Kıl Dönmesi Belirtileri Nelerdir Nasıl Geçer

kıl dönmesi belirtileri nasıl geçer
kıl dönmesi belirtileri nasıl geçer

Kıl Dönmesi Belirtileri Nelerdir

Kıl dönmesi zaman zaman birçok kişinin yaşadığı bir cilt sorunudur.  Nedeni tam olarak bilinmeyen kıl dönmesi vücutta tüy çıkan bölgelerde meydana gelebilir. Tıptaki ismi, “pilonidal kist” olan kıl dönmesi deri dışında kopan kılın tekrar deri altında birikmesi ve o alanda tomru haline gelmesidir.  Oluşan kıl yuvaları genel olarak kuyruk sokumunda meydana gelir. Kıl dönmesi erkekler arasında daha sık görülen bir rahatsızlıktır.

Kıl dönmesi belirtileri genellikle iltihap oluşmadan kendini belli etmez. Kıl yuvasında oluşan enfeksiyon zamanla irin haline gelir şişlik ve kızarıklık belirtileri göstermeye başlar.

kıl dönmesi nedir
kıl dönmesi nedir

Kuyruk sokumunda oluşan kıl dönmesi arka bölgede olduğu için göz ile fark edilemez ancak el ile kontrol edilmelidir. En sık görülen kıl dönmesi belirtisi; kuyruk sokumunda beliren ağrıdır. Ancak kıl dönmesini belirlemenin en kolay yolu kuyruk sokumunu el ile kontrol ederek o bölgede bir şişlik ya da sertlik olup olmadığını kontrol etmektir. Kuyruk sokumunda bir sertlik ve şişlik ele geliyorsa dikkatli olunmalıdır.

Ayrıca şiş olan bölgede zamanla iltihaplanma oluşur. İltihaplı olan kıl dönmesi akıntı ve ağrı yapar. Ayrıca kaşıntı ve yüksek ateşe de neden olabilir.

Kıl dönmesi şikayetlerinde doktora başvurma nedenleri arasında; şiddetli ağrılar, akıntı ve kaşıntı başta gelen şikayetlerdir.

Kıl Dönmesi Nasıl Geçer

kıl dönmesi nasıl geçer
kıl dönmesi nasıl geçer

Kıl dönmesi iltihap yapmadığı zaman genelde ameliyat olmadan tedavi edilebilir. Kıl dönmesi olan bölge temiz tutulmalıdır ve sertleşen bölge sıkılmamalıdır. Kıl dönmeleri genel olarak iltihaplandığından geçmesi için de iltihap kurutucu tedavi gerekmektedir. İltihaplanan kıl dönmesi üzerinde küçük bir nokta açılarak iltihap akıtılır. Ancak kıl dönmesi bölgesinde iltihabın akıtılması yeniden iltihap olmayacağı anlamını taşımaz.

Kıl dönmesi olan bölge iltihabı fazla ise lokal anestezi ile bölge uyuşturularak iltihap alınır. Bu işlemler küçük operasyonlar olduğu için genelde doktorun ofisinde bile yapılabilir. Ancak daha büyük iltihaplı bölge ve tekrar eden karmaşık kıl dönmelerinde ameliyat yapılabilir. Kıl dönmesi ameliyatlarında ise bazı farklı tedavi şekilleri olabilir. Bunlara doktor karar verir. Örneğin bazı kıl dönmesi ameliyatlarından sonra iltihap alınan bölge açık kalacak şekilde bırakılabilir ve kendi kendine iyileşmesi beklenir ya da ameliyat yapılıp kıl dönmesi temizlendikten sonra yara kapatılarak iyileşmesi sağlanır.

Kıl dönmesi ameliyatlarından sonra ameliyatlı bölge temiz tutulmalı ve etrafında kıl dönmesi varsa o bölge de temizlenmelidir. Yaraya baskı yapmayan bol pamuklu iç çamaşırları giyilmelidir.

Kıl Dönmesi Neden Olur

Kıl dönmesi nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte bazı risk faktörleri de vardır. Örneğin kıllı vücutlarda kıl dönmesi oluşma riski daha fazladır. Özellikle erkeklerde kuyruk sokumunda biriken kıllar kıl dönmesine neden olabilir. Bu yüzden sık sık duş alınmalıdır.

Zamanla vücutta dökülen kıllar kuyruk sokumunda birikebileceği için oturma şeklinden kaynaklı kıllar bu bölgede birikebilir. Oturarak hareketsiz çalışmak bu riski artırabilir bu yüzden gün içinde hareket edilmelidir.

Aşırı kilo kıl dönmesi için bir risk faktörüdür. Fazla kilo ve hareketsiz yaşam kuyruk sokumuna fazladan baskı uygulayacağı için kıl dönmesine neden olabilir.

Dar pantolonlar giymek de kuyruk sokumunda kıl birikmesine neden olacağı için kıl dönmesi için risk oluşturur.

Kıl dönmesi doğuştan gelen bir hastalık olmasa da kişilerin cilt ve kıl yapıları da kıl dönmesine yatkın olabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA