuz için en ideal oranı doktorunuz belirleyecektir. Yapılan tıbbi tetkik ve muayenelerden sonra ketojenik diyete başlayabilirsiniz.

Ketojenik Diyet Menü Örneği

keto diyet menü örneği
keto diyet menü örneği

Ketojenik diyet menü örneğine geçmeden önce diyette yer alan besinlerden kısaca bahsedelim. Ketojenik beslenme uygulamasında genelde tercih edilen oran 4/1, 3/1 olarak belirlenmektedir. Alınması gereken başlıca protein kaynakları balık, yumurta, kırmızı et çeşitleri, beyaz et çeşitleri olarak sıralanabilir.

Kesinlikle alınmaması gereken karbonhidrat grubunda ise ekmek, tahıl grubu, baklagiller, patates, un ile yapılan her şey yer alır. Buna karşın ketojenik diyet menüsünde tüketilebilir olan yağlı tohumlar, sebze, meyve, süt ve süt ürünleri ile karbonhidrat ihtiyacı bu besinlerden karşılanmaktadır.

Ketojenik diyet menüsünde başlıca yağ kaynakları ise kaymak, krema, mayonez, fındık, fıstık, ceviz, susam, tere yağı, zeytin yağı ve badem olarak sırlanmaktadır.

Ketojenik Beslenme Örnekleri

ketojenik diyet beslenme örneği
ketojenik diyet beslenme örneği

Ketojenik diyet beslenme örneği olarak sabah kahvaltısında haşlanmış yumurta, ceviz badem gibi kuru yemişler, süt, kaşar peyniri gibi klasik bir kahvaltı yapabileceğiniz gibi dilerseniz yulaf ezmesi, süt, ceviz ve yaban mersini ile hazırladığınız bir atıştırmalık ile de güne başlayabilirsiniz.

Öğlen yemeğinde zeytin yağlı brokoli yemeği, krema ve mayonez kullanılarak yapılmış soslu yeşil salata tercih edebilirsiniz.

Akşam yemeğinde ise bol yeşillikli mevsim salatası ve ızgara balık tercih edebilirsiniz.

3 ana öğüne 1 ara öğün ilavesi yaparak diyet gününüzü tamamlayabilirsiniz. Ara öğünde yulaflı yoğurt ya da kuru yemiş çeşitlerinden gibi dilediğiniz birini besini tercih edebilirsiniz.

Ketojenik diyet yaparken;

 • Beslenme planınızı aksatmayın.
 • Bol bol su için
 • Günde 30 dakika yürüyün.
 • Stresten uzak durun.
 • Düzenli ve kaliteli uyuyun.
 • Hekim kontrolünde olun.

Ketojenik Diyet Yaparken Dikkat Edilecek Hususlar

ketojenik diyet yaparken dikkat edilecek hususlar
ketojenik diyet yaparken dikkat edilecek hususlar

Son yıllarda popüler hale gelen ketojenik beslenme ile ilgili yapılan bilimsel araştırmalar zayıflama amaçlı tercih edilmesinin çeşitli risklere yol açıp açmadığı henüz sonuçlanmamıştır. Olası risklere karşı ketojenik diyet uygulamasının uzman bir hekim tarafından takip edilmesi gerektiğini lütfen unutmayın.

 • Aşırı derecede açlığa maruz kalan vücudun metabolizma hızı yavaşlayabilir.
 • Diyette hiç yok denecek kadar az olan grup lifli besinlerdir. Bu durum kişide kabızlık, hazımsızlık, lipit artışı, kolesterol yüksekliği ve bağırsak sağlığının olumsuz etkilenmesi gibi sağlık sorunlarını meydana getirebilir.
 • Ketojenik diyetin en fazla ağır hasar bırakabileceği organ karaciğerdir. Bu nedenle diyete başlamadan önce karaciğer enzimlerinizi kontrol ettirmeli ve katojenik diyeti çok uzun süre devam etmemelisiniz.
 • Beyin enerji için karbonhidratı kullanır. Beyin için temel besin olan glikoz ketojenik diyette karbonhidrat dışı besinlerden elde edilmektedir. Bu nedenle beyin fonksiyonlarında gerileme görülebilir.
 • Ketojenik diyette görülen bir diğer riskli durum ise yapılan bir araştırmaya göre ketojenik diyete devam eden kişiler ile devam etmeyen kişiler arasında kıyaslandığında kalp krizi riski diyeti uygulayan kişilerde daha yüksek çıkmıştır.

Tüm bu riskli durumları göz önünde bulundurarak ketojenik diyet beslenme ile zayıflama sürecinde uzman bir doktordan yardım almanızı tavsiye ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA